2020.05.26 15:50 |Kategorija:  Cover news with delay

VRK planai per rinkimus – matuoti temperatūrą, karščiuojantiesiems skirti atskirą kabiną (papildytas)

nauja 6 pastraipa

Vilnius, gegužės 26 d. (BNS). Užsienio šalių patirtys rodo, kad yra visos sąlygos organizuoti rinkimus pandemijos metu, įsitikinusi Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė Laura Matjošaitytė.

„Yra visos sąlygos organizuoti rinkimus pandemijos metu“, – antradienį Seime atsakydama į parlamentarų klausimus teigė L. Matjošaitytė.

Anot jos, VRK rengia planą, kokių saugumo priemonių reikės imtis organizuojat Seimo rinkimus.

Jame – atėjusių balsuoti rinkėjų temperatūros matavimas, saugių atstumų laikymasis, patalpų dezinfekavimas, atskiros kabinos karščiuojantiesiems, komisijos narių rotavimas, prievolė visiems balsavimo vietoje dėvėti veido kaukes ir vienkartines pirštines.

L. Matjošaitytė tvirtino, kad visi 15 tūkst. rinkimų komisijų narių turėtų būti aprūpinti apsaugos priemonėmis, dezinfekciniu skysčiu.

Pasak jos, jeigu VRK bus įpareigota, ji kiekvienam balsuoti atėjusiam rinkėjui parūpins po veido kaukę ir vienkartines pirštines. Tačiau tam komisija prašys skirti papildomai apie 3 mln. eurų, nes šios išlaidos dabartiniame Seimo rinkimų biudžete nenumatytos.

VRK pirmininkė taip pat pranešė, kad savivaldybėms bus siūloma įrengti daugiau balsavimo vietų, ypač tose apylinkėse, kur rinkėjų skaičius viršija 3 tūkstančius.

Jos teigimu, Teisingumo ministerijai, rengiančiai Seimo rinkimų įstatymo pataisas, taip pat pasiūlyta numatyti, kad tais atvejais, kai užsienio valstybėse bus paskelbta speciali situacija, dėl kurios nebus galima organizuoti balsavimo diplomatinėse atstovybėse ir konsulinėse įstaigose, balsavimą organizuoti tik paštu.

Atsakydama į Seimo narių klausimus, VRK pirmininkė teigė, kad jau šiems rinkimams tinkamai pasiruošti internetiniam balsavimui būtų per daug sudėtinga.

„Finansinės išlaidos gali būti pernelyg didelės, įgyvendinimo laikotarpis gali būti pernelyg trumpas, nepakankamas kokybiškam pasirengimui, viešiesiems pirkimams, sistemos sukūrimui, saugumo testavimui, mokymams ir visuomenės supažindinimui su papildoma balsavimo galimybe“, – sakė L. Matjošaitytė.

„Rizikingi, prastai suplanuoti, netinkamai paruošti ar neišbandyti technologiniai sprendimai gali tapti priešiškų veikėjų, nusiteikusių griauti mūsų demokratiją, taikiniu, pakirsti visuomenės pasitikėjimą rinkimų organizavimo procesu ir kelti grėsmę rinkimų vientisumui“, – pabrėžė ji.

Teisingumo ministerija jau yra parengusi Seimo rinkimų įstatymo pataisas, numatant galimybę įrengti papildomų balsavimo vietų, pailginti išankstinį balsavimą ir balsavimą namuose.

Valdančiajai koalicijai priklausantys „socialdarbiečiai“ nuogąstauja, kad dėl antrosios koronaviruso bangos spalio mėnesį gali neįvykti Seimo rinkimai, nes juose balsuos mažiau nei ketvirtadalis visų rinkėjų. 

Seimo rinkimai vyks spalio 11 dieną.

Autorė Jūratė Skėrytė

redakcija@bns.lt, +370 5 239 64 16, Lietuvos naujienų skyrius

Rodyti: