2022.06.23 18:25 |Kategorija:  Cover news with delay

AT: amerikiečiai turi teisę nešiotis šaunamuosius ginklus viešumoje (papildytas)

Vašingtonas, birželio 23 d. (AFP-AP-BNS). JAV Aukščiausiasis Teismas ketvirtadienį paskelbė nusprendęs, kad amerikiečiai turi fundamentalią teisę viešumoje nešiotis šaunamuosius ginklus, priimdamas svarbų sprendimą, kuris neleis valstijoms imtis ribojimų šioje srityje.

Šia nutartimi, priimta šaliai susiduriant su ginkluoto smurto augimu, panaikinamas Niujorko įstatymas, kuriuo remiantis, norint leidimo nešiotis šaunamąjį ginklą reikia įrodyti, kad asmuo turi teisėtų savigynos poreikių.

Manoma, kad dėl šio teismo sprendimo, už kurį pasisakė šeši iš devynių teisėjų, daugiau žmonių galės teisėtai nešiotis ginklus didžiausių šalies miestų, įskaitant Niujorką, Los Andželą ir Bostoną, gatvėse ir kitur.

Šis sprendimas turės įtakos valstijoms, kuriose gyvena maždaug ketvirtadalis JAV gyventojų. Tai pirmas svarbus Aukščiausiojo Teismo sprendimas dėl ginklų per daugiau nei dešimtmetį.

Jis priimtas Kongresui aktyviai ruošiant teisės aktus dėl ginklų kontrolės po neseniai įvykusių masinių šaudynių Teksase, Niujorke ir Kalifornijoje.

Savo sprendimu teismas panaikino Niujorko įstatymą, reikalaujantį, kad žmonės, norėdami gauti leidimą nešiotis ginklą viešose vietose, nurodytų, dėl kokių priežasčių turi jį nešiotis. Teisėjai teigė, kad šis reikalavimas pažeidžia Antrąją pataisą, suteikiančią teisę laikyti ir nešiotis ginklus.

Kalifornijoje, Havajuose, Merilande, Masačusetse, Naujajame Džersyje ir Rod Ailande galioja panašūs įstatymai, kurie dėl šio sprendimo gali būti ginčijami. Joe Bideno (Džo Baideno) administracija ragino teisėjus palikti galioti Niujorko įstatymą.

„Antroji ir Keturioliktoji pataisos saugo asmens teisę nešiotis pistoletą savigynai už namų ribų“, – sakė teisėjas Clarence'as Thomasas (Klarensas Tomasas), kuris parašė daugumos nuomonę.

„Niujorko reikalavimas dėl deramos priežasties pažeidžia Keturioliktąją pataisą, nes neleidžia įstatymams paklūstantiems piliečiams, turintiems įprastų savigynos poreikių, pasinaudoti savo Antrosios pataisos teise viešai laikyti ir nešiotis ginklą savigynai“, – pridūrė jis.

Šis sprendimas yra pergalė įtakingai JAV lobistinei organizacijai Nacionalinei šaulių asociacijai (NRA). Pastaroji pasveikino šį AT sprendimą.

„NRA laimėjo SCOTUS bylą!“ – „Twitter“ parašė NRA, pavartodama anglišką JAV Aukščiausiojo Teismo santrumpą.

„Šiandienos sprendimas yra esminis laimėjimas geriems vyrams ir moterims visoje Amerikoje ir dešimtmečius trukusios NRA kovos rezultatas“, – sakoma NRA vykdomojo viceprezidento Wayne'o LaPierre'o (Veino LaPjero) pareiškime.

„Teisė į savigyną ir teisė ginti savo šeimą bei artimuosius neturėtų baigtis ties namais“, – priduriama jame.

Niujorko gubernatorė Kathy Hochul (Keiti Houkul) savo ruožtu minimo Aukščiausiojo Teismo sprendimo priėmimą pavadino „juoda diena“.

„Šokiruoja, absoliučiai šokiruoja, kad iš mūsų atimta teisė į pagrįstus apribojimus“, – sakė ji žurnalistams.

„Galime taikyti žodžio apribojimus – negalima šaukti „gaisras“ žmonių pilname teatre, bet kažkodėl nėra leidžiama taikyti apribojimų Antrajai pataisai“, – sakė ji, turėdama omenyje Konstitucijos pataisą, suteikiančią amerikiečiams teisę nešiotis ginklus.

„Man gaila, kad atėjo ši juoda diena“, – pridūrė K. Hochul.

Vėliau gubernatorė tviteryje parašė, kad šis sprendimas yra „piktinantis“, ir sakė, kad šeši teisėjai pasielgė „neatsargiai“.

„Reaguodami į šį sprendimą, atidžiai analizuojame savo galimybes, įskaitant galimybę sušaukti neeilinę įstatymų leidžiamosios valdžios sesiją, – teigė ji. – Lygiai taip pat, kaip mes greitai priėmėme pirmaujančius šalyje teisės aktus dėl ginklų reformos, aš ir toliau darysiu viską, kas įmanoma, kad Niujorko gyventojai būtų apsaugoti nuo ginkluoto smurto.“

Šiuo metu JAV Senatas svarsto retą abiejų partijų įstatymo projektą, į kurį įtrauktos kuklios ginklų kontrolės priemonės.

Vis dėlto jis sveikinamas kaip pirmoji reikšminga ginklų kontrolės priemonė per pastarąją kartą.

Redaktorė Rūta Androšiūnaitė

redakcija@bns.lt, Užsienio naujienų skyrius

Rodyti: 
 

Jei ši informacija Jums naudinga, kviečiame prenumeruoti BNS naujienlaiškį ir taip prisidėti prie kokybiškos žiniasklaidos stiprinimo.

 

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.

 

Naujienų srautas

Neprisijungusiems naujienos rodomos su 1 val. pavėlavimu.
 

Penktadienis, birželio 24

2022.06.24 15:31
Užsienio naujienos 2022.06.24 15:31
2022.06.24 13:28
Užsienio naujienos 2022.06.24 13:28
2022.06.24 12:44
Užsienio naujienos 2022.06.24 12:44
2022.06.24 11:49
Užsienio naujienos 2022.06.24 11:49
2022.06.24 10:06
Užsienio naujienos 2022.06.24 10:06
2022.06.24 08:22
Užsienio naujienos 2022.06.24 08:22
2022.06.24 07:21
Kriminalai 2022.06.24 07:21