2020.09.08 20:55 |Kategorija:  Cover news with delay

M. Kalesnikavą iš Baltarusijos norėta išvežti jėga, sako jos bendražygiai (papildytas)

Kijevas, rugsėjo 8 d. („Interfax“-BNS). Baltarusių jėgos struktūrų atstovai patys atvežė opozicionierę Maryja Kalesnikavą į pasienį su Ukraina, ji pati neketino palikti Baltarusijos, antradienį pareiškė jos bendražygis Koordinacinės tarybos vykdomasis sekretorius Ivanas Kravcovas.

„Po sulaikymo, kai buvau Finansinių tyrimų departamente, su manimi aktyviai kalbėtasi. Tikriausiai jie buvo departamento darbuotojai. Jie buvo suinteresuoti išvežti Maryją Kalesnikavą į užsienį. Pirmiausia, jie pasiūlė man su ja ir Antonu Radniankovu išvykti į užsienį savo automobiliu“, – antradienį žurnalistams Kijeve pasakojo I. Kravcovas.

Tačiau vėliau pareigūnų planai, regis, pasikeitė, kalbėjo jis.

„Mes su Maryja tai aptarėme dar prieš sulaikymą, ji nenorėjo išvykti. Matyt, jie tai suprato, ir mus įsodino į mikroautobusus, tada mes kažkur važiavome, tikriausiai paimti Maryjos, tada sustojome KGB, ir mus nuvežė prie sienos“, – sakė Koordinacinės tarybos vykdomasis sekretorius.

„Kas domino darbuotojus... pirmiausia jie domėjosi galimybe išvežti Maryją Kalesnikavą į užsienį. Jie tai paaiškino būtinybe deeskaluoti, jų nuomone, situaciją šalyje, o vienas iš pasiūlytų variantų buvo, kad mes trise savo asmeniniu automobiliu kirstume sieną“, – antradienį per spaudos konferenciją Ukrainos sostinėje pasakojo I. Kravcovas.

Jis pareiškė esąs įsitikinęs, kad pagrindinis uždavinys buvo išvežti M. Kalesnikavą į užsienį.

„Pagrindinė užduotis, kuri, kaip suprantu, buvo vykdoma, buvo išvežti Maryją Kalesnikavą į užsienį, kad būtų sukurtas neaiškus žiniasklaidos fonas. Ir mes veikėme kaip šios užduoties instrumentas, tai reiškia, kad tai nebuvo asmeniškai susiję su mumis, viskas buvo susiję su Maryjos figūra ir su autoritetu, kurį ji turi visuomenėje“, – paaiškino I. Kravcovas.

Suplėšė savo pasą

Koordinacinės tarybos atstovas spaudai A. Radniankovas savo ruožtu patvirtino, kad opozicionierė kirsdama Baltarusijos ir Ukrainos sieną suplėšė savo pasą.

„Ją vedė, ir tai buvo gana triukšminga, tai yra, buvo girdėti, kad ji buvo vedama jėga, kad ji priešinosi, ją jėga įsodino į galinę sėdynę... Ji šaukė, kad niekur nevažiuos. Kai tik ji atsidūrė automobilyje ir pamatė savo pasą, ji iš karto jį paėmė ir suplėšė į daugybę mažų gabalėlių. Ji paėmė šiuos gabalėlius, suspaudė (suglamžė) ir išmetė pro langą nežinomiems jauniems žmonėms, apsupusiems automobilį“, – pasakojo A. Radniankovas.

I. Kravcovas žurnalistams sakė manąs, kad M. Kalesnikava gali būti laikoma Mozyriaus pasienio būryje.

„Yra keletas patikimų šaltinių, kurie sako, kad ji gali būti sulaikyta Mozyriaus pasienio būryje. Kita vertus,.. ji greičiausiai bus Valstybės saugumo komitete, nes man atrodo, kad tokias įdomias specialiąsias operacijas paprastai vykdo KGB“, – sakė jis.

A. Radniankovas žurnalistams sakė, kad jis ir I. Kravcovas pirmadienį buvo sulaikyti M. Kalesnikavos namo kieme.

„Viskas prasidėjo vakar apie 10 valandą. Ryte man paskambino žurnalistai ir pasakė, kad Maryja Kalesnikava buvo sulaikyta. Mes negalėjome su ja susisiekti, bet supratome, kad jos telefonas yra namuose, mes nuėjome į jos namus, įėjome į laiptinę, užlipome iki buto, ten buvo ramu. Ir jau prie išėjimo, kiemo arkoje prie Nepriklausomybės prospekto, prie mūsų privažiavo „autobusiukas“, kokie pastaruoju metu dažnai čia važinėja, ir buvome sulaikyti“, – pasakojo jis, paminėdamas mikroautobusus be numerių, kuriais važinėja jėgos struktūrų darbuotojai.

Pasak jo, iš pradžių jie buvo nuvežti į Ekonominio saugumo ir antikorupcijos valdybą, o paskui – į Finansinių tyrimų departamentą.

„Man buvo parodyta keletas dokumentų, kurie, jų nuomone, patvirtina mano neva neteisėtus veiksmus, susijusius su buvusiais darbais. Man neleido nei į juos pažiūrėti, nei įvertinti jų reikšmingumo. Man buvo pasakyta, kad ekonominių nusikaltimų traktavimas labai platus. Man pagrasino baudžiamąja byla pagal straipsnį dėl piktnaudžiavimo tarnybiniais įgaliojimais“, – žurnalistams sakė I. Kravcovas.

Prieglobsčio Ukrainoje prašyti neplanuoja

A. Radniankovas ir I. Kravcovas sakė neplanuojantys prašyti politinio prieglobsčio Ukrainoje ir patvirtino turį leidimus gyventi šioje šalyje.

„Mes su Ivanu tikrai turime leidimus gyventi. Mes esame vienos ne pelno organizacijos, organizuojančios renginius, savanoriai ir tuo pagrindu esame gavę leidimus gyventi“, – žurnalistams Kijeve sakė A. Radniankovas.

I. Kravcovas taip pat sakė, kad baltarusių jėgos struktūrų darbuotojai prieš išsiųsdami jį ir A. Radniankovą bei M. Kalesnikavą į Ukrainą buvo nupirkę jiems lėktuvo bilietus į kitas šalis.

„Kai mus prie pasienio pasodino į automobilį, ten radome koronaviruso testus ir medicininį draudimą“, – teigė vyras.

„Mums su Antonu buvo nupirkti bilietai į Turkiją šiandienai, o Maryjai – bilietai į Vieną, o iš ten – į Miuncheną. Matyt tam, kad nufotografuotų ir inscenizuotų neva mūsų planus išskristi į užsienį“, – pridūrė jis.

Buvusio pretendento į Baltarusijos prezidentus Viktaro Babarykos rinkimų štabas anksčiau antradienį pranešė, kad M. Kalesnikava sulaikyta, ją pasieniečiai esą laiko Gomelio srityje Mozyriaus rajone.

Anksčiau apie opozicionierę pasirodė prieštaringos informacijos. Pirmadienį su ja, A. Radniankovu bei I. Kravcovu tapo neįmanoma susisiekti. Portalas tut.by, remdamasis vienos liudininkės pasakojimu, informavo, kad M. Kalesnikavą sulaikė žmonės civiliais drabužiais ir išvežė kažkokiu mikroautobusu.

Vėliau valstybinė agentūra BelTA ir kanalas „Belarus 1“ pareiškė, kad I. Kravcovas ir A. Radniankovas išvyko iš šalies, o M. Kalesnikava „mėgino neteisėtai palikti Baltarusijos teritoriją, bet buvo sulaikyta pasienyje“.

„Belarus 1“ teigimu, opozicionieriai „prasiveržė“ per pasienį, o M. Kalesnikava esą buvo išmesta iš automobilio.

Ukrainos vidaus reikalų viceministras Antonas Heraščenka pareiškė, kad A. Radniankovo ir I. Kravcovo išvykimas buvo „priverstinis išvarymas“.

Aliaksandras Lukašenka savo ruožtu pareiškė, kad „Kalesnikava sulaikyta už valstybinės sienos kirtimo taisyklių pažeidimą“.

Baltarusijoje jau beveik mėnesį vyksta protestai prieš rugpjūčio 9-ąją įvykusių prezidento rinkimų rezultatus. Jų laimėtoju buvo paskelbtas nuo 1994-ųjų šalį valdantis prezidentas A. Lukašenka. Opozicija ir Vakarų šalys šiuos rinkimus laiko suklastotais.

A. Lukašenkos pagrindinė varžovė rinkimuose Sviatlana Cichanouskaja iškart po rinkimų spaudžiama valdžios pasitraukė į Lietuvą.

Redaktorė Rūta Androšiūnaitė

redakcija@bns.lt, Užsienio naujienų skyrius

Rodyti: 
 

Jei ši informacija Jums naudinga, kviečiame prenumeruoti BNS naujienlaiškį ir taip prisidėti prie kokybiškos žiniasklaidos stiprinimo.

 

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.

 

Naujienų srautas

Neprisijungusiems naujienos rodomos su 1 val. pavėlavimu.
 

Pirmadienis, spalio 26

2020.10.26 10:36
Lietuvos politika 2020.10.26 10:36
2020.10.26 09:49
Lietuvos politika 2020.10.26 09:49
2020.10.26 07:15
Lietuvos politika 2020.10.26 07:15
2020.10.26 06:35
Lietuvos politika 2020.10.26 06:35
2020.10.26 05:02
Lietuvos politika 2020.10.26 05:02
2020.10.26 01:29
Lietuvos politika 2020.10.26 01:29
2020.10.26 00:42
Lietuvos politika 2020.10.26 00:42
2020.10.26 00:15
Lietuvos politika 2020.10.26 00:15

Sekmadienis, spalio 25