2017.08.08 14:50 |Kategorija:  Cover news
REUTERS-Scanpix nuotr.

M.Saakašvilis: Rusija ruošiasi užimti Baltarusiją – BNS INTERVIU

Vilnius, rugpjūčio 8 d. (BNS). Minint devintąsias Gruzijos ir Rusijos karo metines, tuometinis Gruzijos lyderis Michailas Saakašvilis sako, kad kitas Maskvos taikinys bus Baltarusija.

„Manau, kad Rusija ruošiasi užimti ir aneksuoti Baltarusiją“, – interviu BNS sakė į Lietuvą atvykęs M.Saakašvilis.

Jo teigimu, NATO šiuo metu realiau vertina Maskvos pavojų, todėl Baltijos šalims grėsmė yra mažesnė nei prieš kelerius metus, tačiau Vakarų išdavystės rizika išlieka.

49 metų M.Saakašvilis šiuo metu yra asmuo be pilietybės. Praėjusį mėnesį Ukrainos pilietybę jam panaikino šalies prezidentas Petro Porošenka. M.Saakašvilis BNS sakė, kad P.Porošenka taip pasielgė išsigandęs jo augančio populiarumo.

– Ar tikitės, kad Lietuva ir kitos ES šalys padarys spaudimą Ukrainos valdžiai dėl jūsų pilietybės?

– Neprašau daryti spaudimo Ukrainai, prašau vienintelio dalyko – leisti man grįžti ginti savo teises teisme. Medžiagos tiek daug, kad net Ukrainos teismui, kurį visiškai kontroliuoja P.Porošenkos žmonės, bus labai sunku apsaugoti jo dekretus. Jie paremti netikrais parašais, netikromis prielaidomis, prieštarauja Konstitucijai ir įstatymams.

Taigi teprašau leisti vykti į Ukrainos teismą ginti savo teisių, ir Lietuvos užsienio reikalų ministras jau išsakė tam paramą. Jis pasakė, kad man turi būti suteikta teisė vykti į Ukrainą ir ginti save teisme.

– Kokia, jūsų nuomone, buvo tikroji priežastis P.Porošenkai panaikinti jūsų pilietybę?

– Tikroji priežastis – aš tapau pernelyg dideliu oponentu. Jo populiarumas labai mažas, o mano sparčiai auga. Pradedame rasti bendrą poziciją su kitais opozicijos lyderiais. Nuo V.Juščenkos kampanijos ar jo prezidentavimo pradžios joks kitas žmogus nesurinkdavo tiek minių, kiek Ukrainoje surinkdavau aš, visuomenės parama didžiulė. Jis tapo nervingas, ėmė pavydėti, ir nusprendė tokiu būdu atsikratyti savo oponento.

– Po Rusijos invazijos į Gruziją, kurios metines šiandien paminėjote prie Rusijos ambasados Vilniuje, po Krymo aneksijos, dalis politikų, stebėtojų prakalbo, kad nesustabdžius Rusijos kitas taikinys bus Baltijos šalys. Ar dabar įžvelgiate pavojų Baltijos šalims?

– Žinoma. Ukraina, jos kariai didvyriškai sustabdė rusus, sulaikė juos Donbase. Jei to nebūtų įvykę, manau, kad Baltijos šalims dabar būtų tiesioginė grėsmė. Ką matome Baltarusijoje – manau, kad Rusija ruošiasi užimti ir aneksuoti Baltarusiją. Per pratybas bus atvežta infrastruktūra. Taigi, grėsmė nedingo, ji tik auga. Tiesiog šiuo metu ukrainiečiai ją sulaiko ties savo sienomis.

– Ar, jūsų nuomone, pakanka dabartinio NATO buvimo Baltijos šalyse?

– Labiau nei prieš kelerius metus. Manau, kokiais 2008 metais NATO nebūtų daug dariusi apsaugoti Baltijos šalis, bet dabar jie geriau supranta Rusijos grėsmę, ir Rusija negali išsisukti. Jie geriau supranta, kas yra rusai.

Penktasis straipsnis (numatantis NATO kolektyvinę gynybą) egzistuoja, bet problema ta, kad ir per Antrąjį pasaulinį karą buvo įsipareigojimas apsaugoti Lenkiją, bet tai nesuveikė. Turime ilgą Vakarų šalių išdavysčių istoriją. Kita vertus, dabar jie turi savo reikalų su rusais, tad Baltijos šalys yra geresnėje situacijoje nei prieš kelerius metus.

– Paskutinis klausimas – kokie jūsų asmeniniai tolesni žingsniai, kur skrendante ir kada grįžtate į Ukrainą?

– Dabar keliauju po Europą. Iš Lietuvos išvykstu šiandien, lankysiuosi keliose Europos šalyse, tada su savo rėmėjais ruošiuosi grįžti į Ukrainą. Nuo teisinių terminų, posėdžio paskyrimo priklausys, kada su rėmėjais Ukrainos parlamente ir visuomenėje grįšiu į Kijevą kovoti teisme.

– Ačiū už pokalbį.

----------

M.Saakašvilis į valdžią Gruzijoje atėjo per 2003 metų Rožių revoliuciją, nuvertusią ankstesnį prezidentą Eduardą Ševardnadzę, buvusį Sovietų Sąjungos užsienio reikalų ministrą.

Jis buvo giriamas, kad per savo vadovavimo dešimtmetį vykdė šalį modernizavusias reformas, kurios nutolino Gruziją nuo ekonominio žlugimo slenksčio ir pažabojo įsišaknijusią korupciją, tačiau jo veiksmai per karą su Rusija 2008 metų rugpjūtį vertinami prieštaringai. Po karo Rusija pripažino Pietų Osetijos ir Abchazijos  nepriklausomybę, įvedė ten karius, tačiau likusi tarptautinė bendrija jas laiko okupuotomis Gruzijos teritorijomis.

M.Saakašvilis buvo priverstas palikti šalį 2013 metais, kai prokurorai išdavė jo arešto orderį, kaltindami įgaliojimų viršijimu.

M.Saakašvilis rėmė Ukrainos proeuropietišką 2014 metų revoliuciją, kai buvo nuverstas Rusijos remiamas prezidentas ir Ukraina pasuko Vakarų link. Pusantrų metų jis ėjo Odesos gubernatoriaus pareigas, bet pernai atsistatydino, pareiškęs, kad jam trukdoma kovoti su korupcija.

Pastaruoju metu jis ėmė vis labiau nesutarti su Ukrainos prezidento P.Porošenkos aplinka, dažnai buvo kaltinamas dėl savo per didelių politinių ambicijų.

Šiuo metu jis keliauja po Europos šalis.

Autorius: Vaidotas Beniušis

[email protected], +370 5 205 8514 - Lietuvos naujienų skyrius

Rodyti: 
 
 

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.

 

Naujienų srautas

Neprisijungusiems naujienos rodomos su 1 val. pavėlavimu.
 

Šeštadienis, balandžio 20

2024.04.20 05:22
Įvairenybės, kultūra 2024.04.20 05:22

Penktadienis, balandžio 19

2024.04.19 18:43
Užsienio naujienos 2024.04.19 18:43
2024.04.19 15:04
Lietuvos politika 2024.04.19 15:04
2024.04.19 14:05
Užsienio naujienos 2024.04.19 14:05