2021.01.16 15:11 |Kategorija:  Cover news with delay

Talibanas sveikina tolesnį JAV karių išvedimą iš Afganistano

Kabulas, sausio 16 d. (AFP-BNS). Talibanas pasveikino JAV sprendimą išvesti iš Afganistano dar dalį savo karių – islamistų judėjimo atstovas šeštadienį pavadino tolesnį amerikiečių pajėgų mažinimą „gera pažanga“.

Talibano pareiškimas pasirodė praėjus kelioms valandoms po to, kai Pentagonas paskelbė, kad sumažino savo kontingentą Afganistane iki 2 500 karių. Tai mažiausias amerikiečių karių skaičius šalyje nuo beveik du dešimtmečius besitęsiančio konflikto pradžios.  

Vašingtonas pernai Katare sudarė susitarimą su Talibanu, pagal kurį amerikiečiai įsipareigojo išvesti iš Afganistano savo pajėgas mainais į saugumo garantijas ir talibų pažadą pradėti derybas su Kabulo vyriausybe.

Šios derybos tebevyksta, tačiau stringa dėl nesiliaujančio smurto ir kaltinimų lėta pažanga.

Tuo tarpu Talibanas ir toliau rengia atakas prieš Afganistano saugumo pajėgas ir civilius.

„Kitų JAV pajėgų išvedimas iš Afganistano, apie kurį vakar pranešė JAV, yra gera pažanga ir praktinė priemonė“, – tviteryje parašė Talibano atstovas Mohammadas Naeemas (Mohamadas Naimas).

„Nebejotinai AIE [Afganistano islamo emyrato] ir JAV pasirašyto susitarimo įgyvendinimas yra naudingas abiem šalims ir tautoms“, – pridūrė jis.  

Afganistano islamo emyratas – oficialus Talibano pavadinimas.    

Kadenciją baigiantis JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas), siekdamas ištesėti rinkimų metu duotą pažadą nutraukti po rugsėjo 11-osios atakų Afganistane ir Irake pradėtus karus, įsakė iki sausio 15 dienos sumažinti amerikiečių pajėgas abiejose šalyse iki 2 500 karių. 

Tiek Talibanas, tiek Afganistano vyriausybė su nerimu stebi, kaip išrinktasis prezidentas Joe Bidenas perima valdžią Vašingtone ir kokias naujas politikos kryptis gali įgyvendinti naujoji administracija.  

JAV įsiveržė į Afganistaną 2011 metų spalio 7 dieną po Rugsėjo 11-osios teroro atakų. Tuo metu šalį valdęs talibų režimas buvo suteikęs prieglobstį  tarptautinio teroristų tinklo „al Qaeda“ vadeivai Osamai bin Ladenui.

Režimas buvo greitai nušalintas nuo valdžios, tačiau pradėjo sukilimą, o pastaraisiais metais vėl suaktyvėjo. 2014-aisiais NATO išvedus kovines pajėgas, visoje šalyje smarkiai padaugėjo smurto.

Anksčiau šeštadienį Afganistano pareigūnai pranešė, kad du talibų kovotojai įsiskverbė į vyriausybę palaikančių afganų kovotojų bazę vakarinėje Herato provincijoje ir nužudė 12 saugumo pajėgų karių. 

Afganistano sostinėje Kabule automobilis su policijos pareigūnais užvažiavo ant pakelės bombos, žuvo du policininkai, o vienas buvo sužeistas.

Redaktorius Raimondas Čiuplys

redakcija@bns.lt, Užsienio naujienų skyrius

Rodyti: