2021.09.15 09:56 |Kategorija:  Cover news with delay

„Litgrid“ sumažino pralaidumą per Lietuvos ir Baltarusijos jungtis (papildytas)

naujos 3-4 ir paskutinė pastraipos 

Vilnius, rugsėjo 15 d. (BNS). Lietuva nuo trečiadienio apribojo Astravo atominės elektrinės (AE) elektros patekimą į Baltijos šalių rinką. Dėl to Latvija galės prekiauti su Rusija tik remdamasi realiais Latvijos-Rusijos linijos pajėgumais. 

Elektros perdavimo bendrovė „Litgrid“ trečiadienį sumažino maksimalų elektros perdavimo  pralaidumą per Lietuvos ir Baltarusijos jungtis. Tai reiškia, kad kol bus pasiektas naujas trišalis Baltijos šalių susitarimas, Lietuva vadovausis savo prekybos taisyklėmis.

„Litgrid“ generalinis direktorius Rokas Masiulis sako, jog pagal naują metodiką pralaidumas bus nustatomas kasdien – trečiadienį nustatytas maksimalus 262 MW pralaidumas. 

„Nauja metodika užtikrins, kad į Lietuvą galės patekti energetikos sistemos patikimumui užtikrinti būtina elektra. Tuo pačiu bus apribotas Astrave pagamintos elektros importas į Lietuvą“, – pranešime  teigė R. Masiulis. 

Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pirmininkas Renatas Pocius BNS anksčiau sakė, kad Latvijos komercinė prekyba su Rusija nuo šiol turėtų sumažėti iki maždaug 320 megavatų.

Jo teigimu, nustatomi pralaidumai užtikrina saugų ir patikimą elektros tiekimą ir neleidžia komercinės prekybos su Baltarusija, be to, nustato teisingus pajėgumus ant visų Baltijos šalių skerspjūvių. 

Iki šiol Latvija ir Estija prekiavo elektra su Rusija pagal Lietuvos nepatvirtintą metodiką, kurioje vertinamas Baltarusijos-Lietuvos elektros jungties maksimalus perdavimo pralaidumas. Lietuvos pareigūnai įsitikinę, kad per Latviją į Lietuvą patekdavo Astravo AE elektra ir dėl to buvo pažeidžiamas vadinamasis „antiastravo“ įstatymas. Latvija teigia, kad prekiauja tik rusiška elektra. 

BNS šaltinių duomenimis, naujomis Lietuvos taisyklėmis labiausiai nepatenkinta Estija, nors ji ir neprekiauja elektra su Rusija – Estijos pusė esą mano, kad Lietuva su savo taisyklėmis riboja galimybes prekiauti su Rusija. 

Lietuva komercinį elektros importą iš Baltarusijos nutraukė nuo pernai lapkričio, kai Astravo AE pradėjo gaminti elektrą. Tačiau iki liepos 12 dienos, kai jėgainės pirmasis blokas buvo laikinai atjungtas nuo energetikos sistemos, Baltarusijoje pagaminta elektra vis tiek patekdavo į Baltijos šalių rinką.

Birželio pradžioje Astravo AE gavus pirmojo reaktoriaus pramoninio naudojimo leidimą, „Litgrid“ informavo kitų BRELL sutarties šalių operatorius apie pradedamą teisinį procesą perimti visų jungčių su Baltarusija fizinių pralaidumų valdymą.

redakcija@bns.lt, +370 5 205 85 19, Verslo naujienų skyrius

Rodyti: