BNS app
 
 
 
2022.12.02 14:46 |Kategorija:  Cover news with delay

„Klaipėdos nafta“ negalėjo skatinti darbuotojų akcijomis – Apeliacinis teismas (dar papildytas)

naujos 6-10 pastraipos, papildyta 11 pastraipa – Apeliacinio teismo komentaras

Vilnius, gruodžio 2 d. (BNS). Valstybės valdoma bendrovė „Klaipėdos nafta“ savo darbuotojams ir vadovams neturėjo teisės nemokamai suteikti akcijų, nusprendė teismas. Jo sprendimu niekinėmis bei negaliojančiomis pripažintos 357 akcijų suteikimo sutartys. Pasak „Klaipėdos naftos“, teismas nepritaikė restitucijos, todėl akcijų darbuotojams grąžinti ar žalos atlyginti nereikės. 

Lietuvos apeliacinis teismas ketvirtadienį panaikino Šiaulių apygardos teismo balandį priimtą bendrovei palankų sprendimą ir tenkino prokurorų ieškinį – jie prašė pripažinti negaliojančiomis „Klaipėdos naftos“ (KN) akcininkų patvirtintas akcijų suteikimo taisykles bei vėlesnius valdybos sprendimus dėl akcijų suteikimo darbuotojams, penktadienį pranešė Generalinė prokuratūra. 

„Akcininkų susirinkimo sprendimas ir juo patvirtintos taisyklės bei valdybos sprendimo dalys dėl premijų mokėjimo darbuotojams akcijomis prieštarauja Akcinių bendrovių įstatymui. Pastarasis nesuteikia teisės neatlygintinai darbuotojams ir vadovams suteikti akcijų bendrovės, kurios daugiau kaip pusė akcijų nuosavybės teise priklauso valstybei“, – pranešime  cituojama Apeliacinio teismo nutartis.   

„Klaipėdos nafta“ pranešė, kad nors teismas patenkino prokuratūros ieškinį, jis iš esmės palaikė ir bendrovės poziciją, kad jie nepadarė žalos ir kad darbuotojams suteiktos ne valstybės, o bendrovės iš privačių asmenų įsigytos akcijos.

„Prokuratūros reikalavimai dėl restitucijos taikymo ir žalos atlyginimo nebuvo patenkinti, todėl bylos baigtis bendrovei bei jos darbuotojams nesukelia reikšmingų finansinių pasekmių, kadangi restitucija nėra taikoma ir akcijų darbuotojams grąžinti ar žalos atlyginti nereikia“, – rašoma įmonės komentare.

Tuo metu Apeliacinis teismas pranešė, kad valstybės valdoma bendrovė neturi teisės skatinti darbuotojų ne tik iš valstybės, bet ir iš kitų akcininkų įsigytomis jos akcijomis. 

Teismo vertinimu, naujos Akcinių bendrovių įstatymo redakcijos iniciatoriai siekė iš viso netaikyti darbuotojų skatinimo akcijomis instituto valstybės ar savivaldybės valdomose bendrovėse. 

„Tokiam įstatymo imperatyvui nėra jokių išlygų, kol įstatymų leidėjas nepakeitė įstatymo ir aiškiai nenustatė šio draudimo išimčių. Dėl to netoleruotina valstybės valdomų bendrovių įstatymams prieštaraujanti praktika suteikti savo akcijas darbuotojams“, – pažymėjo Apeliacinis teismas.  

Apeliacinis teismas pabrėžė, kad taikyti restituciją tiek natūra, tiek ekvivalentu pinigais būtų neproporcinga darbuotojų teisės į darbo užmokestį aspektu, nes „Klaipėdos nafta“ atgavusi akcijas ar pinigus tuo pat metu kaip darbdavė įgytų pareigą iki galo atsiskaityti su darbuotojais ir sumokėti akcijų vertės premijos dalį pinigais.

„Pritaikius restituciją „Klaipėdos nafta“ patirtų papildomų išlaidų tiek delspinigių už pavėluotą atsiskaitymą su visais darbuotojais, tiek akcijų verčių jų suteikimo metu ir restitucijos taikymo momentu skirtumo pavidalu“, – teigia Apeliacinis teismas.  

Bendrovė nurodo, kad dar vertins galimybę sprendimą skųsti Lietuvos Aukščiausiajam Teismui. Skundą ji gali pateikti per tris mėnesius. 

Šiaulių apygardos teismas balandžio 8 dieną nutarė, kad akcijų nemokamai gavę įmonės darbuotojai neturėtų grąžinti įmonei nei akcijų, nei pinigų, jei jas jau yra pardavę. 

Šiaulių teismas atmetė prokuratūros ieškinį ir pažymėjo, jog valstybės interesai nebuvo pažeisti. Jis taip pat atmetė prokuratūros prašymą pripažinti akcijų suteikimo taisykles negaliojančiomis, o suteikimo sutartis – niekinėmis, taip pat prašymą taikyti restituciją išreikalaujant akcijas iš kitų darbuotojų, kurie jų neperleido tretiesiems asmenims. 

Tačiau prokurorai tokį sprendimą apskundė Apeliaciniam teismui.  

Bylos duomenimis, 807 tūkst. akcijų, iš kurių kiekvienos vertė siekė 0,41 euro, buvo perleistos 357 darbuotojams, iš jų 86 jas pardavė, tačiau 19 iš jų tai padarė jau po to, kai ieškinys buvo pateiktas teismui, todėl prokurorė teismo prašė, kad 67 darbuotojai grąžintų pinigus.  

„Klaipėdos nafta“ 2019 metais darbuotojams nemokamai suteikė apie 0,2 proc. savo akcijų – taip išmokėta iki 50 proc. metinės premijos už 2018 metų rezultatus. Darbuotojams skirtas akcijas įmonė įsigijo biržoje.

Bendrovės akcijų suteikimo taisykles akcininkai patvirtino 2018 metų lapkritį, ji skelbė, kad yra pirmoji valstybės įmonė, savo darbuotojams dalį premijos išmokėjusi akcijomis.

Valstybei priklauso 72,47 proc. „Klaipėdos nafta“ akcijų.

Redaktorė Roma Pakėnienė

redakcija@bns.lt, +370 5 205 85 17, Verslo naujienų skyrius

Rodyti: 
 
 

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.

 

Naujienų srautas

Neprisijungusiems naujienos rodomos su 1 val. pavėlavimu.
 

Penktadienis, vasario 03

2023.02.03 21:31
Užsienio naujienos 2023.02.03 21:31
2023.02.03 19:51
Užsienio naujienos 2023.02.03 19:51
2023.02.03 16:38
Užsienio naujienos 2023.02.03 16:38
2023.02.03 11:12
Lietuvos verslas 2023.02.03 11:12
2023.02.03 10:43
Lietuvos verslas 2023.02.03 10:43