2017.11.11 09:49 |Kategorija:  Cover news with delay

Azijos ir Ramiojo vandenyno šalių ministrai nutarė rengti laisvosios prekybos sutartį be Jungtinių Valstijų

Danangas, Vietnamas, lapkričio 11 d. (AFP-BNS). Vienuolikos Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono šalių prekybos ministrai šeštadienį susitarė toliau plėtoti didelio masto laisvosios prekybos sutartį be Jungtinių Valstijų, nes didžiausia pasaulyje ekonomika nusprendė nuo jos atsiriboti pagal prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) politiką „Pirmiausiai – Amerika“.

Šių metų pradžioje D. Trump išvedė savo šalį iš Ramiojo vandenyno partnerystės (Trans-Pacific Partnership, TPP). Šis jo žingsnis suglumino sąjungininkus ir sukėlė abejonių dėl sutarties, turėjusios sumažinti muitus, bet užtikrinti griežtesnius ekologinius reikalavimus ir užtikrinti darbo jėgos apsaugą.

Šeštadienio rytą kitos šio projekto šalys, vadinamos TPP-11, paskelbė „susitarusios dėl pagrindinių elementų“ rengiant naują sutartį. Šis nutarimas buvo priimtas Vietnamo mieste Danange vykstančio Azijos ir Ramiojo vandenyno ekonominio bendradarbiavimo (APEC) viršūnių susitikimo kuluaruose, nors daug dienų trukusios įtemptos derybos kurstė nuogąstavimus, kad šis sumanymas gali žlugti.

Kanados prekybos ministras Francois-Philippe'as Champagne'as (Fransua Filipas Šampanas) savo „Twitter“ žinutėje pabrėžė, kad pasiektas proveržis yra „didelė pažanga“.

Kanada tvirtai reikalavo, kad pastangos užtikrinti didesnę rinkų laisvę būsimoje sutartyje liktų susietos su aplinkosaugos reikalavimais ir darbuotojų apsauga.

Šiems elementams buvo iškilęs pavojus po netikėto Amerikos pasitraukimo iš sutarties, privertusio kitas šalis iš naujo apgalvoti projekto privalumus, netekus prieigos prie didžiausios pasaulyje ekonomikos.

Vis dėlto Kanada nesutiko nusileisti dėl sutarties progresyviųjų nuostatų. Kita vertus, jos atrodo daug mažiau priimtinos tokioms šalims kaip Vietnamas, Malaizija, Čilė ir Peru, netekusioms naudos iš prieigos prie didžiulės JAV rinkos.

Susilpnėjęs konsensusas

D. Trumpo pergalė pernai vykusiuose prezidento rinkimuose sujaukė daug metų Amerikos dėtas pastangas liberalizuoti tarptautinę prekybą.

JAV prezidentas dalyvauja APEC viršūnių susitikime Danange ir penktadienį vėl pabrėžė savo šūkį „Pirmiausiai – Amerika“.

Savo aštrioje kalboje D. Trumpas sakė, kad jo šalis „nebetoleruos“ nesąžiningos prekybos, uždarų rinkų ir intelektinės nuosavybės vagysčių.

„Niekam neleisime naudotis Jungtinėmis Valstijomis“, – pridūrė jis, kritikuodamas daugiašales prekybos sutartis.

Kita vertus, Kinijos prezidentas Xi Jinpingas (Si Dzinpingas) pateikė visiškai kitokią viziją ir vaizdavo savo šalį kaip naująją pasaulinę laisvosios prekybos lyderę.

Pekinas nedalyvauja TPP projekte. Ši sutartis ankstesnės JAV administracijos buvo rengiama kaip priemonė, turinti atsverti didėjančią Kinijos įtaką Azijoje.

Nuo to laiko Kinija stengėsi užpildyti spragą laisvosios prekybos tinkle, paliktą JAV pasitraukimo, nors didžioji jos pačios rinkos dalis lieka apsaugota.

Japonija, trečioji pagal dydį pasaulio ekonomika, ypač aktyviai spaudė, kad būtų greitai pasiektas bendras sutarimas dėl TPP, baimindamasi, kad vilkinimas gali sužlugdyti daug metų rengtą projektą ir suteikti daugiau įtakos regiono galiūnei Kinijai.

Šeštadienį D. Trumpas ir Xi Jinpingas kartu su kitais Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono lyderiais dalyvaus derybose už uždarų durų. Be kita ko, jose dalyvaus Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, Japonijos premjeras Shinzo Abe (Šindzas Abė) ir Kanados premjeras Justinas Trudeau (Džastinas Triudo).

Orifinali TPP sutartis Jungtinių Valstijų buvo pateikiama kaip visų laisvosios prekybos sutarčių „aukso standartas“, nes ji apėmė daug daugiau dalykų negu paprastas tarifų mažinimas.

Sutartyje buvo numatyta panaikinti daugybę su muitais nesusijusių suvaržymų, taip pat reikalavo, kad narės laikytųsi aukšto lygio priežiūros standartų tokiose srityse kaip darbo teisė, aplinkos apsauga, intelektinės nuosavybės teisės ir viešieji pirkimai.

Pasitraukus JAV, TPP-11 narės sudaro tik 13,5 proc. pasaulio ekonomikos. Vis dėlto pasilikusios šalys stengiasi išvengti sutarties žlugimo, ypač stiprėjant protekcionistinėms nuotaikoms Jungtinėse Valstijose ir Europoje.

uzsienis@bns.lt, +370 5 205 8525 – Užsienio naujienų skyrius

Rodyti: 
 

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.

Šeštadienis, spalio 20

2018.10.20 14:53
Įvairenybės, kultūra 2018.10.20 14:53
2018.10.20 14:01
Užsienio naujienos 2018.10.20 14:01
2018.10.20 12:53
Užsienio naujienos 2018.10.20 12:53
2018.10.20 12:21
Užsienio naujienos 2018.10.20 12:21
2018.10.20 10:43
Užsienio naujienos 2018.10.20 10:43
2018.10.20 08:35
Užsienio naujienos 2018.10.20 08:35
1 2 3 4 5