2024.02.27 15:13 |Kategorija:  SC - Pranešimai spaudai

Tai yra pranešimas spaudai, už kurio turinį BNS neatsako.

Seimo Ateities komiteto Dirbtinio intelekto (DI) darbo grupė pasiryžusi prisiimti aktyvų vaidmenį formuojant DI ateitį Lietuvoje  

2024 m. vasario 27 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienosSeimo nuotraukosSeimo transliacijos ir vaizdo įrašai)

 

Vasario 22 d. Seimo Ateities komiteto Dirbtinio intelekto (DI) darbo grupė surengė išskirtinį posėdį, kuriame dalyvavo Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIMIN), Krašto apsaugos ministerijos bei Nacionalinio kibernetinio saugumo centro (NKSC) atstovai. Posėdyje buvo aptarti klausimai, susiję su dirbtinio intelekto technologijų integracija į viešojo sektoriaus organizacijų veiklą.

Pasak Darbo grupės pirmininkės Rasos Petrauskienės, sparčiai tobulėjant dirbtinio intelekto technologijoms, DI klausimas viešajam sektoriui tampa vis aktualesnis: „Viešojo administravimo sistema, lyginant ją su privačiomis struktūromis, yra inertiškesnė ir biurokratiškesnė, o tai sukuria tam tikras kliūtis diegti šiuolaikines skaitmenines technologijas. Todėl apie dirbtinį intelektą reikia galvoti tiek strategiškai, tiek holistiškai“, – pažymėjo R. Petrauskienė. – Turime įveikti technologiškai fatalistišką idėją, kad dirbtinio intelekto plėtra mūsų problemas išspręs savaime. Tačiau pripažinkime, kad bet koks sprendimas turi turėti aiškią strateginę dimensiją, atsižvelgiant į politiką ir viešąjį administravimą, visą jų įvairovę ir kompleksiškumą.“

Erika Kuročkina, EIMIN viceministrė, akcentavo gaires ir veiksmus, kurie padės įgyvendinti Europos Sąjungos (ES) ambicijas skaitmenizavimo srityje. Jos žodžiais, siekiama, kad iki 2024 m. trečio ketvirčio pabaigos būtų parengtas bendras dokumentas, kuriame būtų nurodyti konkretūs žingsniai, kaip Lietuva galėtų užtikrinti nustatytų tikslų įgyvendinimą DI srityje. E. Kuročkina taip pat minėjo Lietuvos pasiryžimą užtikrinti šalies skaitmeninį saugumą per skaitmeninę ambasadą, kuri būtų atsakinga už visų pagrindinių ir kritinių informacinių sistemų duomenų perkėlimą į NATO būstinę Briuselyje.

Posėdyje taip pat pabrėžta švietimo proceso sąsajų su DI svarba. Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas prof. Artūras Žukauskas akcentavo, kad tik suprasdami šios technologijos veikimo principus ir galimybes, galėsime efektyviai ją panaudoti ir plėtoti. Vienas svarbiausių iškilusių aspektų – atsakingas dirbtinio intelekto naudojimas, tai ne tik sąžiningumo, skaidrumo, privatumo ir paaiškinamumo reikalavimų laikymasis, bet ir patikimumo užtikrinimas siekiant gauti tikslius ir nuoseklius sprendimus įvairiomis aplinkybėmis.

Ateities komiteto pirmininkas prof. Raimundas Lopata paragino EIMIN imtis lyderystės praktiniams veiksmams įgyvendinti. Jis pabrėžė, kad šiuo metu žinome, ką reikia daryti, ir laikas pradėti veikti.

Diskusijoje dalyvavęs verslo atstovas Marijus Kvedaravičius pabrėžė svarbų iššūkį – tik 4 proc. Lietuvos įmonių naudoja dirbtinį intelektą, tuo metu Europos Sąjungos vidurkis – 8 proc.

Kitas verslo atstovas, Darius Didžgalvis, klausė, ar yra aiškių žingsnių, kaip valstybė planuoja didinti DI naudojimą ir kokiais būdais skatins įmones bei institucijas imtis šios technologijos.

Posėdis parodė, kad DI, kaip politikos, paslaugų ir sprendimų gerinimo įrankis, reikalauja, jog valdžios institucijos mąstytų strategiškai ieškodamos tinkamo balanso tarp galimybių ir rizikos, veiktų už viešojo sektoriaus ribų siekdamos inovacijų diegimo ir bendradarbiavimo. Šis požiūris atspindi Seimo Ateities komiteto Dirbtinio intelekto (DI) darbo grupės pasiryžimą prisiimti aktyvų vaidmenį formuojant DI ateitį Lietuvoje.

Posėdyje dalyvavo: Andrius Mazuronis, Seimo Pirmininko pavaduotojas; Lukas Savickas, Ateities komiteto pirmininko pavaduotojas ir Darbo grupės narys; Paulė Kuzmickienė, Ateities komiteto ir Darbo grupės narė; Inga Sūnelaitienė, Kibernetinio saugumo ir IT politikos grupės vadovė; Antanas Aleknavičius, NKSC direktoriaus pavaduotojas; Elijus Čivilis, užsienio investicijų skatinimo agentūros „Investuok Lietuvoje“ generalinis direktorius; Rima Valentukevičienė, asociacijos INFOBALT prezidentė; Simonas Černiauskas, asociacijos INFOBALT direktorius; Darius Antanaitis, Lietuvos kariuomenės atsargos majoras, karybos ekspertas; Agnė Paulauskaitė-Tarasevičienė, Kauno technologijos universiteto Dirbtinio intelekto centro vadovė, Informatikos fakulteto profesorė; dr. Darius Amilevičius, Vytauto Didžiojo universiteto Taikomosios informatikos katedros docentas; dr. Neringa Gaubienė, Vilniaus universiteto Teisės fakulteto mokslinės grupės „Skaitmeninės technologijos, kibernetinis saugumas ir teisė“ atstovė; Dmitrijus Bogdanovas, advokatas; Vytis Radvila, Klaipėdos universiteto Organizacijos aptarnavimo tarnybos vedėjas; Gintarė Narkevičiūtė-Jurgelionė, „iFuture INVESTMENTS“ finansų ir investavimo ekspertė; Lina Giedraitienė, EIMIN Skaitmeninių iniciatyvų valdymo skyriaus vedėja; Mantas Lukšys, EIMIN Skaitmeninių iniciatyvų valdymo skyriaus vyr. specialistas; inovacijų agentūros: Martynas Survilas, ICT Lab vadovas; Romanas Zontovičius, ICT Lab srities vadovas; Dovilė Gaižauskienė, Govtech Lab vadovė; Šarūnas Cikanavičius, informacinių technologijų konsultantas; Julija Umbrasaitė akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus patarėja (vyriausioji analitikė); dr. Birutė Liekė, Akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus tarnybos vyriausioji specialistė (vyriausioji analitikė); Saulius Kaukėnas, įmonės „Agmis“ vadovas; Paulius Vaitkevičius, „Novian Pro“ inovacijų ir produktų vadovas; Edita Pulkauninkė, „Squalio Lietuva“ direktorė.

Kiti  Ateities komiteto Dirbtinio intelekto (DI) darbo grupės posėdžiai planuojami 2024 m. kovo 4 d., nuo 11val. – su Kultūros ministerijos ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atstovais;  kovo 5 d., nuo 11 val. – su Sveikatos apsaugos ministerijos atstovais.

 

Skaitmeninė Lietuva yra vienas iš prioritetinių Seimo Ateities komiteto darbotvarkės klausimų.

 

Daugiau informacijos:

Rasa Petrauskienė

Seimo Ateities komiteto narė

Dirbtinio intelekto darbo grupės pirmininkė

El. p. [email protected]

 

Parengė

Seimo Ateities komiteto biuras:

Miglė Paulauskė, tel. (8 5) 209 6894, el. p. [email protected]

 

Kontaktinis asmuo
Rasa Petrauskienė

Tai yra pranešimas spaudai, už kurio turinį BNS neatsako.

Rodyti: 
 
 

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.

 

Naujienų srautas

Neprisijungusiems naujienos rodomos su 1 val. pavėlavimu.
 

Sekmadienis, gegužės 26

2024.05.26 09:13
Lietuvos politika 2024.05.26 09:13
2024.05.26 08:23
Lietuvos politika 2024.05.26 08:23
2024.05.26 05:13
Lietuvos politika 2024.05.26 05:13