2019.06.12 16:38 |Kategorija:  Cover news with delay

Japonijos premjeras atvyko į Teheraną mažinti įtampos tarp JAV ir Irano (atnaujintas)

Teheranas, birželio 12 d. (AFP-BNS). Japonijos premjeras Shinzo Abe (Šindzas Abė) trečiadienį atvyko į Teheraną retos diplomatinės misijos, tikėdamasis sumažinti įtampą tarp Irano ir Tokijo sąjungininko Vašingtono.

Iraniečių valstybinė žiniasklaida rodo, kaip Sh. Abe Teherano Mehrabado oro uoste pasitiko šalies užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas (Mohamadas Džavadas Zarifas).

Tai pirmasis Japonijos premjero vizitas šiitiškoje respublikoje per pastaruosius 41 metus.

Pranešama, kad Sh. Abe planuoja iš karto susėsti derybų su prezidentu Hassanu Rouhani, o ketvirtadienio rytą – susitikti su Irano aukščiausiuoju lyderiu Ali Khamenei (Ali Chamenėjumi).

Anksčiau į Teheraną atvyko Japonijos užsienio reikalų ministras Taro Kono (Taras Konas), už uždarų durų bendravęs su M. J. Zarifu.

Kalbėdamas per ministrų kabineto susitikimą, surengtą prieš vizitą, H. Rouhani pareiškė, kad tiek Irano lyderiai, tiek eiliniai šalies piliečiai įsitikinę, jog „pagrindinė kaltininkė yra Amerika. Tuo neabejoja nė vienas žmogus.“

"(Vašingtono) spaudimas pasiekęs visą savo pajėgumą“, – pridūrė jis.

Tarp Teherano ir Vašingtono tvyro didžiulė įtampa, smarkiai išaugusi po to, kai prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) pernai gegužę išvedė JAV iš svarbaus 2015 metų tarptautinio susitarimo dėl Irano branduolinės programos.

Vėliau Vašingtonas sugrąžino Teheranui griežtas vienašales sankcijas, privertusias Japoniją atsisakyti nemažos apimties iranietiškos naftos importo, taip pat pradėjo telkti amerikiečių pajėgas Persijos įlankos regione.

„Tvyrant susirūpinimui dėl augančios įtampos Artimuosiuose Rytuose ir tarptautinei bendrijai sutelkus dėmesį į šią problemą, Japonija nori padaryti visa, kas įmanoma, taikai ir stabilumui regione užtikrinti“, – sakė Sh. Abe žurnalistams Tokijuje prieš išvykdamas į Teheraną.     

„Pasiremdamas tradiciškai draugiškais Japonijos ir Irano ryšiais, aš norėčiau atvirai apsikeisti nuomonėmis su prezidentu H. Rouhani ir Irano aukščiausiuoju lyderiu ajatola Ali Khamenei (Ali Chamenėju), kaip sumažinti įtampą“, – sakė premjeras.

Temperatūros mažinimas

Japonijos vyriausybės pareigūnai sakė, kad ministras pirmininkas nepateiks Teheranu reikalavimų sąrašo ir neperduos jokios žinios nuo Vašingtono. Anot jų, Sh. Abe nori atlikti neutralaus tarpininko vaidmenį.  

Antradienį Japonijos premjeras per pokalbį telefonu aptarė „padėtį Irane“ su D. Trumpu, informavo vyriausybės atstovas spaudai.  

Pasak vieno Tokijo vyriausybės atstovo, Sh. Abe vyksta į Teheraną „ne tarpininkauti Iranui ir JAV“, o „mažinti įtampos“.  

„Jis gali paliesti tarpininkavimo temą, bet tai nereiškia, kad jis perduos žinią“ nuo Vašingtono, pridūrė pareigūnas. 

Po trečiadienio derybų su H. Rouhani ketvirtadienį ryte Japonijos premjeras susitiks Irano aukščiausiuoju lyderiu ajatola A. Khamenei.

Sh. Abe įtikino D. Trumpą pritarti diplomatinės kelionės idėjai per gegužę įvykusį amerikiečių lyderio vizitą Tokijuje.

„Laikome itin svarbiu dalyku tai, kad vadovų lygiu ragintume Iraną, kaip įtakingą regiono galybę, mažinti įtampą, laikytis branduolinio susitarimo ir atlikti konstruktyvų vaidmenį (palaikant) regiono stabilumą“, – teigė japonų vyriausybės atstovas Yoshihide Suga (Jošihidė Suga).

Esminės kliūtys

Iraniečių laikraščiai, vertindami Sh. Abe vizitą, pasidalijo į dvi stovyklas: konservatorių ir reformų šalininkų.

Reformas palaikantis dienraštis „Sazandegi“ pirmajame puslapyje paskelbė karikatūrą, kurioje Sh. Abe vaizduojamas kaip šarvus dėvintis samurajus, vienoje rankoje laikantis popieriaus lapą, o kitoje – skydą.

Savo straipsnyje „Samurajus Teherane“ laikraštis pareiškė, kad visas pasaulis laukia „Teherano reakcijos į Japonijos iniciatyvą pagerinti savo tarptautinę reputaciją tarpininkaujant tiek kaip Vašingtono sąjungininkei, tiek kaip Irano draugei“.

Tuo metu ultrakonservatyvus leidinys „Javan“ perspėjo, jog „Iranas ir Japonija, atėmus Ameriką“ japonų lyderiui galėtų būti sėkmės formulė, bet „Japonija kaip Amerikos tarpininkė Irane“ patirtų nesėkmė, žinant, kad iraniečiai visiškai nepasistiki Jungtinėmis Valstijomis.

Kiti apžvalgininkai Irane sako, kad Sh. Abe galėtų padėti abiem šalims apsikeisti pranešimais.

„Pono Abe vizitas rengiamas iš karto po jo susitikimo su ponu Trumpu Japonijoje, todėl amerikiečiai suinteresuoti naudotis šiuo kanalu“, – iraniečių dienraščiui „Shargh“ prieš kelionę pareiškė buvęs užsienio reikalų viceministras Ebrahimas Rahimpouras (Ebrahimas Rahimpuras).

Japonija jau ilgą laiką palaiko ryšius su Teheranu ir yra užmezgusi šiltus santykius su Vašingtonu, bet ekspertai perspėja, kad Sh. Abe neturi reikšmingų svertų abiejų varžovių atžvilgiu, todėl tarpininkavimas pareikalaus daug pastangų.

Japonų premjero vizitas „gali susidurti su esminėmis kliūtimis ir veikiausiai neduos rezultatų“, pabrėžė konsultavimo firmos „Teneo“ analitikas Tobias Harrisas (Tobajas Harisas).

„Nors Japonija palaiko gerus santykius su abiem šalimis, šie santykiai nebūtinai virsta įtaka“, – pridūrė ekspertas.

   

uzsienis@bns.lt, +370 5 205 8525 – Užsienio naujienų skyrius

Rodyti: 
 

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.

Sekmadienis, rugpjūčio 25

2019.08.25 14:18
Užsienio naujienos 2019.08.25 14:18
2019.08.25 13:43
Lietuvos politika 2019.08.25 13:43
2019.08.25 10:10
Lietuvos politika 2019.08.25 10:10
2019.08.25 08:48
Lietuvos politika 2019.08.25 08:48
2019.08.25 07:48
Įvairenybės, kultūra 2019.08.25 07:48

Šeštadienis, rugpjūčio 24

2019.08.24 17:54
Užsienio naujienos 2019.08.24 17:54
1 2 3 4 5