2021.05.18 11:11 |Kategorija:  Cover news with delay

Ministerijos planuose – 150 „Tūkstantmečio mokyklų“ per ketverius metus (papildytas)

papildyta nuo 11 pastraipos

Vilnius, gegužės 18 d. (BNS). Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) planuoja iki 2025-ųjų šalyje sukurti 150 vadinamųjų „Tūkstantmečio mokyklų“, užtikrinant šiuolaikišką mokymosi infrastruktūrą ir ugdymo metodus.

Programai ketinama skirti 210 mln. eurų, ji būtų pradėta įgyvendinti nuo kitų metų sausio – planuojama, kad tokios mokyklos galės atsirasti daugelyje šalies savivaldybių, o bet kurioje iš jų būtų po kelias tokias bet kurio tipo mokyklas, t.y. ne tik gimnazijas. Tai taikoma tik valstybinėms mokykloms, nevykdančioms moksleivių atrankos.

„Tai turėtų būti šiuolaikiška infrastruktūra, laboratorijos, neformalaus ugdymo galimybės net ir galimybės sportiniam ugdymui. Svarbu, kad būtų sukurta aplinka, palanki specialių poreikių, įvairią negalią turintiems vaikams, ko šiandien nėra. Čia – vienas pagrindinių tikslų. Bet kita svarbi dalis – kompetencijos: turėtų keistis ugdymo procesas, turėtų atsirasti daugiau laisvumo mokyklų valdyme, norėtumėme sustiprinti mokyklų bendruomenę, savivaldą“, – BNS antradienį sakė ministrė Jurgita Šiugdžinienė.

Ministerija planuoja ypatingą dėmesį skirti įtraukiajam ugdymui, įgyvendinant projektus galėtų būti sukurta mokyklų infrastruktūra – įkurtos ar atnaujintos laboratorijos, bibliotekos, mokomieji kabinetai, koridoriai, individualaus mokymosi ir poilsio erdvės, mokyklos prieigos. Taip pat lėšos būtų skiriamos vadovų ir pedagoginių darbuotojų kompetencijoms stiprinti, kokybiškai švietimo pagalbai teikti, stipriai ir savivaldžiai mokyklos bendruomenei kurti.

Sukurta infrastruktūra galėtų naudotis ir kitos švietimo įstaigos.

J. Šiugždinienė spaudos konferencijoje antradienį pabrėžė, kad „tai nėra statybų programa“, o idėjų, tad naujų pastatų iš esmės nėra planuojama. Vis tik svarstoma, jog viena naujai pastatyta tokia mokykla galbūt galėtų atsirasi Vilniuje. 

Ministrė sako, kad su savivaldybėmis bus kalbamasi apie konkrečius poreikius, kaip jose reikėtų stiprinti švietimą ir kurios mokyklos galėtų tapti projekto dalyvėmis, o finansavimas būtų susitarus su savivaldybėmis dėl konkrečių užsirėžtų tikslų.

„Mes sėdame už stalo kartu su savivaldybe ir kalbame apie visą sistemą, ne apie atskiras mokyklas. Dėl lėšų (...), jos gali būti skiriamos pagal mokinių skaičių mokykloje. Pagrindinis dalykas yra tikslai“, – sakė ji.

Ministerija numato, kad į paramą galės pretenduoti savivaldybės, kuriose yra ne mažiau kaip 1000 pagal priešmokyklinio, pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo programas besimokančių mokinių, paraišką teikti galės ir mažiau moksleivių turinčios savivaldybės, jei šios kooperuosis su gretimomis, o numatyta „Tūkstantmečio mokykla“ turi bent 200 mokinių ir nevykdo jų atrankos.

Užsibrėžiami tikslai – didinti moksleivių pagrindinio ugdymo pasiekimų lygį, STEAM srities dalykų
brandos egzaminų rodiklį, didinti vienam mokytojui tenkantį moksleivių skaičių, o ne mažiau nei 70 proc. mokytojų savivaldybėje turėtų dirbti pilnu etatu, nebeliktų jungtinių 5-8 klasių.

Pasak ministerijos, pagrindiniai keturi programos tikslai bus įtraukusis ugdymas, STEAM ugdymas, kultūrinis ugdymas ir lyderystės stiprinimas.

J. Šiugždinienė pabrėžė, kad tai nėra „šabloninė programa“, tad jei vienai savivaldybei trūksta STEAM laboratorijų, kitai gali būti reikalinga stiprinti kultūrinį ugdymą ir pan.

Šiuo metu ministerija, anot jos, yra derybų su Europos Komisija „finišo tiesiojoje“ ir tikisi, kad jai bus patvirtinti 210 mln. eurų. Planuojama, kad iki 2025-ųjų ne mažiau kaip 80 proc. savivaldybių bus sudarę sutartis įgyvendinti TŪM vystymo projektus bent 150-yje mokyklų, mokymosi sąlygos pagerės bent 100 tūkst. moksleivių, o ne mažiau nei 10 tūkst. pedagoginių darbuotojų ir vadovų patobulins kompetencijas ar įgis naujų.

Spaudos konferencijoje dalyvavo ir kelių savivaldybių merai. Kaišiadorių rajono savivaldybės vadovas Vytenis Tomkus pabrėžė, kad projektas suteiks galimybę įsisteigti STEAM centrą kiekvienai savivaldybei, nes jų šiuo metu šalyje per mažai. Meras skaičiavo, kad jo rajonas „Tūkstantmečio mokyklų“ projektui galėtų gauti iki 2,5 mln. eurų.

„Turime 3605 mokinius, kitąmet planuojame turėti truputį daugiau. Kadangi programa dar tik startuoja, dėl konkrečių mokyklų ir planų tarsimės su bendruomene, manau rasime sprendimus“, – sakė jis.

Tauragės rajono meras  Dovydas Kaminskas taip pat pabrėžė, kad keli šimtai mln. eurų turės teigiamą pokytį mokyklose, ypač, anot jo, svarbi ugdymo kokybė pasienio savivaldybėms, turinčioms tautinių mažumų mokyklas. Kartu jis pabrėžė būtinybę sutvarkyti mokyklų tinklą.

“Nebūtina mokyklų naikinti, kaip kiti bando parodyti, bet reikia susitvarkyti tinklą, kad mokytojai galėtų gauti krūvius, būti ramūs dėl savo darbo vietos. Tada jie rūpinsis kitais dalykais, kaip ugdymo kokybė, o ne galvos, kaip užsidirbti vieną kitą papildomą eurą“, – sakė meras.

Autorius Ignas Jačauskas

[email protected], +370 5 205 85 08, Lietuvos naujienų skyrius

Rodyti: 
 
 

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.

 

Naujienų srautas

Neprisijungusiems naujienos rodomos su 1 val. pavėlavimu.
 

Pirmadienis, balandžio 22

2024.04.22 20:48
Užsienio naujienos 2024.04.22 20:48
2024.04.22 20:28
Užsienio naujienos 2024.04.22 20:28
2024.04.22 18:56
Lietuvos politika 2024.04.22 18:56
2024.04.22 18:27
Užsienio naujienos 2024.04.22 18:27
2024.04.22 18:18
Įvairenybės, kultūra 2024.04.22 18:18
2024.04.22 13:10
Užsienio naujienos 2024.04.22 13:10