2023.03.31 13:34 |Kategorija:  Cover news
Žygimantas Gedvila/BNS nuotr.

Per ketverius metus perpus sumažėjo globos įstaigose gyvenančių vaikų, rodo duomenys (papildytas) (nuotraukos)

naujos 7-12 pastraipos

Vilnius, kovo 31 d. (BNS). Per ketverius metus perpus sumažėjo globos institucijose gyvenančių vaikų, rodo globos centrus vienijančio tinklo „Vaikai yra vaikai“ duomenys.

Remiantis jais, nuo 2019 iki 2023 metų pradžios globos institucijose globojamų (rūpinamų) vaikų skaičius sumažėjo nuo 2,4 tūkst. iki 1,2 tūkstančio.

„Šie teigiami pokyčiai įvyko ne tik dėl padidėjusio globėjų skaičiaus, tačiau ir dėl efektyviai veikiančios pagalbos šeimoms ir globėjams sistemos, globos centrų veiklos  – kai krizę ištikusių šeimų vaikai iš karto patenka ne į globos namus, o pas budinčius globotojus, o vėliau – ir pas nuolatinius globėjus“, – nurodoma pranešime.

Taip pat padaugėjo budinčių globotojų: 2019 metų pradžioje tokių buvo 124, šįmet – 231.

Lietuvoje yra globojami per 5,8 tūkst. vaikų, 80 proc. arba daugiau nei 4,6 tūkst. iš jų gyvena šeimai artimoje aplinkoje. Į savo šeimą be tėvų globos likusius vaikus pakvietė daugiau kaip 3,7 tūkst. globėjų.

„Svarbu paminėti, kad jau 70 proc. vaikų, kuriems globa suteikta institucijoje, sėkmingai įsikraustė į mažus, bendruomeninius vaikų globos namus, kurie prisideda prie pozityvesnės vaikų raidos“, – rašoma pranešime.

Vis dėlto, pasak socialinės apsaugos ir darbo viceministrės Vilmos Augienės, dar trūksta šeimų, kurios pasiryžtų globoti vaikus. 

„(...) vaikų globos institucijų dar yra, ir atsitinka taip, kad vaikas, paimtas iš šeimos,  patenka į instituciją dėl įvairiausių aplinkybių. Dažnai būna, kad tiesiog nėra tinkamo globėjo, nes kiekvienas vaikas yra labai unikalus“, – penktadienį per konferenciją, skirtą pristatyti vaikų globos sistemos pokyčius, kalbėjo V. Augienė.

Globėjams, anot viceministrės, trūksta ne tik specialistų pagalbos, bet ir visuomenės, bendruomenės palaikymo.

„Kitose šalyse visa aplinka palaiko globėją, jeigu šeima globoja vaikus, tai yra pati gerbiamiausia šeima tame miestelyje, rajone, gatvėje“, – sakė ji.

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė išskyrė paslaugų prieinamumo gerinimą globojamiems, įvaikintiems vaikams ir globėjams.

„Vaikų, paauglių psichiatrai, ypač regionuose, psichoterapeutai, psichologo paslaugos, paslaugos specialiuosius poreikius turintiems vaikams. Dėl šių paslaugų stygiaus kartais būna, kad žmonės nesirenka globos“, – pridūrė I. Skuodienė.

Anot pranešimo, Lietuva yra pirmoji tarp kaimyninių Baltijos šalių visose savivaldybėse įsteigusi globos centrus. 

Specialiuose mokymuose parengta daugiau nei 2 tūkst. globėjų (rūpintojų), įtėvių. Per ketverius metus parengta 290 budinčių globotojų, per 1,8 tūkst. globėjų (rūpintojų) ir 378 įtėvių.

Globos centrų darbuotojų skaičius per ketverius projekto įgyvendinimo metus padidėjo beveik du kartus. Praėjusių metų duomenimis, visų savivaldybių globos centruose dirbo 408 specialistai: globos koordinatoriai, globėjų ir įtėvių rengėjai, psichologai.

Autorė Greta Zulonaitė

Šį pranešimą iliustruojančią BNS Foto komandos parengtą fotogaleriją galite atsidaryti paspaudę nuorodą: https://www.bns.lt/nuotraukos/1773

[email protected], Lietuvos naujienų skyrius

Rodyti: