BNS app
 
 
 
2021.03.06 12:36 |Kategorija:  Cover news with delay

Ajatola A. Sistani susitikime su popiežiumi paragino Irako krikščionius gyventi taikiai (atnaujintas)

Nadžafas, Irakas, kovo 6 d. (AFP-BNS). Irako didysis ajatola Ali Sistani, vienas įtakingiausių pasaulio šiitų dvasininkų, per šeštadienį įvykusį istorinį susitikimą su popiežiumi Pranciškumi pažymėjo, kad šalies krikščionys turėtų gyventi „taikiai“.

Abu senyvi ir didelę pagarbą pelnę religijos veikėjai ryte susitiko kukliuose A. Sistani namuose šventajame Nadžafo mieste pirmojo kada nors surengto popiežiaus vizito Irake antrąją dieną.

84 metų pontifikas nusprendė surengti šią „ilgai lauktą“ kelionę, nepaisydamas koronaviruso pandemijos antrosios bangos ir pablogėjusios saugumo padėties, kad pademonstruotų solidarumą su Irako senovine krikščionių bendruomene ir pagilintų dialogą su kitais tikėjimais.

Dviejų garbaus amžiaus religinių lyderių susitikimas truko 50 minučių, o netrukus po jo A. Sistani biuras paskelbė pareiškimą, kuriame padėkojo 84 metų Pranciškui už apsilankymą šventajame Nadžafo mieste.

90 metų A. Sistani „patvirtino savo rūpestį, kad krikščionys gyventojai turėtų gyventi taikiai ir saugiai, kaip ir visi irakiečiai, turėdami visas savo konstitucines teises“.

Jo biuras paskelbė abiejų dvasininkių, kurių nė vienas nedėvėjo veido kaukių, nuotrauką, kurioje matyti juodą turbaną dėvintis ir juodai vilkintis A. Sistani su krūtinę siekiančia žila barzda, ir baltai vilkintis Pranciškus, žiūrintis tiesiai į didįjį ajatolą.

A. Sistani garsėja uždarumu ir labai retai pasirodo viešai, tačiau jis padarė išimtį Pranciškui, kuris yra aktyvus religijų dialogo šalininkas.

Atvykęs vizitui, popiežius atskrido į Nadžafo oro uostą, kur šia proga buvo pakabinta plakatų, įskaitant šiitų itin gerbiamo 4-ojo kalifo Ali, pranašo Muhammado (Muhamado) giminaičio, palaidoto šiame mieste, citatą.

„Žmonių esama dvejopų: arba esate tikėjimo broliai, arba lygūs savo žmogiškumu“, – buvo užrašyta ant transparantų.

„Labai didžiuojamės“

Šis vizitas – vienas svarbiausių akcentų per Pranciškaus keturių dienų kelionę po karų nualintą Iraką, kur A. Sistani pastaraisiais dešimtmečiais atliko itin svarbų vaidmenį mažinant įtampą.

Kad šis tiesioginis susitikimas įvyktų, Nadžafas ir Vatikanas kelis mėnesius buvo įsitraukęs į atsargias derybas.

„Didžiuojuosi, ką simbolizuoja šis vizitas, ir dėkoju padariusiems jį įmanomą“, – Nadžafe sakė aukšto rango dvasininkas Mohamedas Ali Bahras al Ulumas (Mohamedas Ali Bahras Ulumas).

Popiežius Pranciškus, aktyvus tarpreliginio bendradarbiavimo pastangų šalininkas, yra susitikęs su aukščiausiais sunitų dvasininkais keliose musulmonų daugumos šalyse, įskaitant Bangladešą, Maroką, Turkiją ir Jungtinius Arabų Emyratus.

Tuo tarpu didžiuoju ajatola A. Sistani seka didžioji dalis iš 200 mln. pasaulio šiitų – mažuma tarp musulmonų, bet dauguma Irake. Jis yra nacionalinis irakiečių veikėjas.

„Ali Sistani yra religinis lyderis, turintis didelį moralinį autoritetą“, – pažymėjo Popiežiškosios tarpreliginio dialogo tarybos vadovas ir islamo studijų specialistas kardinolas Migelis Angelis Ayuso Guixotas (Migelis Anchelis Ajusas Gišotas). 

Religijos studijas A. Sistani pradėjo būdamas penkerių, o 10-ajame dešimtmetyje tapo didžiuoju ajatola.

Kol valdžia buvo diktatoriaus sunito Saddamo Husseino (Sadamo Huseino) rankose, A. Sistani ilgus metus buvo uždarytas namų arešte, tačiau kai 2003 metais JAV vadovaujamos invazijos metu represinis režimas buvo nuverstas, didysis ajatola užėmė beprecedentį vaidmenį visuomenėje.

2019 metais jis kartus su Irako protestuotojais reikalavo geresnių viešųjų paslaugų ir kad išorės jėgos nustotų kištis į Irako vidaus reikalus.

Penktadienį Bagdade popiežius Pranciškus išsakė panašų prašymą.

„Tegu turintieji siaurų interesų atsitraukia – tie pašaliniai suinteresuotieji, kurie neatsižvelgia į vietos gyventojus“, – kalbėjo popiežius Pranciškus.

„Didelis prestižas“

A. Sistani santykiai su gimtuoju Iranu, kur yra kita svarbi šiitų religinei bendruomenei vieta – Kumas , – yra sudėtingi.

Nors Nadžafas pasisako už religijos ir politikos atskyrimą, Kumas mano, kad aukščiausias dvasininkas – Irano aukščiausias lyderis ajatola Ali Khamenei (Ali Chamenėjus) – taip pat turėtų vadovauti Irakui.

Irako dvasininkai ir krikščionių lyderiai teigia, kad vizitas gali sustiprinti Nadžafo padėtį Kumo atžvilgiu.

„Nadžafo mokykla turi didžiulį prestižą ir yra pasaulietiškesnė už religingesnę Kumo mokyklą“, – pažymėjo M. A. A. Guixotas.

„Nadžafas turi didesnės įtakos socialiniams reikalams“, – pridūrė jis.

Abu Dabyje 2019 metais popiežuis susitiko su šeichu Ahmedu al Tayebu (Ahmedu Tajebu) – Al Adžaro mečetės Kaire – Egipto prestižiškiausios sunitų doktrinos įstaigos – didžiuoju imamu. 

Jie pasirašė dokumentą, kuriuo skatinamas krikščionių ir musulmonų dialogas ir kuriam, kaip tikisi katalikų dvasininkai, A. Sistani taip pat pritars, nors šaltiniai iš dvasininkų luomo Nadžafe naujienų agentūrai AFP teigė, kad tai mažai tikėtina.

Popiežius jau yra pasiskiepijęs nuo COVID-19 ir paragino kitus pasekti jo pavyzdžiu, tuo tarpu A. Sistani biuras nėra paskelbęs apie dvasininko skiepijimą.

Irakas šiuo metu susiduria su koronaviruso atvejų skaičiaus augimu – čia kasdien užregistruojama daugiau nei 5 000 infekcijų atvejų ir daugiau nei dvi dešimtys mirčių.

Po apsilankymo pas didįjį ajatolą popiežius keliaus į senovės Ūro miesto vietą dykumoje, kuri, kaip manoma, gimė pranašas Abraomas – krikščionių, žydų ir musulmonų tikėjimo patriarchas.

Čia popiežius aukos mišias kelių religijų atstovams, kuriose dalyvaus įvairios kitos Irako religinės mažumos.

Redaktorius Raimondas Čiuplys

[email protected], Užsienio naujienų skyrius

Rodyti: 
 
 

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.

 

Naujienų srautas

Neprisijungusiems naujienos rodomos su 1 val. pavėlavimu.
 

Pirmadienis, kovo 18

2024.03.18 15:09
Užsienio naujienos 2024.03.18 15:09
2024.03.18 14:39
Užsienio naujienos 2024.03.18 14:39
2024.03.18 14:37
Kriminalai 2024.03.18 14:37
2024.03.18 13:37
Lietuvos politika 2024.03.18 13:37
2024.03.18 11:46
Lietuvos politika 2024.03.18 11:46
2024.03.18 10:14
Lietuvos politika 2024.03.18 10:14