2023.06.07 07:44 |Kategorija:  SC - Pranešimai spaudai

Tai yra pranešimas spaudai, už kurio turinį BNS neatsako.

Seimo nario R. Lopatos pranešimas: „Rusijos pervadinimas Maskovija būtų informacinio karo manevras“

Renginio tipas: Renginys
Renginio data: trečiadienis, 2023 birželio 7
Renginio pradžia: 17:00
Renginio pabaiga: trečiadienis, 2023 birželio 7
Renginio vieta: Seime

2023 m. birželio 7 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienosSeimo nuotraukosSeimo transliacijos ir vaizdo įrašai)

 

Šiandien Seimo Ateities komiteto rengiamoje diskusijoje mokslininkai tarsis, ar verta lietuvių kalbos vietovardį „Rusija“ pakeisti į „Maskoviją“.

Propagandos tyrinėtojo filosofo prof. Gintauto Mažeikio manymu, Rusijos pervadinimas kitu istoriniu pavadinimu turi prasmę kaip informacinio karo dalis. „Tai būtų Rusijos trolinimas, priešo pažeminimas. Tačiau toks sprendimas tarptautinės ir administracinės reikšmės neturėtų“, – sako komiteto diskusijos dalyvis.

Ateities komiteto pirmininko, liberalo prof. Raimundo Lopatos pastebėjimu, dėl Rusijos karo Ukrainoje iš esmės pasikeitus geopolitikos struktūrai, kinta ir vertybiniai, ideologiniai, istoriniai, kultūriniai akcentai – taip pat ir kalbiniai. „Daugelio kalbos vartotojų vertybėms nepriimtinas rusijos įvardijimas didžiąja raide, nors to reikalauja vietovardžių rašybos principai. Todėl diskusijoje permąstysime ne tik rusijos istorinę, kultūrinę sampratą, bet ir filologinę“, – sako R. Lopata.

Renginio įvadinį pranešimą „Rosija ir Maskovija: melai ir nutylėjimai“ pateiks istorijos profesorius Alfredas Bumblauskas. Jis atskleis Maskovijos melus pasiglemžiant Rusios ir rusų vardus, taip pat iš Sovietų Sąjungos paveldėtą Rosijos sampratą, iš kurios buvo ištrinti kertiniai Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės – Kijevo ir Vilniaus – matmenys.

Diskusijoje dalyvaus politologijos profesorius Alvydas Jokubaitis, istorijos ir filosofijos docentai Viktoras Bachmetjevas, Pavelas Lavrinecas, Grigorijus Potašenko, taip pat Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkė Violeta Meiliūnaitė.

Diskusiją kartu su R. Lopata moderuos Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Strateginio prognozavimo skyriaus vadovas prof. Lauras Bielinis.

 

Kontaktinis asmuo:

Raimundas Lopata

Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys

Liberalų sąjūdžio frakcijos narys

Ateities komiteto pirmininkas

Tel. (8 5) 239 6351

El. p. raimundas.lopata@lrs

 

Kontaktinis asmuo
Raimundas Lopata

Tai yra pranešimas spaudai, už kurio turinį BNS neatsako.

Rodyti: