2021.01.13 17:09 |Kategorija:  Cover news with delay

I. Žilienė: Astravo reaktoriui veikiant visa galia, srautų pokyčiai nedideli (papildytas)

papildyta „Litgrid“ komentaru nuo 8-os pastraipos

Vilnius, sausio 13 d. (BNS). Baltarusijoje išbandomos Astravo atominės elektrinės (AE) pirmajam reaktoriui pradėjus dirbti visu pajėgumu, Lietuvos energetikos rinkos reguliuotojo vadovė teigia, kad esminių pokyčių fiziniuose srautuose iš Baltarusijos į Lietuvą ir Latvijos prekyboje su Rusija nematyti.

Tačiau, pasak  Ingos Žilienės, tikrieji srautai turėtų paaiškėti pradėjus elektrinei veikti komerciniu režimu. 

„Kol kas nematome esminių pokyčių dėl fizinių srautų, kurie įeina į Lietuvą per Baltarusijos-Lietuvos elektros jungtį. Jeigu kalbėtume konkrečiais skaičiais, tai vidutinis fizinis srautas iš Baltarusijos į Lietuvą sausio 12 dieną buvo 568 megavatai, sausio 13 dieną – 509 MW“, – BNS trečiadienį sakė Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pirmininkė I. Žilienė. 

Pasak jos, remiantis perdavimo sistemos operatorių ir „Nord Pool“ biržos duomenimis, tai pat nėra reikšmingų pokyčių nei išduodant pralaidumus prekybai per Latvijos-Rusijos pjūvį, nei vertinant, kiek jų buvo išnaudota realiai prekybai.

„Taip kad matome, tikrai kol kas esminių pokyčių nėra ir taip pat dar norėčiau atkreipti dėmesį, kad didžioji dalis elektros fiziškai patenka vis dėlto per Baltarusijos-Lietuvos jungtį“, – sakė I. Žilienė. 

Anot jos, fizinis elektros srautas per Rusijos ir Latvijos jungtį sausio 12 dieną buvo 120 megavatų, o sausio 13 dieną – 126 MW. 

Pasak jos, Astravo AE tebeveikia bandomuoju režimu, todėl dabar dar nematyti realios jos įtakos fiziniams srautams į Lietuvą.

„Elektrinei veikiant bandomuoju režimu, ta šalis, kurioje veikia tokia elektrinė, turi pati susibalansuoti elektros energijos sistemą. Tai realų srautą, kiek iš tiesų elektros energijos patenka į mūsų Baltijos šalis per Lietuvos-Baltarusijos jungtį dėl Astravo elektrinės pasileidimo, matysime jai pradėjus veikti jau komerciškai“, – argumentavo VERT pirmininkė. 

Tuo metu „Litgrid“ Sistemos valdymo departamento vadovas Giedrius Radvila sako, kad pamažu didėjant Astravo AE gamybai, auga ir elektros srautas per Lietuvos ir Baltarusijos jungtį, taip pat ir importas iš Rusijos į Latviją.  

„Kalbant apie fizinius elektros srautus, stebime, kad didėjant Baltarusijos AE elektros generacijai, Lietuvos importui bei importui į Latviją iš trečiųjų šalių, auga ir fiziniai elektros srautai per Baltarusijos ir Lietuvos skerspjūvį“, – BNS atsiųstame komentare sako G. Radvila. 

„Kalbant apie elektros prekybą, nuo šių metų pradžios importas į Latviją iš trečiųjų šalių yra išaugęs, palyginti su lapkričio ir gruodžio mėnesiais“, – pridūrė jis. 

Anot jo, Astravo AE po pertraukos buvo įjungta gruodžio 21 dieną ir jau gruodžio 23 dieną pradėjo gaminti elektrą maždaug 800 MW galia. Nuo sausio 9 dienos jos galia padidinta iki apytiksliai 1050 MW, o sausio 12-osios vakarą – iki maždaug 1170 MW.

G. Radvilos teigimu, naujas didelis elektros gamybos šaltinis šalia Lietuvos, kaip ir kiti šaltiniai ar jungtys, yra rizikos faktorius, jei jis staiga atsijungtų: „Esame pasiruošę įvairiems galimų įvykių scenarijams.“

Baltarusijos Energetikos ministerija trečiadienį pranešė, kad AE pirmasis blokas pasiekė nominalią 1170 megavatų elektros ir 3200 MW šilumos galią, todėl tęsiami statiniai ir dinaminiai bandymai, jie turėtų trukti 15 dienų, per tą laiką reaktorių planuojama sustabdyti.

Pirmąjį AE reaktorių pramoniniu būdu planuojama pradėti naudoti šių metų pirmąjį ketvirtį, o antrąjį reaktorių tikimasi įjungti 2022 metų pirmąjį pusmetį.

Lietuvos Vyriausybė teigia, kad reaktorius statomas nesilaikant saugumo ir aplinkosaugos reikalavimų. Minskas atmeta kritiką. 

redakcija@bns.lt, +370 5 205 85 19, Verslo naujienų skyrius

Rodyti: