BNS app
 
 
 
2023.12.03 09:26 |Kategorija:  Cover news with delay
AFP-Scanpix nuotr.

Izraelis tęsia smūgius Gazos Ruožui, augant spaudimui apsaugoti civilius

Gazos ruožas, Palestiniečių teritorijos, gruodžio 3 d. (AFP-BNS). Izraelis sekmadienį Gazos Ruože surengė mirtinus bombardavimus, stiprėjant tarptautinės bendruomenės spaudimui apsaugoti civilius ir raginimams atnaujinti paliaubas su palestiniečių kovotojų grupe „Hamas“.

Izraelio kariuomenė pranešė nuo penktadienį nutrūkusių paliaubų surengusi daugiau nei 400 smūgių, „Hamas“ vyriausybei skelbiant apie mažiausiai 240 žuvusių žmonių.

„Hamas“ ir palestiniečių kovotojų grupė „Islamo Džihadas“ pranešė apie „raketų krušą“ prieš daugelį Izraelio miestų, įkaitant Tel Avivą, Izraelis paskelbė, kad per kovas žuvo du šalies kariai, pirmieji pasibaigus paliauboms.

Mažiausiai septyni žmonės sekmadienį buvo nužudyti per Izraelio bombardavimą prie Gazos pietinės sienos su Egiptu, pranešė „Hamas“ vadovaujama vyriausybė.

Remiantis oficialia palestiniečių naujienų agentūra „Wafa“, Izraelio smūgiai taip pat pataikė į Nuseirato pabėgėlių stovyklą centrinėje Gazos Ruožo dalyje, ten žuvo mažiausiai 13 žmonių.

Jungtinių Valstijų viceprezidentė Kamala Harris (Kamala Haris) šeštadienį aštriai sukritikavo augantį civilių aukų skaičių per Izraelio ir „Hamas“ aštuonių savaičių karą, kurį įžiebė beprecedentė ataka spalio 7 dieną.

„Per daug nekaltų palestiniečių buvo nužudyti, – ji sakė žurnalistams Jungtinių Tautų klimato konferencijoje Dubajuje. – Atvirai kalbant, civilių kančių mastas ir nuotraukos bei vaizdo įrašai, ateinantys iš Gazos Ruožo, yra sukrečiantys.“

JT duomenimis, maždaug 1,7 mln. Gazos Ruožo gyventojų, daugiau nei dviem trečdaliams populiacijos, dėl karo teko persikelti.

Gazos Ruožo gyventojams trūksta maisto, vandens ir kitų išgyvenimui būtinų dalykų, daugybė namų sunaikinta. JT agentūros paskelbė humanitarinę katastrofą, nors šeštadienį atvyko keletas pagalbos sunkvežimių.

Palestiniečių Raudonojo Pusmėnulio draugija teigė, kad Izraelis nurodė nevyriausybinėms organizacijoms pasibaigus paliauboms nesiųsti pagalbos konvojų per Rafacho perėją iš Egipto.

Bet labdaros organizacija teigia, kad šeštadienį egiptiečių kolegos sugebėjo išsiųsti keletą vilkikų.

Izraelis atitraukė derybininkus

„Hamas“ kovotojai spalio 7-ąją per Gazos Ruožo sieną įsiveržė į Izraelį, nužudė apie 1,2 tūkst. žmonių, daugiausiai civilių, ir paėmė apie 240 žydų ir užsieniečių įkaitais, nurodo Izraelio pareigūnai.

Izraelis reaguodamas prisiekė sunaikinti „Hamas“ ir pradėjo oro ir sausumos kampaniją, per kurią žuvo daugiau nei 15 tūkst. žmonių, irgi daugiausiai civilių, sako Gazos Ruožą valdantis „Hamas“.

Savaitės trukmės paliaubos, surengtos tarpininkaujant Katarui su Egipto ir Jungtinių Valstijų pagalba, leido paleisti 80 izraeliečių įkaitų mainais į 240 palestiniečių kalinių.

Bet paliaubos žlugo abiem pusėms apkaltinus viena kitą jų nesilaikant.

Izraelis teigia, kad „Hamas“ dar nesibaigus paliauboms bandė paleisti raketą ir neparengė kitų paleidžiamų įkaitų sąrašo.

Žydų valstybės derybininkai šeštadienį paliko Dohą, deryboms dėl paliaubų atnaujinimo pasiekus aklavietę.

Izraelio kariuomenė teigia, kad Gazos Ruože vis dar laikomi 137 įkaitai.

Izraelio gynybos ministras Yoavas Gallantas (Joavas Galantas) žurnalistams šeštadienį sakė, kad naujų karinių veiksmų reikėjo „sukurti sąlygoms, kurios spaudžia („Hamas“) sumokėti didelę kainą, ir tai yra įkaitų paleidimas“.

Išlaisvinti Izraelio įkaitai šeštadienį pirmą kartą kalbėjo viešai, ragindami vyriausybę užtikrinti likusių įkaitų paleidimą.

„Šitos vyriausybės moralinė pareiga yra nedelsiant grąžinti juos namo, be dvejonių“, – sakė 85-erių Yochevedas Lifschitzas (Joševedas Lifšicas), kuris „Hamas“ buvo paleistas spalį, dar iki paliaubų susitarimų.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emaniuelis Makronas) ragino „dėti daugiau pastangų siekiant ilgalaikių paliaubų“, kad būtų išlaisvinti visi įkaitai, įleisti daugiau pagalbos ir užtikrinti Izraelio saugumą.

Jis nepritarė Izraelio paskelbtiems karo tikslams, perspėdamas, kad jei siekis yra „totalus „Hamas“ sunaikinimas“ Gazos Ruože, karas tęsis dešimtmetį.

Bet Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu (Benjaminas Netanjahu) teigė, kad karas tęsis, kol „mes pasieksime visus tikslus“, įskaitant islamistų judėjimo sunaikinimą.

„Mūsų kariai per paliaubų dienas pasiruošė visiškai pergalei prieš „Hamas“, – jis sakė šeštadienį Tel Avive, pirmojoje spaudos konferencijoje atnaujinus karo veiksmus.

„Nėra kito kelio laimėti kaip tik tęsti sausumos kampaniją“, – B. Netanyahu sakė žurnalistams, pabrėžęs, kad tai bus daroma „atsižvelgiant į tarptautinę teisę“.

[email protected], Užsienio naujienų skyrius

Rodyti: 
 
 

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.

 

Naujienų srautas

Neprisijungusiems naujienos rodomos su 1 val. pavėlavimu.
 

Trečiadienis, vasario 28

2024.02.28 19:10
Užsienio naujienos 2024.02.28 19:10
2024.02.28 17:50
Užsienio naujienos 2024.02.28 17:50
2024.02.28 17:14
Užsienio naujienos 2024.02.28 17:14
2024.02.28 16:52
Užsienio naujienos 2024.02.28 16:52
2024.02.28 16:32
Lietuvos politika 2024.02.28 16:32
2024.02.28 15:33
Užsienio naujienos 2024.02.28 15:33
2024.02.28 14:56
Užsienio naujienos 2024.02.28 14:56