2021.11.09 11:13 |Kategorija:  Cover news with delay

Baltarusija atmetė Lenkijos kaltinimus dėl migrantų krizės kurstymo (dar papildytas)

Minskas, lapkričio 9 d. („Interfax“-BNS). Minskas antradienį atmetė Varšuvos kaltinimus, kad Baltarusijos kariai pažeidžia Lenkijos sieną ir prisideda prie migracijos krizės.

„Baltarusijos gynybos ministerija mano, kad Lenkijos kaltinimai yra nepagrįsti ir neįrodyti. Lenkijos Respublikos krašto apsaugos ministerija nesiekia konstruktyviai spręsti šio klausimo ir sąmoningai perkelia susiklosčiusią konfliktinę situaciją į politinį lygį“, – susirašinėjimo platformoje „Telegram“ paskelbė baltarusių Gynybos ministerija.

Pirmadienį prie Lenkijos ir Baltarusijos sienos susirinkę apie 3–4 tūkst. migrantų mėgino masiškai veržtis per pjaunančios vielos užtvaras, tačiau ten sutelktoms stiprioms lenkų saugumo pajėgoms ir kariuomenei pavyko juos atremti. Anot Lenkijos pareigūnų, migrantai prie sienos atvyko padedant Baltarusijos pareigūnams.

Varšuva šiuos įvykius pavadino sudėtingiausiu migracijos krizės etapu.

ES kaltina Baltarusijos autoritarinį prezidentą Aliaksandrą Lukašenką, kad šis skraidina migrantus iš Vidurinių Rytų ir Afrikos šalių į Minską, o tada siunčia juos pėsčiomis per sieną į Bendrijos teritoriją, keršydamas už bloko sankcijas jo režimui, taikomas dėl susidorojimo su opozicija.

A. Lukašenka šiuos kaltinimus atmeta. 

Baltarusijos gynybos ministerijos pranešime nurodoma, kad pirmadienį Lenkijos iniciatyva Varšuvoje įvyko Baltarusijos ambasados gynybos atašė Aliaksejaus Bortniko susitikimas su lenkų Gynybos ministerijos atstovais dėl „baltarusių karių vykdomų Lenkijos sienos pažeidimų ir jų prisidėjimo prie migracijos krizės“.

„Nebuvo pateikta jokių įrodymų, užfiksuotų objektyvios kontrolės priemonėmis, dėl šių teiginių pagrįstumo“, – pareiškė Gynybos ministerija Minske.

Baltarusijos karinis atstovas pareiškė, kad Minskas yra įsipareigojęs palaikyti kaimyniškus santykius ir dvišalį dialogą, sprendžiant bet kokias konfliktines situacijas ar nesutarimus.

„Siekiant patvirtinti gerus ketinimus, Lenkijos atstovams pasiūlyta surengti dvišalį susitikimą abiem pusėms rūpimiems klausimams aptarti. Tačiau kol kas atsakymo negavome“, – sakoma pranešime.

Baltarusijos gynybos ministerija antradienį taip pat pažėrė priekaištų, kad Lenkija nepranešė apie 10 tūkst. karių dislokavimą prie sienos. Varšuva šias pajėgas ten pasiuntė paskelbusi prie Baltarusijos sienos nepaprastąją padėtį, reaguodama į aštrėjančią migrantų krizę.

„Iki šiol Minskas iš Lenkijos negavo jokio pranešimo ar kvietimo atvykti stebėtojams“, – per „Telegram“ parašė Gynybos ministerija.

„10 tūkst. lenkų karių dislokavimas prie Lenkijos ir Baltarusijos sienos... yra reikšminga karinė veikla. Šios veiklos vykdymas nepranešus Baltarusijai yra dvišalių papildomų susitarimų dėl regioninio pasitikėjimo ir saugumo priemonių pažeidimas“, – pabrėžė ministerija.

„Minėtuose susitarimuose numatyta, kad pranešama apie karinius veiksmus dalyvaujant 6 tūkst. ar daugiau karių ir kviečiami stebėtojai“, – nurodė Minskas.

Tuo metu Baltarusijos vidaus reikalų ministras Ivanas Kubrakovas antradienį pareiškė, kad jo vadovaujama ministerija turi rezervą tam atvejui, jei padėtis pasienio ruože dar labiau pablogėtų.

„Tačiau kol kas nieko nenumatoma. Pasienio rajonuose budi vidaus pajėgos ir teritorinės vidaus reikalų institucijos: patrulinė ir kontrolės punktų tarnyba bei kiti padaliniai“, – ministrą citavo valstybinė naujienų agentūra BelTA.

Pasak jo, „pasienio rajonuose negauta jokių piliečių pareiškimų ar skundų. Mūsų gaunami pranešimai yra tik bendrojo pobūdžio. Reaguojame į juos ir užtikriname savo piliečių saugumą.“

I. Kubrakovas pabrėžė, jog „šiandien Baltarusijoje nėra jokių problemų, susijusių su migrantų elgesiu“.

„Nuolat su jais rengiame prevencinius pokalbius, į kuriuos jie tinkamai reaguoja“, – pridūrė jis.

I. Kubrakovas pripažino, kad į šalį atvykstančių migrantų skaičius išaugo.

„Tačiau jie atskrenda į mūsų šalį turėdami vizas ir apsistoja viešbučiuose. Šie žmonės bėga nuo karo ir bando patekti į Europos Sąjungą. Mes, kaip svetinga šalis, visada esame pasirengę priimti visus“, – pareiškė VRM vadovas.

Redaktorius Raimondas Čiuplys

[email protected], Užsienio naujienų skyrius

Rodyti: