2021.10.24 12:13 |Kategorija:  Cover news with delay
AFP-Scanpix nuotr.

Sulaikytas ieškomiausias Kolumbijos narkotikų baronas (papildytas)

Bogota, spalio 24 d. (AFP-AP-BNS). Ieškomiausias Kolumbijos prekeivis narkotikais Dairo Antonio Usuga (Dairas Antonijus Usuga), dar žinomas pravarde Otonielis, buvo sulaikytas šalies pareigūnų, šeštadienį pranešė vyriausybė.

Tai yra didelė pergalė Kolumbijai, kuri pagal kokaino gamybos apimtis pirmauja pasaulyje.

Otonielis, vadovavęs įtakingiausiai Kolumbijos narkotikų prekeivių gaujai, vadinamai Įlankos klanu, buvo sučiuptas šalia vieno pagrindinių savo forpostų Nekokli miesto, esančio netoli sienos su Panama.

Vyriausybės paskelbtose nuotraukose matyti 50-metis Otonielis, surakintas antrankiais ir apsuptas karių.

„Tai yra smarkiausias mūsų amžiaus smūgis prekybai narkotikais mūsų šalyje“, – pranešime sakė Kolumbijos prezidentas Ivanas Duque (Ivanas Dukė).

Jis pridūrė, kad Otonielio areštas prilygsta tik pagarsėjusio Kolumbijos narkotikų barono Pablo Escobaro (Pablo Eskobaro) kritimui prieš tris dešimtmečius.

Į Nekokli savivaldybę operacijai įvykdyti buvo nusiųsta apie 500 karių, kuriuos palaikė 22 sraigtasparniai. Per operaciją vienas policininkas žuvo.

I. Duque sakė, kad tai buvo „didžiausias kada nors matytas skverbimasis į džiungles mūsų šalies karo istorijoje“.

Per tiesioginę policijos surengtą transliaciją vėliau parodyta, kad antrankiais surakintas Otonielis buvo atskraidintas į Bogotą, o po to, griežtai saugomas, buvo nugabentas į sulaikymo vietą.

Kaltinimai Jungtinėse Valstijose

Kolumbijos policijos viršininkas Jorge Vargasas (Chorchė Vargasas) per spaudos konferenciją sakė, kad valdžios institucijos atliko „svarbią palydovinę operaciją su JAV ir Jungtinės Karalystės agentūromis“.

Pasak policijos, Otonielis slapstėsi džiunglėse savo gimtajame Urabos regione. Kaip pranešama, jis nesinaudojo telefonu, bendraudavo per kurjerius.

Bijodamas pareigūnų, jis „miegodavo ten lyjant lietui ir niekada nepriartėjo prie gyvenamų vietovių“, sakė J. Vargasas.

Įlankos klano žudikų armija terorizuoja dideles Šiaurės Kolumbijos dalis ir yra užvaldžiusi svarbius kokaino kontrabandos kelius per tankias džiungles į šiaurę – į Centrinę Ameriką ir JAV.

Jungtinės Valstijos buvo pasiūliusios 5 mln. dolerių (4,3 mln. eurų) premiją už informaciją, kuri padėtų suimti ieškomiausią Kolumbijos narkotikų baroną.

2009 metais vyrui buvo pareikšti kaltinimai Jungtinėse Valstijose dėl narkotikų ir įtariamos pagalbos vienai kraštutinių dešiniųjų sukarintai grupuotei, JAV vyriausybės laikomai teroristine organizacija.

Jam gresia ekstradicijos į šalį procesas, kur jis turi stoti prieš Niujorko Pietinės apygardos federalinį teismą.

Jam taip pat gresia kriminaliniai kaltinimai Majamio, Tampos ir Bruklino federaliniuose teismuose.

Kolumbijos vyriausybė kaltina Įlankos klaną, finansuojamą daugiausia iš prekybos narkotikais, neteisėtos kasybos ir turto prievartavimo, esant viena iš pagrindinių smurto visoje šalyje priežasčių nuo taikos pakto pasirašymo su Kolumbijos revoliucinių ginkluotųjų pajėgų (FARC) partizanais 2016-aisiais.

Nepriklausomos ekspertų grupės „Indepaz“ duomenimis, Įlankos klanas veikia beveik 300 šalies savivaldybių. Tačiau pastarojo meto vyriausybės pastangos lėmė šios organizacijos nykimą.

Smurto lydimas gyvenimas 

Daug metų Otonielis nepateko į teisėsaugos akiratį, nes vengė reklamuotis kaip kiti, garsesni Kolumbijos narkotikų baronai.

Nors 2017 metais Otonielis paskelbė ketinantis pasiekti susitarimą su Kolumbijos teisingumo sistema, vyriausybė pasiuntė mažiausiai 1 tūkst. karių jo suimti.

Vadovavimą Įlankos klanui, anksčiau vadintam Usugos klanu, jis perėmė iš savo brolio Juano de Dioso (Chuano de Dioso), policijos nukauto 2012 metais.

Neturtingoje šeimoje gimęs Otonielis prisidėjo prie marksistų partizanų Liaudies išvadavimo armijos (EPL), išformuotos 1991 metais.

Otonielis sudėjo ginklus, bet vėliau prisidėjo prie kraštutinių dešiniųjų sukarintų grupių. Daug jų 2006 metais tuometinio dešiniojo sparno prezidento Alvaro Uribe (Alvaro Uribės) administracijos iniciatyva buvo demobilizuotos, bet Otonielis nusprendė kovoti toliau.

Kolumbija yra didžiausia kokaino gamintoja pasaulyje, o pagrindinė jos rinka yra Jungtinės Valstijos, nors jau pusę amžiaus stengiamasi užgniaužti šią prekybą narkotikais.

Atokiuose rajonuose, kur vyriausybei atstovaujama silpnai, nusikaltėlių gaujos, tokios kaip Įlankos klanas, buvusių kairiųjų partizanų FARC disidentai ir tebeveikianti kairiųjų partizanų Nacionalinė išvadavimo armija (ELN), kovoja kruvinus mūšius dėl narkotikų kontrabandos kelių ir nelegalios kasybos kontrolės.

Informacijos nutekinimas ir saugių namų kaimo vietovėse tinklas sudarė sąlygas jam daug metų priešintis armijos išdegintos žemės kampanijai prieš Įlankos klaną.

Tačiau karas paveikė šį 50 metų bėglį, kuris net slapstydamasis tvirtindavo miegąs ant ortopedinių čiužinių, padedančių dėl nugaros sužeidimo.

2017-aisiais, popiežiui Pranciškui lankantis šalyje, jis pirmą kartą parodė savo veidą – paskelbė vaizdo įrašą ir jame paprašė leisti jo grupuotei sudėti ginklus pagal daug didesnei FARC skirtą taikos procesą.

Redaktorė Rūta Androšiūnaitė

redakcija@bns.lt, Užsienio naujienų skyrius

Rodyti: 
 

Jei ši informacija Jums naudinga, kviečiame prenumeruoti BNS naujienlaiškį ir taip prisidėti prie kokybiškos žiniasklaidos stiprinimo.

 

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.

 

Naujienų srautas

Neprisijungusiems naujienos rodomos su 1 val. pavėlavimu.
 

Penktadienis, lapkričio 26

2021.11.26 21:49
Įvairenybės, kultūra 2021.11.26 21:49
2021.11.26 21:29
Įvairenybės, kultūra 2021.11.26 21:29
2021.11.26 19:33
Užsienio naujienos 2021.11.26 19:33
2021.11.26 18:49
Užsienio naujienos 2021.11.26 18:49
2021.11.26 16:10
Užsienio naujienos 2021.11.26 16:10