2021.07.21 20:00 |Kategorija:  Cover news with delay

JAV ir Vokietija pasiekė susitarimą dėl „Nord Stream 2“ (papildytas)

Vašingtonas, liepos 21 d. (AFP-„Interfax“-BNS). Jungtinės Valstijos ir Vokietija trečiadienį pasiekė susitarimą dėl kontroversiško rusiškų dujų eksporto vamzdyno „Nord Stream 2“, pranešė viena amerikiečių pareigūnė.

Susitarimo sąlygos numato, kad Rusijai gali būti taikomos sankcijos ir kad bus siekiama išsaugoti dujų tranzitą per Ukrainą.

JAV valstybės sekretoriaus pavaduotoja politikos reikalams Victoria Nuland (Viktorija Njuland) per Senato posėdį sakė, kad susitarimo detalės bus paskelbtos vėliau trečiadienį. Šiuo paktu siekiama išsklaidyti seniai JAV reiškiamus nuogąstavimus dėl beveik baigto tiesti vamzdyno.

Pasak V. Nuland, Vokietija bus pasiruošusi imtis priemonių, jeigu Rusija mėgins naudotis energijos šaltinių tiekimu, kad galėtų spausti kitas šalis arba jeigu Maskva imtųsi agresyvių veiksmų Ukrainos atžvilgiu.

„Vokietija įsipareigojo imtis priemonių nacionaliniu lygiu, taip pat siekti priemonių Europos Sąjungos lygiu – įskaitant sankcijas – jeigu Rusija naudos energetiką kaip ginklą arba imsis agresyvių veiksmų prieš Ukrainą“, – pareigūnė sakė per Senato užsienio reikalų komiteto posėdį.

Pasak V. Nuland, tokios atsakomosios priemonės būtų nukreiptos į „rusiškų energijos išteklių tiekimo Europai ribojimą“.

Antradienį naujienų agentūra „Bloomberg“ taip pat pranešė, kad susitarimo projekte yra numatyta, jog Vokietija imsis atsakomųjų priemonių, jei Rusija savo antrąjį eksporto dujotiekį per Baltijos jūrą naudos kaip priemonę Ukrainai kenkti.

„Jungtinės Valstijos ir Vokietija yra arti susitarimo dėl „Nord Stream 2“. Juo numatytos sankcijos ir kitos atsakomosios priemonės, jei Rusija bandytų panaudoti energijos išteklius kaip ginklą prieš Ukrainą“, – tąsyk rašė agentūra, remdamasi jos turima susitarimo projekto kopija.

„Bloomberg“ pažymėjo, jog Berlynas pasiryžęs įsipareigoti ne tik pats imtis priemonių tokiais atvejais prieš Maskvą, bet ir siekti atitinkamų Europos Sąjungos veiksmų.

„Visų pirma, kaip teigiama dokumente, tai būtų sankcijos, apribosiančios Rusijos energijos išteklių eksportą“, – tvirtina agentūra.

„Bloomberg“, remdamasi neįvardintu Vašingtono administracijos aukšto rango pareigūnu, rašė, jog susitarimo formuluotės sąmoningai dviprasmės, nes JAV nenori suteikti galimybės Rusijai galimam atsakui jos „bet kokio piktavališko elgesio atveju“. Šaltinis neatmetė, kad galima atsakomoji priemonė gali būti rusiškų dujų tiekimo Vokietijai ribojimas.

Be to, kaip skelbia agentūra, Vokietija susitarimu įsipareigotų pasinaudoti savo įtaka, kad Rusijos dujų tranzito per Ukrainą sutartis, galiosianti iki 2024-ųjų pabaigos, būtų pratęsta laikotarpiui iki dešimtmečio.

Redaktorius Raimondas Čiuplys

redakcija@bns.lt, Užsienio naujienų skyrius

Rodyti: