2021.01.28 11:45 |Kategorija:  Cover news with delay

J. Bidenas įspėja Kiniją atsisakyti ekspansionistinių ambicijų

Vašingtonas, sausio 28 d. (AFP-BNS). JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) praėjus pirmajai jo darbo savaitei pasiuntė griežtą įspėjimą Pekinui atsisakyti bet kokių ekspansinių ketinimų Rytų ir Pietryčių Azijoje.    

Virtinėje pokalbių telefonu ir pareiškimų J. Bidenas ir jo aukščiausi saugumo pareigūnai akcentavo paramą sąjungininkams – Japonijai, Pietų Korėjai Taivanui ir Filipinams, siųsdami žinią, jog Vašingtonas atmeta Kinijos teritorines pretenzijas tuose regionuose.  

Trečiadienį J.Bidenas Japonijos ministrui pirmininkui Yoshihide Sugai (Jošihidei Sugai) pareiškė, kad jo administracija yra įsipareigojusi ginti Japoniją, įskaitant Senkaku salas. Į šias negyvenamas saleles pretenzijas reiškia tiek Japonija, tiek Kinija, kuri jos vadina Diaoju. 

Šią poziciją atkartojo amerikiečių gynybos sekretorius Lloydas Austinas (Loidas Ostinas), šeštadienį Japonijos gynybos ministrui Nobuo Kishi (Nobuo Kišiui) pareiškęs, kad JAV ir Japonijos bendradarbiavimo ir saugumo garantijų sutartis apima ir ginčijamas salas.  

L. Austinas per pokalbį telefonu patvirtino, kad Jungtinės Valstijos „toliau prieštarauja bet kokiems vienašališkiems bandymams keisti status quo Rytų Kinijos jūroje“, nurodė Pentagonas.  

Tuo metu Valstybės departamento atstovas Nedas Price'as (Nedas Praisas) trečią J. Bideno administracijos darbo dieną griežtai įspėjo Pekiną nebauginti Taivano, Kinijai pasiuntus keliolika oro pajėgų bombonešių ir naikintuvų į salos oro erdvės gynybos zoną.    

„Kartu su mūsų draugais ir sąjungininkais puoselėsime mūsų bendrą gerovę, saugumą ir vertybes Indijos ir Ramiojo vandenyno regione. Tai apima ir mūsų ryšių su demokratiniu Taivanu stiprinimą“, – išplatintame pareiškime nurodė N. Price'as.   

„Mūsų įsipareigojimai Taivanui tvirti kaip uola“, – pridūrė jis.  

Savo ruožtu valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) trečiadienį Filipinų užsienio reikalų ministrui Teodoro Locsinui Jr. (Teodorui Loksinui jaunesniajam) pareiškė, kad 1951-aisiais šalių pasirašyta abipusės gynybos sutartis, įpareigojanti JAV ginti Filipinus nuo atakų Ramiajame  vandenyne, apima ir ginčijamą Pietų Kinijos jūrą. 2009–2017 metais dirbusi JAV prezidento Baracko Obamos (Barako Obamos) administracija to nebuvo konkrečiai įvardijusi.   

Šiais pareiškimais siekta pabrėžti, kad naujoji J. Bideno administracija nenukryps nuo griežto saugumo kurso Kinijos atžvilgiu, kurio laikėsi ankstesnio prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) administracija.  

„Laisvas ir atviras Indijos ir Ramiojo vandenyno regionas“

Vašingtonas seniai palaiko savo sąjungininkus Pietų Korėją, Japoniją, Vietnamą, Filipus ir Malaiziją, atmesdamas ginčijamas Kinijos teritorines pretenzijas Rytų Kinijos ir Pietų Kinijos jūrose.    

D. Trumpo administracija sugriežtino toną šiuo klausimu, tuometiniam valstybės sekretoriui Mike'ui Pompeo (Maikui Pompėjui) pernai liepą paskelbus, kad dauguma Pekino pretenzijų į teritorijas Pietų Kinijos jūroje yra „absoliučiai neteisėtos“.   

Praėjusį penktadienį JAV Senato gynybos sekretoriumi pavirtintas L. Austinas pirmosiomis darbo dienomis pasikalbėjo ne tik su Japonijos, bet ir Australijos, Pietų Korėjos ir Indijos gynybos ministrais.  

Per trejus pastaruosius metus Vašingtonas išplėtė bendradarbiavimą gynybos srityje su Indija, kuri kaltina Kiniją keliant jai karinę grėsmę tiek prie šiaurinės šalies sienos, tiek pietiniuose vandenyse. 

Per trečiadienį įvykusį pokalbį telefonu su Indijos gynybos ministru Rajnathu Singhu (Radžnatu Singhu) L. Austinas sakė, kad abiejų šalių partnerystė gynybos srityje „grindžiama bendromis vertybėmis ir bendru siekiu užtikrinti, kad Indijos ir Ramiojo vandenyno regionas išliktu laisvas ir atviras“, nurodė Pentagono atstovas spaudai Johnas Kirby (Džonas Kerbis).     

Panašią poziciją L. Austinas išsakė ir per antradienį įvykusį pokalbį su Australijos gynybos ministre Linda Reynolds (Linda Reinolds). 

L. Austinas „pabrėžė, jog labai svarbu išlaikyti laisvą ir atvirą Indijos ir Ramiojo vandenyno regioną vadovaujantis galiojančia tarptautine teise ir normomis, kad jame nebūtų piktavališkų veiksmų“, sakė J. Kirby.    

Sausio 24-ąją, ketvirtą J. Bideno administracijos darbo dieną, JAV lėktuvnešis „USS Theodore Roosevelt“ išplaukė į į Pietų Kinijos jūrą vadinamųjų laivybos laisvės pratybų, įplaukdamas į vandenis ar praplaukdamas šalia vandenų, į kuriuos pretenzijas reiškia Kinija. Taip Pekinui buvo dar kartą parodyta, jog Vašingtonas atmeta šias teritorines pretenzijas.  

Be to, prie Gynybos departamento vairo stojęs L. Austinas savo pirmosios užsienio kelionės tikriausiai vyks į Aziją.   

Redaktorius Raimondas Čiuplys

redakcija@bns.lt, Užsienio naujienų skyrius

Rodyti: