2020.11.26 16:16 |Kategorija:  Cover news
REUTERS-Scanpix nuotr.

Koronavirusas – Jonavos rajono audinių ūkyje (dar papildytas)

naujos 4, 9, 10 pastraipos, patikslintos 5, 8, 11, 12

Vilnius, lapkričio 26 d. (BNS). Koronavirusas nustatytas Jonavos rajone esančiame ūkyje laikomoms audinėms, BNS ketvirtadienį informavo Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT).

„Ūkyje staiga pradėjus gaišti audinėms, buvo paimti mėginiai. Atlikus tyrimus, nustatyta, kad audinės buvo užsikrėtusios šia infekcine liga“, – sakė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos atstovė Jurgita Savickaitė.

Anot Lietuvos kailinių žvėrelių augintojų asociacijos pirmininko, „Vilkijos ūkio“ vadovo Česlovo Tallat-Kelpšos, koronavirusas paplito Jonavos rajone esančiame audinių ūkyje, priklausančiam įmonei „Danmink“. Pastarosios pagrindinis akcininkas – „Vilkijos ūkis“.

Kaip BNS informavo VMVT, koronavirusas nustatytas ir toje pačioje vietoje esančioms „Vilkijos ūkio“ audinėms.

Tarnybos teigimu, pirmiausia gauta informacija, jog „Danmink“ ūkyje staiga nugaišo 169 audinės. Ištyrus atrinktų gyvūnėlių mėginius patvirtinta, kad jie buvo užsikrėtę COVID-19. Vėliau sužinota, kad nugaišo dar 155 audinės – tiek „Danmink“, tiek „Vilkijos ūkyje“.

„Siekiant patvirtinti arba paneigti kilusius įtarimus ir nustatyti tikslų viruso išplitimo ūkyje mastą, trečiadienį atrinkti 22 papildomi mėginiai. Jų rezultatai taip pat patvirtino COVID-19“, – teigė VMVT direktorius Darius Remeika.

Tarnybos teigimu, gavus informaciją apie ūkyje įtariamą ligos židinį, nuo antradienio jam pritaikyti veiklos apribojimai: iš užkrėsto ūkio uždraustas bet koks gyvūnų, pašarų ar kitų gyvūninių produktų išvežimas.

Taip pat priimtas sprendimas nugaišinti apie 40 sąlytį su tirtomis audinėmis turėjusių žvėrelių, o jų gaišenas saugiai sunaikinti.

„Stebime situaciją, jei bus nustatyta dar sergančių audinių, jos bus naikinamos“, – kalbėjo VMVT Skubios veiklos skyriaus vedėjas Marius Masiulis.

„Šiuo metu Lietuvoje vyksta verslinis audinių gaišinimas kailiams. Artimiausiu metu minėtuose dviejuose ūkiuose bus gaišinama apie 30 tūkst. audinių. Bus pradėta nuo galbūt sergančių, tuomet bus atliekami atsitiktiniai kontroliniai tyrimai. Tos nugaišusios audinės, kurioms bus patvirtinta liga, turės būti sunaikintos, o likusios – jų kailiai bus sandėliuojami iki atskiro nurodymo“, – pridūrė jis.

VMVT duomenimis, „Danmink“ ir „Vilkijos ūkyje“ laikoma apie 60 tūkst. kailinių žvėrelių.

Tuo metu „Vilkijos ūkio“ vadovas BNS tvirtino, kad šiuo metu vien „Danmink“ augina virš 30 tūkst. audinių. 

„Visoms daromi tyrimai nuo praėjusios savaitės, tam pačiam „Danmink“ daryti, ir visi tyrimai buvo neigiami“, – kalbėjo Č. Tallat-Kelpša.

Kailinių žvėrelių augintojo teigimu, manoma, kad audinės koronavirusu galėjo užsikrėsti nuo sergančio darbuotojo.

„Mes apie tai (jog darbuotojas serga COVID-19 – BNS) sužinojom tik vakar“, – sakė jis.

Pasak „Vilkijos ūkio“ vadovo, tolesni veiksmai dėl audinių bus derinami su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba.

„Yra paletė sprendimų pagal įvairias valstybes, pavyzdžiui, JAV, Švedija nenaikina net sergančių, nieko nenaikina, tiesiog sustiprina saugos priemones, kad apsaugotų žmones, kad apsaugotų nuo viruso išnešimo iš fermos, leidžia toms audinėms prasirgti, įgyti imunitetą“, – kalbėjo Č. Tallat-Kelpša.

„Žiūrėsim, kas bus. Jei bus nuspręsta naikinti, tuomet klausimas bus apie kompensacijas“, – pridūrė jis.

Lietuvoje auginamos audinės nuo koronaviruso tirtos prevenciškai, kai Danijos, o vėliau ir Ispanijos, Italijos, JAV, Nyderlandų, Švedijos ir Graikijos audinių fermose nustatyta šio viruso protrūkių.

Danijos valdžia lapkričio pradžioje pranešė, kad koronavirusas audinėse mutavo, o tai kelia rizikų, jog pakitęs virusas gali būti visiškai ar iš dalies atsparus šiuo metu kuriamoms vakcinoms, taip paverčiant jas neveiksmingomis arba veiksmingomis tik iš dalies.

Lietuvos audinių augintojai kiekvieną savaitę turi tarnybai pateikti duomenis apie nugaišusias audines. Be to, Lietuvoje lapkričio viduryje įsigaliojo draudimas įvežti gyvas audines iš šalių, kur nustatyta viruso protrūkių.

Tarnybos duomenimis, šiuo metu 86 Lietuvos ūkiuose laikoma daugiau kaip 1,6 mln. audinių. 

Autorius Augustas Stankevičius

redakcija@bns.lt, Lietuvos naujienų skyrius

Rodyti: