2022.09.22 11:30 |Kategorija:  Cover news
Lukas Balandis/BNS nuotr.

Kariuomenės vadas: Rusijos sprendimas dėl mobilizacijos rodo personalo problemas kare (papildytas)

papildyta nuo 6 pastraipos

Mantotai, Varėnos raj., rugsėjo 22 d. (BNS). Rusijos sprendimas dėl dalinės mobilizacijos nėra netikėtas, jis rodo šios šalies personalo problemas kare prieš Ukrainą, sako Lietuvos kariuomenės vadas Valdemaras Rupšys.

„Nieko nelaukto arba netikėto neįvyko, paprasčiausiai matosi, kad Rusijos kariuomenė turi tikrai didelių problemų komplektuojant personalą, atstatant jų nuostolius, bendrai užpildant jų vienetus kare. Reikėjo laukti to žingsnio, mobilizacijos, kokia ji bebūtų, dalinė ar ne dalinė“, – žurnalistams ketvirtadienį sakė kariuomenės vadas, lankydamas pasienyje su Baltarusija patruliuojančius karius.

Reaguodama į mobilizaciją, Lietuva pakėlė kariuomenės greitojo reagavimo pajėgų budrumo lygį, kitą savaitę dėl to šaukiama ir prezidento Gitano Nausėdos vadovaujama Valstybės gynimo taryba.

Kariuomenės vadas pabrėžė, kad ši mobilizacija apima visą Rusijos teritoriją, įskaitant su Lietuva besiribojančią Kaliningrado sritį, o čia sukomplektuoti daliniai greičiausiai bus metami į karo zoną. Tačiau, anot jo, Lietuva turi būti pasirengusi ir nenumatytiems scenarijams.  

„Ten bus komplektuojami daliniai. Spėju, ir pati logika sako, kad tie daliniai bus komplektuojami su tikslu, kad juos transportuotų, kad jie galėtų vykti į operacijos rajonus, į karą su Ukraina. Bet turime būti pasirengę, jei kartais sukomplektuotų tuos vienetus ir net jeigu atsitiktų kažkas tokio, ko esame nenumatę, kad galėtumėme reaguoti laiku, o ne imtis priemonių, kai jau bus vėlu“, – kalbėjo jis.

V. Rupšys sakė, kad mobilizacija greičiausiai apims ne tik patį karinį personalą, bet ir „logistinės-karinės, medicininės dalies“ stiprinimą fronte ir kitų savo problemų sprendimą.

Anot jo, matoma, kad Rusija praranda užgrobtas teritorijas Charkivo srityje, ukrainiečiai kontraatakuodami atsiima kai kurias teritorijas prie Luhansko.

„Aišku, Rusija nebepajėgi yra gint, tai jiems reikia personalo. Tas personalas, kuris ten buvo, ukrainiečiai juos išstūmė, jie jau yra nebepajėgūs toliau dalyvauti kare – arba pasitraukę, arba sunaikinti, arba paimti į nelaisvę, arba paprasčiausiai įrangos, ginkluotės neturi tiek, kiek reikia. Tokios priežastys juos ir privertė (vykdyti mobilizaciją – BNS)“, – kalbėjo V. Rupšys.

Kariuomenės vadas akcentavo, kad mobilizuojami esantieji „karinėje įskaitoje“, tarp jų – ir tarnavusieji Rusijos kariuomenėje prieš 15-20 metų, todėl dar užtruks, kol jie bus parengti karo veiksmams.

Taip pat, pasak V. Rupšio, kyla ir klausimas, ar Rusija turi pajėgumų aprūpinti ginkluote ir įranga 300 tūkst. potencialiai mobilizuojamų karių, įskaitant logistikos, palaikymo vienetus.

Jis neatmetė, kad Rusija nepaisys karinės praktikos ir į kovą siųs iki galo neparengtus karius.

„Rusijoje dažnai būna kitaip, nei visame likusiame pasaulyje, ir gali būti, kad juos greitai mes į tuos dalinius ir užpildys (...), tikėtina, kad personalas bus panaudotas tuose daliniuose, kurie turi didžiulį trūkumą dėl nuostolių ar dar nebuvo sukomplektuoti“, – atkreipė dėmesį generolas leitenantas.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, skelbdamas mobilizaciją, dar kartą pareiškė, kad Rusija, jei kils grėsmė jos teritoriniam vientisumui, ginsis panaudodama „visas turimas priemones“, turėdamas omenyje branduolinį ginklą, pabrėždamas, kad „tai ne blefas“.

V. Rupšys sako, kad netgi jei tai blefas, tokius pareiškimus reikėtų vertinti kaip grėsmę, primindamas, kad Rusijos karinės doktrinos branduolinį ginklą panaudoti leidžia. 

„Žiūrint iš patirties, dažnai prezidentas blefuoja, bet dažnai jo blefavimas tampa realybe. Ir suprantama, kai jis „blefavo“, kad jis eina vaduoti nuo nacių ukrainiečių, tai buvo blefas, bet kai jis atėjo ir okupavo teritorijas, buvo joks blefas. Tad visą laiką reikia vertinti jo pareiškimus labai rimtai“, – sakė V. Rupšys.

Autorius Ignas Jačauskas

[email protected], +370 5 205 85 08, Lietuvos naujienų skyrius

Rodyti: