2021.05.15 13:37 |Kategorija:  Cover news with delay
REUTERS-Scanpix nuotr.

Tęsiantis Gazos Ruožo islamistų ir Izraelio konfliktui JAV pasiuntinys atvyko derybų

Gaza, Gazos Ruožas, gegužės 15 d. (AFP-BNS). Izraelio aviacijai toliau bombarduojant taikinius Gazos Ruože per vieną iš smūgių žuvo dešimt vienos palestiniečių šeimos narių, šeštadienį pranešė medikai.

Tuo metu į Artimuosius Rytus atvykęs Jungtinių Valstijų pasiuntinys mėgins padėti sumažinti įtampą, okupuotame Vakarų Krante ankstesnę dieną taip pat prasiveržus žmonių gyvybių pareikalavusiam smurtui.

JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojas Izraelio ir palestiniečių reikalams Hady Amras (Hadis Amras) planuoja šeštadienį Jeruzalėje susitikti su Izraelio lyderiais, o vėliau – išvykti į okupuotą Vakarų Krantą derybų su palestiniečių pareigūnais.

Jis nori skatinti užtikrinti „tvarią ramybę“, – sakė Valstybės departamento atstovo pavaduotoja Jalina Porter (Džalina Porter).

Vašingtonas sulaukė kritikos dėl esą nepakankamų pastangų sustabdyti Artimuosiuose Rytuose besiplečiantį smurtą, kai JAV užblokavo planus penktadienį surengti Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdį šiuo klausimu.

Penktadienį Vakarų Krante per susirėmimus žuvo 11 palestiniečių. Taip pat baiminamasi, kad šeštadienį bus daugiau aukų, palestiniečiams minint Nakbą („katastrofą“) – Izraelio įkūrimą 1948 metais, lėmusį, kad šimtams tūkstančių arabų teko palikti savo namus.

Nors diplomatinės pastangos sumažinti penkias dienas besitęsiančias kautynes tarp Izraelio ir Gazos Ruožo islamistų pajėgų buvo intensyvinamos, žydų valstybės oro pajėgos praeitą naktį smogė kelioms vietoms palestiniečių anklave, o į Izraelį vėl skriejo kovotojų paleistos raketos.

Dešimt vienos šeimos narių – aštuoni vaikai ir dvi moterys – žuvo per vieną iš Izraelio smūgių sugriuvus trijų aukštų pastatui Šačio pabėgėlių stovykloje.

Nuo pirmadienio Gazos Ruože žuvo jau daugiau kaip 130 žmonių, įskaitant daugiau kaip 30 vaikų. Dar apie 950 žmonių buvo sužeisti.

Egiptas šeštadienį atidarė Rafacho sienos perėją ir įsileido 10 skubiosios pagalbos automobilių, vežusių sunkiai sužeistus palestiniečius gydyti Egipto ligoninėse, pranešė medikai.

Izraeliui, taip pat mėginančiam suvaldyti tarp šalies žydų ir arabų bendruomenių įsiplieskusį smurtą, šis konfliktas su Gazos Ruožo kovotojais yra kruviniausias nuo 2014 metų karo.

Bombardavimai buvo pradėti pirmadienį, kai anklavą valdančio islamistų judėjimo „Hamas“ ir kitų grupuočių kovotojai paleido dešimtis raketų, atsakydami į Izraelio policijos šiurkščius veiksmus per susirėmimus su protestuotojais palestiniečiais dažnai neramumų židiniu tampančiame Al Aksos mečetės komplekse aneksuotoje Rytų Jeruzalėje.

Nuo tada Izraelio link buvo paleista daugiau kaip 2 000 raketų. Per šias atakas žydų valstybėje žuvo devyni žmonės, įskaitant vieną vaiką ir karį. Dar per 560 buvo sužeisti.

Nuo penktadienio 19 val. ir šeštadienio 7 val. vietos (ir Lietuvos) laiku į pietinę Izraelio dalį buvo paleista apie 200 raketų, iš kurių daugiau kaip 100 numušė oro erdvės gynybos sistema „Iron Dome“ (Geležinis kupolas), pranešė izraeliečių kariškiai.

Izraelis atsakė smūgiais, nukreiptais į beveik 800 taikinių, įskaitant penktadienį surengtą galingą ataką, per kurią buvo smogta „Hamas“ tunelių tinklui, iškastam po civilių gyvenamais rajonais.

Per šią kampaniją buvo sugriauta daugiaaukščių gyvenamųjų namų ir kitų didelių pastatų.

Apie 10 tūkst. palestiniečių pasitraukė iš savo namų netoli sienos su Izraeliu, baimindamiesi galimos žydų valstybės sausumos pajėgų atakos, nurodė Jungtinės Tautos.

Anksti šeštadienį Izraelio kariuomenė pranešė smogusi „Hamas“ „operacijų biurui“ netoli Gazos miesto centro. Naktį taip pat buvo smogta, anot kariškių, „požeminėms raketų leidimo vietoms“.

Redaktorius Raimondas Čiuplys

redakcija@bns.lt, Užsienio naujienų skyrius

Rodyti: 
 

Jei ši informacija Jums naudinga, kviečiame prenumeruoti BNS naujienlaiškį ir taip prisidėti prie kokybiškos žiniasklaidos stiprinimo.

 

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.

 

Naujienų srautas

Neprisijungusiems naujienos rodomos su 1 val. pavėlavimu.
 

Penktadienis, birželio 11

2021.06.11 17:22
Įvairenybės, kultūra 2021.06.11 17:22
2021.06.11 16:46
Lietuvos politika 2021.06.11 16:46
2021.06.11 15:45
Lietuvos politika 2021.06.11 15:45