2021.02.23 08:05 |Kategorija:  Cover news with delay

Sakartvelo parlamentas patvirtino premjeru I. Garibašvilį (papildytas)

Tbilisis, vasario 23 d. (AFP-BNS). Sakartvelo parlamentas pirmadienį patvirtino gynybos ministrą ir buvusį premjerą Iraklijų Garibašvilį naujuoju ministru pirmininku, jo pirmtakui praėjusią savaitę atsistatydinus dėl planų suimti opozicijos lyderį.  

Per balsavimą už 38 metų I. Garibašvilio paskyrimą šios Kaukazo valstybės premjeru pasisakė 89 įstatymų leidėjai, prieš balsavo du deputatai.  

2013–2015 metais I. Garibašvilis jau dirbo ministro pirmininko poste. 

Ankstesnis vyriausybės vadovas Georgijus Gacharija ketvirtadienį atsistatydino, savo sprendimą motyvuodamas nesutarimais su valdančiąja partija dėl planų įvykdyti teismo sprendimą suimti opozicijos lyderį Nikanorą Meliją. 

Bandymas sulaikyti N. Meliją – eksprezidento Michailo Saakašvilio įkurto „Vieningojo nacionalinio judėjimo“ (VNJ) pirmininką – išprovokavo opozicijos pasipiktinimą. Įspėjimų Tbilisiui paskelbė ir kai kurios Sakartvelo sąjungininkės Vakaruose.        

Prieš pirmadienio balsavimą kreipdamasis į parlamentarus I. Garibašvilis sakė, kad jo vyriausybė vykdys teismo nurodymą suimti N. Meliją. Anot jo, politikui „nepavyks pasislėpti nuo teisingumo“.  

Visų opozicinių Sakartvelo partijų lyderiai nuo praeito trečiadienio budėjo prie VNJ būstinės Tbilisyje, žadėdami sutrukdyti policijai suimti N. Meliją.   

Antradienį ryte policijos specialiosios pajėgos per didelį reidą VNJ būstinėje N. Meliją sulaikė ir įsitraukė į susirėmimus su jo šalininkais.

I. Garibašvilio kandidatūra – „komiška“ 

I. Garibašvilis buvo menkai žinoma politinė figūra, kai 2012 metais jį politiką atvedė įtakingas oligarchas ir valdančiosios partijos „Sakartvelo svajonė“ Bidzina Ivanišvilis.  

B. Ivanišvilis, vadinantis I. Garibašvilį savo „mylimu berniuku“, daugelio laikomas šalies pilkuoju kardinolu, nors jokio oficialaus posto neužima. 

N. Melija pašiepė I. Garibašvilio kandidatūrą, pareiškęs, kad ji „komiška“. Anot jo, „Sakartvelo svajonė“ nulėmė savo žlugimą, nominavusi I. Garibašvilį į premjero postą naujai kadencijai.   

41 metų N. Melija atmeta jam pareikštus kaltinimus dėl masinių neramumų organizavimo per 2019 metais vykusius antivyriausybinius protestus ir vadina juos politiškai motyvuotais.  

Teismo nurodymas suimti N. Meliją pagilino politinę krizę Sakartvele, kilusią po pernai spalį vykusių parlamento rinkimų.     

Opozicija laiko suklastotais spalio 31 dieną vykusius parlamento rinkimus, kuriuos nedidele persvara laimėjo valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“.

Po G. Gacharijos atsistatydinimo praėjusią savaitę opozicija paragino rengti pirmalaikius rinkimus. 

Redaktorius Raimondas Čiuplys

redakcija@bns.lt, Užsienio naujienų skyrius

Rodyti: