2021.06.21 14:18 |Kategorija:  Cover news with delay

ES įvedus sankcijas Baltarusijai, trąšų eksportas per Lietuvą gali būti stabdomas

Vilnius, birželio 21 d. (BNS). Europos Sąjungai (ES) sutarus įvesti sektorines sankcijas Baltarusijai, šioje šalyje gaminamų trąšų eksportas per bendrijos šalis, įskaitant Lietuvą, turėtų būti stabdomas, BNS informavo diplomatiniai šaltiniai.

ES koridoriuose tęsiasi teisėkūros procesas sankcijoms patvirtinti, jis turėtų baigtis ketvirtadienį, sakė du šaltiniai.

Pasak jų, rengiamam sektorinių sankcijų paketui pirmadienį Briuselyje pritarė ES užsienio reikalų ministrai. Paketas apima septynis ekonomikos sektorius, tarp kurių yra prekyba baltarusiškomis trąšomis.

„Jeigu tai bus patvirtinta, trąšų tranzitas per ES ir importas į ES šalis sustos“, – BNS sakė vienas šaltinis.

Baltarusijoje yra įsikūrusi viena didžiausių pasaulyje kalio trąšų gamyklų „Belaruskalij“. Įmonė savo produkciją eksportuoja per Klaipėdos uostą, naudodamasi „Lietuvos geležinkelių“ paslaugomis.

„Belaruskalij“ trąšas Klaipėdoje krauna įmonė „Birių krovinių terminalas“.

Netekusios „Belaruskalij“ krovinių, šios įmonės taip pat prarastų dešimtis milijonų eurų per metus.

Sektorinės sankcijos Baltarusijai rengiamos po gegužę įvykusio incidento, kai Baltarusija į Minską nukreipė reisu Atėnai-Vilnius skridusį „Ryanair“ orlaivį ir sulaikė opozicijos tinklaraštininką Ramaną Pratasevičių bei jo merginą Sofiją Sapegą.

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sako, kad ES sankcijomis siekiama Aliakasndro Lukašenkos režimo politikos pokyčio, o tai užtikrinti gali ekonominis spaudimas Minskui, kurį pajustų ir Rusija.

„Rusija turės refinansuoti viską, ką (Baltarusija) praras“, – žurnalistams atvykęs į ministrų susitikimą Briuselyje pirmadienį sakė G. Landsbergis.

„Tai reiškia, kad Putinas gali paskambinti savo geram draugui Lukašenkai ir paprašyti jo nežengti tam tikrų žingsnių, paleisti politinius kalinius, pakeisti politiką. (...) Tai gali būti gan efektyvu“, – teigė jis.

Sektorines sankcijas Baltarusijai ketvirtadienį taip pat aptars ES šalių vadovai.

Prezidentas Gitanas Nausėda žada palaikyti ES susitarimą dėl šių sankcijų, koks jis bebūtų.

Autorius Saulius Jakučionis

redakcija@bns.lt, +370 5 205 85 10, Lietuvos naujienų skyrius

Rodyti: 
 

Jei ši informacija Jums naudinga, kviečiame prenumeruoti BNS naujienlaiškį ir taip prisidėti prie kokybiškos žiniasklaidos stiprinimo.

 

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.

 

Naujienų srautas

Neprisijungusiems naujienos rodomos su 1 val. pavėlavimu.
 

Ketvirtadienis, rugpjūčio 18

2022.08.18 09:47
Lietuvos politika 2022.08.18 09:47
2022.08.18 09:40
Užsienio naujienos 2022.08.18 09:40

Trečiadienis, rugpjūčio 17

2022.08.17 16:26
Lietuvos verslas 2022.08.17 16:26