BNS app
 
 
 
2023.11.08 16:30 |Kategorija:  Cover news with delay
Kretingos raj.savivaldybės nuotr. Vandens perpildyta valykla

Ekstremali situacija Kretingoje: su lietumi susimaišiusios nuotekos bus leidžiamos į upelį (papildytas)

Papildymai ir atnaujinimai 7-9 pastraipose

Vilnius, lapkričio 8 d. (BNS). Dėl nuo smarkaus lietaus patvinusių gatvių Kretingos gatvėse rajone trečiadienį paskelbta ekstremali situacija, vietos valdžia su tarnybomis nusprendė atidaryti sklendę ir vandens sankaupas iš nuotekų vamzdynų išleisti į upelį.

Tokie sprendimai priimti trečiadienio rytą surengus ekstremalių situacijų valdymo posėdį. Ekstremali situacija rajone paskelbta dėl grėsmės užteršti Tenžės upelį įrenginiams nebepajėgiant išvalyti didelio kiekio vandens. 

„Tai kaip avarinis vandens nuleidimo mechanizmas, visada uždarytas, užplombuotas, tik „Kretingos vandenys su Aplinkos apsaugos agentūra turi priėjimą“, – BNS sakė meras.  

„Atidarysim sklendę ir „Kretingos vandenys“ su aplinkosauga pažiūrės, koks kiekis yra vandens. Kalba eina apie tai, kad visos mūsų nuotekos eina į valymo įrengimus, o šiai dienai dėl labai didelio kiekio, nes viso lapkričio norma per dieną išėjo, visi vamzdynai pilni vandens nuotekų lietaus“, – situaciją komentavo A. Kalnius.

Anot jo, jei per parą valymo įrengimai sulaukdavo nuo 3-5 tūkst. kubinių metrų nuotekų, tai vien per vakar priėmė 20 tūkst. kubinių metrų. 

„Viršija ribas. Mes rizikuojame tuo, kad jei neatidarysime sklendės, kad dalis išbėgtų vandens į upelį, rizikuojame, kad sugadinsim valymo įrengimus. Didelis kiekis vandens išplaus gerąsias bakterijas iš valymo įrengimų. Nuo 2-4 savaičių prireiks, kad bakterijos galėtų augti, valytų teršalus, tuomet į upelį galėtų pateikti 3-5 tūkst. nevalyto vandens kiekio. Daroma mažesnė galima tarša aplinkai“, – teigė Kretingos rajono savivaldybės vadovas. 

Beveik pasiekė stichinį lygį

15 val. duomenimis Akmenos upės lygis pasiekė 417 centimetrų – tai vos trimis centimetrais mažiau nei stichinis lygis šioje upėje. Per dieną jis pakilo 12 centimetrų.

„Situacija atidžiai sekame. Kartu jau prašau ir šalia Akmenos upės gyvenančių gyventojų būti budriems, pasirūpinti savo, savo artimųjų ir turto saugumu!“ – feisbuke trečiadienio popietę rašė meras.

Pasak jo, artimiausias dvi paras upės lygis užtvankose bus matuojamas kas valandą ir, jam pasiekus kritinį lygį, „nedelsiant būtų imamasi būtinų veiksmų“.

Bendrovės „Kretingos vanduo“ direktorė Eglė Alonderienė žurnalistams teigė, kad sklendę planuojama atidaryti 2-3 valandoms. Tikimasi, kad tiek laiko pakaks išleisti vamzdynuose susikaupusį vandens perviršį. Anot jos, nevalytos nuotekos yra stipriai prasiskiedusios su vandeniu ir toks sprendimas mažiau taršus nei laukti, kol bus pakenkta nuotekų valyklai. 

Aplinkosaugininkė Neringa Grigalauskienė teigė dirbanti daug metų, tačiau tokios situacijos kaip Kretingoje jai netekę spręsti. Anot jos, nuvykus į „Kretingos vanduo“ valyklą matyti, kad situacija kritinė – pačioje valykloje nuotekos bėga į aplinką.

„Žala bus vertinama, nežinome tikslaus tekėjimo laiko, kai bus užsuktos sklendės, tada paskaičiuosime“, – sakė Klaipėdos aplinkos apsaugos skyriaus vyriausioji specialistė N. Grigalauskienė.

Tvino gatvės

Kaip antradienio vakarą feisbuke paskelbė meras Antanas Kalnius, dėl gausaus lietaus situacija Kretingoje ir rajone yra sudėtinga, o pagerėjimo nežada ir artimiausių dienų orų prognozės.

„Šiuo metu vandens surinkimo kolektoriai daug kur jau yra užsipildę. O dėl patvinimų daugiausiai pagalbos prašymų sulaukiama iš Kretingos miesto gyventojų. Sudėtingiausia situacija – Savanorių, Grafų Tiškevičių bei aplinkinėse gatvėse, Žemaitės alėjoje, Geležinkelio gatvėje ir kitose“, – socialiniame tinkle skelbė meras.

Anot jo, „Kretingos vandenų“ darbuotojai dirba visu pajėgumu, taip pat kai kur į pagalbą pasitelkti ir ugniagesiai.

Kaip pranešė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, dėl liūčių Kretingos ugniagesiai antradienio vakarą vyko į Savanorių gatvę. Čia dėl stiprios liūties buvo semiamas rūsys, kuriame įrengta elektros skydinė, gyvenamas namas šildomas elektra. Ugniagesiai naudodami motorinį siurblį iš rūsio siurbė vandenį. 

Mero teigimu, kiek įmanoma, bandoma ieškoti sprendimų gelbėjant gyventojams, tačiau ne visur pavyksta rasti greitų išeičių iš susidariusios situacijos.

Anot Klaipėdos priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Civilinės saugos skyriaus vedėjo Stanislovo Kučinsko, žmonių gyvybei dėl susidariusios situacijos pavojaus nėra. 

Skelbta, kad „Kretingos vandenų“ avarinė tarnyba dirbs visą naktį.

Meteorologai pranešė, kad Kretingoje jau pasiektas kone viso lapkričio mėnesio kritulių kiekis.

Autoriai: Jurgita Andriejauskaitė, Austėja Masiokaitė-Liubinienė

[email protected], +370 645 093 86, Lietuvos naujienų skyrius

Rodyti: 
 
 

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.

 

Naujienų srautas

Neprisijungusiems naujienos rodomos su 1 val. pavėlavimu.
 

Trečiadienis, vasario 28

2024.02.28 19:10
Užsienio naujienos 2024.02.28 19:10
2024.02.28 17:50
Užsienio naujienos 2024.02.28 17:50
2024.02.28 17:14
Užsienio naujienos 2024.02.28 17:14
2024.02.28 16:52
Užsienio naujienos 2024.02.28 16:52
2024.02.28 16:32
Lietuvos politika 2024.02.28 16:32
2024.02.28 15:33
Užsienio naujienos 2024.02.28 15:33
2024.02.28 14:56
Užsienio naujienos 2024.02.28 14:56