2021.06.13 16:24 |Kategorija:  Cover news
AP-Scanpix nuotr.

BNS naujienlaiškis: svarbiausi savaitgalio įvykiai

Vilnius, birželio 13 d. (BNS). BNS pateikia svarbiausių savaitgalio naujienų Lietuvoje ir užsienyje apžvalgą:

Koronaviruso situacija:

* Per praėjusias dvi dienas Lietuvoje buvo nustatyti 338 nauji COVID-19 atvejai, nuo šios ligos mirė septyni žmonės. Pastarųjų 14 dienų naujų susirgimų rodiklis 100 tūkst. gyventojų siekia 126,3 atvejo, o teigiamų diagnostinių tyrimų dalis per pastarąsias septynias dienas – 1,2 procento. Šalyje nuo COVID-19 pirma vakcinos doze jau paskiepyti 1 mln. 167 tūkst. 830 žmonių, dviem – 739 tūkst. 291.

* Lietuvoje pradėjus masinę vakcinaciją tris-keturis kartus išaugo išpilamų vakcinų nuo koronaviruso kiekiai. Sveikatos apsaugos ministerijos atstovas Lukas Galkus BNS sakė, kad per pirmą birželio savaitę išpiltos 239 vakcinos nuo COVID-19 dozės, kai balandžio mėnesį per savaitę tokių buvo 10–20, gegužę – 50–60. „Pagrindinė priežastis – neatvyksta žmonės, todėl turi būti vakcinos išpiltos. Įstaigos tiesiog nebeturi rezervinių sąrašų, kad kažką galėtų pakviesti, nėra tų, kurie lauktų, kad tik pasiskiepytų, todėl belieka jas utilizuoti“, – sakė ministerijos atstovas.

* Italijos valdžia šeštadienį pranešė vakcina nuo koronaviruso „AstraZeneca“ leisianti skiepyti tik 60 metų ir vyresnius gyventojus, o jaunesniems pirmąja doze paskiepytiems žmonėms ciklas bus užbaigiamas pasitelkiant kurį nors iRNR preparatą. Toks sprendimas priimtas Italijoje gerėjant epidemiologinei situacijai. Europos vaistų agentūra balandį nustatė ryšį tarp retų kraujo krešulių susidarymo atvejų ir „AstraZeneca“ vakcinos, bet pabrėžė, kad skiepų nauda yra didesnė už riziką.

* Vienas Europos vaistų agentūros (EVA) aukšto rango pareigūnas pareiškė, kad gali būti verta atsisakyti „AstraZeneca“ vakcinos visoms amžiaus grupėms, kai yra prieinamų alternatyvų. EVA vakcinų strategijos skyriaus vadovas Marco Cavaleri (Markas Kavaleris) interviu Italijos dienraščiui „La Stampa“ sakė, kad vyresnių nei 60 metų amžiaus asmenų grupėje pirmenybė turėtų būti teikiama „Johnson & Johnson“ vakcinai.

* Visame pasaulyje nuo pandemijos pradžios iki sekmadienio ryto išaiškinti 175 627 498 užsikrėtimo pandeminiu koronavirusu atvejai, pranešė Merilande įsikūręs Johnso Hopkinso (Džonso Hopkinso) universitetas. Universiteto duomenimis, su COVID-19 siejamų mirties atvejų skaičius padidėjo iki 3 794 275. Po 15 mln. ir daugiau užsikrėtimo atvejų patvirtinta Jungtinėse Valstijose, Indijoje ir Brazilijoje. Pagal pandemijos skaičius pirmoje vietoje tebėra Jungtinės Valstijos, kur iš viso nustatyti 33 457 410 užsikrėtimo ir 599 672 mirties atvejai.

Korupcijos byla. Dėl politikų siekių padidinti lošimų ir loterijų verslo mokesčius bei įpareigoti lošimų automatus prijungti prie bendros sistemos sektoriuje veikiantys verslininkai ir lobistai mynė takus pas politikus, prašydami sušvelninti ambicijas griežtinti rinkos reguliavimą. Būtent šias iniciatyvas teisėsauga mini komentuodama ikiteisminį tyrimą dėl galimos korupcijos ir neskaidrios įtakos teisėkūrai, apie kurį paskelbta šią savaitę. Anot Specialiųjų tyrimų tarnybos, įtariamieji siekė paveikti įstatymus, „susijusius su lošimų automatų sujungimu į bendrą sistemą bei loterijų ir lošimų mokesčio tarifų padidinimu“.

Siena su Baltarusija. Pasienyje su Baltarusija Lietuvos pasieniečiai per savaitgalį sulaikė dar dar 58 nelegalius migrantus. Šiemet į Lietuvą iš Baltarusijos bandė patekti 387 nelegalūs migrantai, šis skaičius yra beveik penkis kartus didesnis nei per visus 2020-uosius, pernai sulaikytas 81 toks užsienietis. Išaugus nelegalių migrantų srautui, Lietuva planuoja stiprinti sienos su Baltarusija apsaugą, Vidaus reikalų ministerija šiemet tam prašo papildomų 11,5 mln. eurų.

Didysis septynetas. Didžiojo septyneto (G-7) lyderiai šeštadienį priėmė planą, padėsiantį kurti infrastruktūrą neturtingesnėse valstybėse ir siūlantį „vertybėmis grindžiamą, aukšto lygio ir skaidrią“ partnerystę kaip alternatyvą Kinijos infrastruktūros iniciatyvai „Viena juosta, vienas kelias“ (Belt and Road Initiative, BRI). JAV įkvėptas projektas „Atstatykime geresnį pasaulį“ (B3W) buvo priimtas amerikiečių prezidentui Joe Bidenui (Džo Baidenui) ir kitų šalių vadovams susitikus „spręsti strateginės konkurencijos su Kinija klausimo ir įsipareigojus imtis konkrečių veiksmų, padedančių patenkinti didžiulį infrastruktūros poreikį žemų ir vidutinių pajamų šalyse“, pranešė Baltieji rūmai.

Parama Ukrainai. Pentagonas penktadienį, likus kelioms dienoms iki JAV prezidento J. Bideno ir Rusijos lyderio Vladimiro Putino susitikimo Ženevoje, paskelbė apie naują, 150 mln. dolerių (124 mln. eurų) vertės karinės pagalbos paketą Ukrainai. Ši parama, apimanti, be kita ko, radarų sistemas, bepiločius orlaivius ir saugaus ryšio įrangą, papildys 125 mln. dolerių (103 mln. eurų) vertės panašų paketą, apie kurį buvo paskelbta kovą, nurodė Pentagono atstovas Johnas Kirby (Džonas Kirbis).

Paleista aktyvistė. Honkongo demokratijos aktyvistė Agnes Chow (Agnes Čou) šeštadienį buvo paleista iš kalėjimo, minint antrąsias didžiulių mieste vykusių prodemokratinių protestų metines. Už grotų ji praleido apie septynis mėnesius už savo vaidmenį 2019-ųjų protestuose prie miesto policijos būstinės. 2019-ųjų birželio 12-ąją tūkstančiai žmonių apsupo Honkongo įstatymų leidžiamosios tarybos pastatą bandydami sustabdyti įstatymo projekto, kuris galėjo leisti ekstradicijas į neskaidrią žemyninės Kinijos teismų sistemą, priėmimą.

 

Autorė Milena Andrukaitytė

redakcija@bns.lt, +370 5 239 64 16, Lietuvos naujienų skyrius

Rodyti: 
 

Jei ši informacija Jums naudinga, kviečiame prenumeruoti BNS naujienlaiškį ir taip prisidėti prie kokybiškos žiniasklaidos stiprinimo.

 

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.

 

Naujienų srautas

Neprisijungusiems naujienos rodomos su 1 val. pavėlavimu.
 

Trečiadienis, rugsėjo 28

2022.09.28 19:09
Užsienio naujienos 2022.09.28 19:09
2022.09.28 18:25
Užsienio naujienos 2022.09.28 18:25
2022.09.28 13:33
Lietuvos politika 2022.09.28 13:33