2021.01.13 20:03 |Kategorija:  Cover news with delay

JAV Atstovų Rūmai susirinko į posėdį, kuriame bus balsuojama dėl D. Trumpo apkaltos (papildytas)

Vašingtonas, sausio 13 d. (AFP-BNS). Demokratų kontroliuojami JAV Atstovų Rūmai trečiadienį pradėjo debatus dėl antrosios apkaltos prezidentui Donaldui Trumpui (Donaldui Trampui) dėl kurstymo surengti praeitą savaitę Vašingtone įvykusį puolimą prieš Kapitolijų.

Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi (Nensi Pelouzi) pareiškė, kad D. Trumpui paskutinę jo prezidentavimo savaitę privalo būti paskelbta apkalta, ir pavadino jį „aiškiu ir egzistuojančiu pavojumi“ Amerikai dėl „ginkluoto maišto“ JAV Kapitolijuje.

„Jis turi išeiti. Jis yra aiškus ir egzistuojantis pavojus tautai, kurią mes visi mylime“, – Atstovų Rūmuose kalbėjo įtakingiausia Kongreso demokratė.

„Nuo lapkričio mėnesį įvykusių prezidento rinkimų, rinkimų, kuriuos prezidentas pralaimėjo, jis ne kartą melavo apie rezultatus“, siekė pasėti abejonių dėl rinkimų proceso ir „antikonstituciškai siekė paveikti pareigūnus“, kad būtų panaikinta demokrato Joe Bideno (Džo Baideno) pergalė, sakė N. Pelosi.

Kongreso žemųjų rūmų nariai dėl apkaltos turėtų balsuoti apie 15 val. vietos (22 val. Lietuvos) laiku.

Atstovų Rūmai antradienį vakare priėmė rezoliuciją, kurioje JAV viceprezidentas Mike'as Pence'as (Maikas Pensas) ir administracija raginami pašalinti D. Trumpą iš posto remiantis konstitucijos 25-ąją pataisa, kaip nesugebantį eiti pareigų, bet antradienį viceprezidentas atsisakė inicijuoti konstitucijoje numatytą prezidento pašalinimo iš pareigų procedūrą.

Atstovų Rūmų priimta rezoliucija prilygsta simboliniam papeikimui D. Trumpui, sukėlusiam įtūžį daugeliui įstatymų leidėjų savo atsisakymu pripažinti pralaimėjimą per lapkritį įvykusius prezidento rinkimus ir kurstančiomis kalbomis paskatinusį sausio 6-ąją jo šalininkų surengtą Kapitolijaus šturmą, pareikalavusį penkių žmonių gyvybių.

Nebelikus galimybių atstatydinti prezidentą pagal 25-ąją pataisą, N. Pelosi skubiai paskelbė apkaltos debatų vadovus. Šis žingsnis yra iki šiol stipriausias signalas, kad ji yra tvirtai nusiteikusi užtikrinti, jog D. Trumpas taptų pirmuoju prezidentu per JAV istoriją, kuriam buvo antrąkart surengta apkalta.

Prezidentui iškeltas vienintelis kaltinimas – „sukilimo kurstymu“, susijęs su sausio 6-ąją pasakyta kalba, kurioje D. Trumpas vėl tvirtino esąs tikrasis rinkimų nugalėtojas ir paragino savo šalininkus žygiuoti į „Kongresą“ bei „kautis“.

Beveik neabejotina, kad dauguma įstatymų leidėjų šiam kaltinimui pritars.

Tačiau mažai tikėtina, kad respublikonų kontroliuojamas Senatas bus sušauktas į nepaprastąją sesiją, kad surengtų teismą D. Trumpui iki jo kadencijos pabaigos sausio 20-ąją.

Redaktorė Rūta Androšiūnaitė

redakcija@bns.lt, Užsienio naujienų skyrius

Rodyti: