Tai yra pranešimas spaudai, už kurio turinį BNS neatsako.
2023 m. rugsėjo 18 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai)
2023 m. rugsėjo 15 d. Seimo Ateities komitetas, kaip pagrindinis komitetas, pradėjo svarstyti Lietuvos ateities viziją „Lietuva 2050“. Posėdžio dalyviai sutartinai teigė, kad šis dokumentas turi tapti visų politinių jėgų palaikomu valstybės ateities projektu, dėl kurio sutaria visuomenė ir jos įgalioti valdžios atstovai.
Pradėdamas posėdį Ateities komiteto pirmininkas prof. Raimundas Lopata akcentavo, kad Seime atstovaujamoms politinėms jėgoms itin svarbu aiškiai suvokti valstybės pažangos vizijos žanrą, jos skirtumą nuo tradicinių strategijų ir, susitarus dėl jos pagrindinių nuostatų, tapti jos bendrasavininkėmis kartu su kitomis viziją rengusiomis valdžios ir visuomenės grupėmis.
Numatomas vizijos svarstymas trimis formomis: Ateities komitetas dalis po dalies nagrinės visą dokumentą, lygiagrečiuose Komiteto organizuojamuose forumuose vyks politikų ir ekspertų diskusijos svarbiausiomis vizijos temomis, be to, vizijos projektą, kaip papildomi komitetai, svarstys visi kiti Seimo komitetai.
Pristatydamas vizijos projektą, Ministro Pirmininko patarėjas Darius Žeruolis teigė, kad jis parengtas kaip polifoninis dokumentas, kuriame susipina įvairių bendrakūrėjų grupių – akademinės bendruomenės, valstybės institucijų, nevyriausybinių organizacijų ir paprastų piliečių – požiūriai. Rengiant projektą, įvyko daugiau kaip 50 susitikimų su visuomene, parengtos kelios dešimtys analitinių studijų, į dokumento svarstymą įsitraukė daugiau kaip 2000 ekspertų, valstybės tarnautojų ir kitų visuomenės narių.
Valstybės kontrolierius Mindaugas Macijauskas iškėlė mintį, kad tokios svarbos dokumentas galėtų būtų patvirtintas konstituciniu įstatymu. Vilniaus universiteto Teisės fakulteto docentas Vaidotas Vaičaitis pastebėjo, kad valstybės ateities vizija, nors ir be galo reikšminga, nėra norminis teisės aktas, todėl konstitucinio įstatymo statusas jai netiktų, tačiau joje būtų prasminga išryškinti tiesiogines sąsajas su Konstitucija.
Vienas vizijos rengėjų, Valstybės pažangos tarybos narys Aleksandras Abišala akcentavo, kad šis dokumentas turi įgyti visų politinių jėgų ir visuomenės nacionalinio susitarimo statusą. Ši vizija nėra strateginis planas, nusakantis, kaip pasiekti užsibrėžtus tikslus, tačiau nustatantis visuomenės pažangos kryptį. Be aiškaus žinojimo, kur kreipti valstybės laivą, ir be įsipareigojimo išlaikyti kursą, rizikuotume pasimesti greit kintančiuose dabarties procesuose.
Posėdžio dalyviai atkreipė dėmesį į keletą dalykų, kurie yra svarbūs piliečiams ir turėtų būti išnagrinėti tolesnio vizijos svarstymo metu. Tai teisingumo vertybė, ryšys su šiandien svarstomais demografijos iššūkiais, mokesčių, švietimo reformomis, kultūros politikos pagrindais.
Artimiausiuose posėdžiuose Ateities komitetas įvertins vizijos situacijos analizę ir vizijos projekte pasiūlytas valstybės pažangos kryptis. Siekiant, kad visos valstybės valdyme dalyvaujančios politinės jėgos įsitrauktų į Lietuvos ateities vizijos svarstymą, į Komiteto rengiamas diskusijas bus kviečiamos Seimo frakcijos, politinių partijų vadovybė, diskusijos bus transliuojamos Seimo „Youtube“ kanalu. Numatoma, kad Lietuvos ateities viziją „Lietuva 2050“ Seimas svarstys visą rudens sesiją.
Nors vizija, vaizdingu profesorės, Valstybės pažangos tarybos narės Aušros Maslauskaitės pasakymu, yra tarsi uvertiūra, kurioje suskamba svarbiausios tolesnės kompozicijos temos, labai svarbu atskleisti, kaip vizija bus įgyvendinama. Todėl Ateities komitetas inicijavo darbo grupę, kuri parengs Lietuvos ateities ekosistemos baltąją knygą – pasiūlymą, kaip valstybėje turėtų būti įgyvendinama į ateitį nukreipta valdysena.
Susipažinti su Lietuvos ateities vizijos „Lietuva 2050“ projektu ir teikti jam siūlymus galima čia.
Daugiau informacijos apie vizijos projektą galima rasti tinklalapyje https://lrv.lt/lt/lietuva-2050 .
Ateities komiteto posėdžių ir diskusijų įrašus galima rasti čia.
Kviečiame žiūrėti posėdžio vaizdo įrašą Seimo „Youtube“ kanale Atviras Seimas .
Parengė Seimo Ateities komiteto biuro patarėjai
Giedrius Viliūnas, tel. (8 5) 239 6950, el. p. [email protected]
Ieva Lavišienė, tel. (8 5) 239 6363, el. p. [email protected]
Kontaktinis asmuo
Seimo Ateities komiteto biuro patarėjai
Giedrius Viliūnas
Tel. (8 5) 239 6950, el. p. [email protected]
Tai yra pranešimas spaudai, už kurio turinį BNS neatsako.
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
© Baltic News Service.
Visos teisės saugomos.