2022.08.18 10:31 |Kategorija:  Cover news
BNS nuotr.

„Perlas Energija“ stabdo veiklą, žada kompensacijas klientams (dar papildytas)

papildyta nuo 6 pastraipos

Vilnius, rugpjūčio 18 d. (BNS). Beveik prieš dvi savaites apie fiksuotos kainos sutarčių nutraukimą maždaug 180 tūkst. klientų pranešusi nepriklausoma elektros tiekėja „Perlas Energija“ ketvirtadienį pranešė stabdanti veiklą: elektrą klientams ji tieks iki rugpjūčio 31 dienos, o naują tiekėją jie turi pasirinkti iki rugpjūčio 28 dienos.

Bendrovė veiks, kol išparduos turtą, išmokės kompensacijas klientams, atsiskaitys su kreditoriais ir partneriais, o jos akcininkai negaus jokio turto ir uždarbio įmonę uždarius, ketvirtadienį pranešė „Perlas Energija“.

„Tokį sprendimą priimti paskatino kelių veiksnių visuma. Visų pirma, dėl prieš savaitę padaryto sprendimo perkelti klientus į biržos planą, praradome pasitikėjimą ir iš klientų, ir iš atsakingų institucijų, kas reiškia, kad pritraukti naujų klientų artimiausiu metu būtų neįmanoma“, – pranešime sakė įmonės vadovas Vilius Juraitis.

Pasak jo, jos klientai aktyviai nutraukia sutartis – jų jau nutraukta apie 20 tūkst.

„Matome nutraukimų tempą, žinome, kad skaičius bus tikrai didelis ir galime būti nepajėgūs tiekti elektros likusiems klientams, jei prarasime didelę dalį turimos klientų bazės. Trečia, kreditoriai, iki šiol finansavę mūsų veiklą, tai daryti atsisako“, – sakė V. Juraitis.

Pasak įmonės vadovo, „Perlas Energija kompensuos skirtumą tarp fiksuotos sutartyje numatytos kainos ir naujo tiekėjo kainos. Dėl kompensavimo tvarkos įmonė teigia besitarianti su Energetikos ministerija ir Valstybine energetikos reguliavimo taryba (VERT).

„Tokį kompensavimą taikysime klientams, kurių sutartyse vis dar galioja fiksuota kaina, ir tais atvejais, jei jie iki rugpjūčio 28 dienos pereis pas kitą nepriklausomą tiekėją ar grįš į visuomeninį tiekimą. Išsamiai apie kompensavimo schemą klientus informuosime netrukus“, – sakė V. Juraitis. 

Pasak jo, bendrovė kalbasi su kitais tiekėjais ir ieško būdų, kaip palengvinti jos klientų perėjimą pas kitus tiekėjus. 

„Mūsų klientai galėjo sutartis pasirašyti ir sąskaitas apmokėti 2000 „Perlas“ terminalų. Suprantame, kad sutartį pasirašyti internetu nėra įprasta visiems, todėl siūlome kitiems nepriklausomiems tiekėjams naudotis terminalų infrastruktūra ir juose pasirašinėti sutartis su naujais klientais“, – sakė V. Juraitis.

Pasak įmonės vadovo, įmonės klientai, priklausantys pirmajam arba antrajam liberalizavimo etapui, iki rugpjūčio 28 dienos turi pasirinkti naują tiekėją: nutraukti sutarties su „Perlas Energija“ nereikia, ji nutrūks automatiškai, kai bus pasirašyta sutartis su nauju tiekėju. Kitu atveju klientai bus perkelti į garantinį tiekimą, kol pasirinks kitą tiekėją. 

Jei klientai priklauso trečiajam etapui, jie gali rinktis tiekėją iki rugpjūčio 28 dienos arba nedaryti nieko – elektrą jie gaus iš visuomeninio tiekėjo. 

„Perlas Energija“ rugpjūčio 5 dieną pranešė keičianti visų klientų sutartis – pasirinkusieji fiksuotas kainas perkeliami į kintamos kainos planą „Birža“ – jo tarifai priklauso nuo elektros kainos biržoje. V. Juraičio teigimu, šį sprendimą lėmė tai, kad nuo praėjusių metų pabaigos nuolat auga energetinių resursų kainos, todėl teikti vartotojams fiksuotos kainos planus tapo nebeįmanoma.    

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) praėjusią savaitę kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, prašydama inicijuoti viešojo intereso gynimo procesą dėl „Perlas Energijos“ veiksmų vienašališkai keičiant sutarčių su vartotojais sąlygas. Taryba taip pat prašo prokurorų laikinai apriboti įmonės turtą. Prokuratūra kol kas nepriėmė sprendimo, ar pradės tyrimą.  

VERT įvertino riziką, jog „Perlas Energija“ nutraukusi sutartis gali parduoti finansinius instrumentus ir gauti nepagrįstų pajamų. Šie finansiniai instrumentai yra apsidraudimo priemonės (angl. hedging) – jomis bendrovė apdraudė elektros kainų svyravimą Suomijoje. 

Vartotojų teisių apsaugos tarnyba anksčiau pranešė, jog „Perlas Energijos“ klientams siūlomos sutarties sąlygos dėl vienašališko jos nutraukimo yra nesąžiningos, todėl įmonei nurodyta jų netaikyti, kitu atveju įmonei grės bauda iki 3 proc. metinių pajamų, bet ne daugiau kaip 100 tūkst. eurų.

„Perlas Energijos“ akcininkai yra penki fiziniai asmenys: Kęstutis Gataveckas, Gytis ir Linas Kazlauskai, Mindaugas Marcinkevičius (vardas pavardė tik sutampa su buvusiu „Vilniaus prekybos“ akcininku) ir Tomas Muraška.

Redaktorė Roma Pakėnienė

redakcija@bns.lt, +370 5 205 85 11, Verslo naujienų skyrius

Rodyti: 
 

Jei ši informacija Jums naudinga, kviečiame prenumeruoti BNS naujienlaiškį ir taip prisidėti prie kokybiškos žiniasklaidos stiprinimo.

 

Naujienų agentūros BNS informaciją naudoti komerciniais tikslais be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

 

Kaip tapti BNS vartotoju?

Pateikite savo kontaktinius duomenis, ir mes Jums viską papasakosime. O jei jau turite sudarę sutartį - iškart sukursime paskyrą.

 
 

Sergamumas koronavirusu

 

Naujienų srautas

Neprisijungusiems naujienos rodomos su 1 val. pavėlavimu.
 

Ketvirtadienis, rugpjūčio 18

Trečiadienis, rugpjūčio 17

2022.08.17 16:26
Lietuvos verslas 2022.08.17 16:26
 
2022.08.09 11:25 |Kategorija:  Komentarai

Lucasas: plona oda – silpnumo ženklas - KOMENTARAS

Komentaras

Tai yra nepriklausomas komentaras. Jį perspausdinti BNS klientai gali tik nekeisdami pavadinimo ir teksto. Nuoroda į BNS būtina.

Edward Lucas

2022-08-09

„Visiškai beatodairiškas“ – taip „The New York Times“ žurnalistas Tomas Friedmanas apibūdino Nancy Pelosi vizitą į Taivaną. Kai Jungtinės Valstijos užsiėmusios Ukraina, kam provokuoti žemyninės Kinijos vadovybę nereikalingu įžeidimu? Įniršusio Pekino reakcija į Atstovų Rūmų pirmininkės kelionę, įskaitant provokuojančias karines pratybas, kurios gali reikšti visišką savarankiškos salos blokadą, tarsi pabrėžia šią žinią.

Tačiau sekant T. Friedmano logika toliau, iškyla problemų. JAV įstatymų leidėjai patys priima sprendimus, kad ir kokie nepatogūs jie būtų administracijos užsienio politikai. Jei Kinijos komunistų partijai suteiksime veto teisę veikti Amerikos politinės sistemos viduje, ji ja nedvejodama, plačiai ir destruktyviai pasinaudos.

Bet kokiu atveju, ar tikrai politikos tikslas yra neprovokuoti totalitarinės supervalstybės dėl nepagrįsto tabu, kurį ji bando primesti likusiam pasauliui? Kinijos žemyninės dalies režimas nori ištrinti bet kokias kalbines užuominas, kad Taivanas yra daugiau nei maištinga provincija, patirianti nenumaldomą spaudimą susivienyti su žemynine dalimi.

Naujausias to pavyzdys – JAV saldumynų ir gyvūnų maisto milžinės „Mars Wrigley“, kuri riboto tiražo šokoladinio batonėlio „Snickers“ reklamoje Taivaną pavadino „šalimi“, apgailėtinas elgesys. Tai sukėlė nuspėjamą apsimestinį pasipiktinimą žemyninės Kinijos socialinėje žiniasklaidoje ir greitą bendrovės atsiprašymą. Reaguodamas į tai vengiu šios bendrovės produktų; tikiuosi, kad skaitytojai padarys taip pat.

Giliau slypinti mintis čia yra ta, kad žemyninės Kinijos pozicija dėl Taivano neturi jokios prasmės. Jei Honkongas vis dar būtų klestinti pliuralistinė visuomenė, kurioje galioja teisinės valstybės principai, Pekino valdžia galėtų propaguoti galutinio susivienijimo su Taivanu pagal panašų „viena šalis, dvi sistemos“ modelį idėją. Tačiau negailestingas teisių ir laisvių varžymas buvusioje britų kolonijoje sužlugdė bet kokias viltis. Nenuostabu, kad Taivane parama susivienijimui Pekino sąlygomis yra nedidelė. Tai būtų galima padaryti tik jėga, o po to (kaip dabar teigia vienas aukšto rango Kinijos pareigūnas) sektų „perauklėjimas“.

Visa tai daug pasako apie totalitarizmo ir nacionalizmo persidengimą. Be to, tai viliojantis taikinys. Jei pasaulis į Kinijos komunistų partijos tabu reaguoja garsia panieka, režimo autoritetas ir patikimumas smunka.

Tai yra sveikintinas dalykas.

Tinkamas atsakas į N. Pelosi vizitą iš kitų pasaulio šalių turėtų būti ne sučiauptos lūpos ir suraukti antakiai, o gausybė pranešimų apie būsimas keliones. Jei vyriausybės nėra pasirengusios siųsti ministrų, gali vykti įstatymų leidėjai. Ypač Europos Parlamentas turėtų nusiųsti aukšto lygio delegaciją: Kinijos vadovybė nesiryš taikyti sankcijų didžiausiam pasaulio prekybos blokui. Kuo daugiau šalių taip elgsis, tuo neveiksmingesnė bus Pekino pozicija.

Visi šie svečiai taip pat gali pabrėžti, kad jie neragina Taivano paskelbti nepriklausomybę: jie remia status quo, pagal kurį išorinis pasaulis palaiko visapusiškus ekonominius, socialinius ir politinius ryšius su Taivanu be oficialaus diplomatinio pripažinimo. Tai padeda pagrįsti argumentą, kad būtent Pekinas, o ne „blogi Vakarai“ griauna Kinijos ir Taivano santykius.

Tokie veiksmai turi dar vieną svarbų efektą: jie parodo, kad ne vien JAV tenka pasaulio saugumo našta. Jei sąjungininkai, solidarizuodamiesi su Jungtinėmis Valstijomis, savo noru užsitraukia žemyninės Kinijos rūstybę, jie parodo daugiašalio saugumo naudą ir sustiprina argumentus dėl tolesnės JAV pagalbos Ukrainai.

Kinijos komunistų partijos įkyrus noras kontroliuoti, kaip elgiasi likęs pasaulis, gali atrodyti bauginantis. Tačiau iš tikrųjų tai yra viena didžiausių režimo silpnybių. Užuot bijoję, išnaudokite jį.

----------

E.Lucasas yra Europos politikos analizės centro (CEPA) viceprezidentas.

Rodyti: