2021.01.20 11:55 |Kategorija:  Cover news
AFP-Scanpix nuotr.

J. Bidenas bus prisaikdintas 46-uoju JAV prezidentu, užbaigdamas D. Trumpo erą

Vašingtonas, sausio 20 d. (AFP-BNS). Praėjus 34 metams po to, kai pirmą kartą siekė šio posto, trečiadienį Joe Bidenas (Džo Baidenas) bus prisaikdintas 46-uoju Jungtinių Valstijų prezidentu, užbaigdamas chaotiškiausios šių laikų administracijos darbą ir nustatydamas naują kovos su koronaviruso pandemija bei vienijimosi kursą smarkiai susiskaldžiusioje šalyje.

Prezidento postą paliekantis Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) prieš ketverius metus įžengė į Baltuosius rūmus kaip arogantiškas milijardierius politikos pašalietis. Dabar jį pakeis visiška priešingybė – politikas, kurio atsidavimas darbui, puikus Vašingtono vidaus virtuvės išmanymas bei išgyventos skaudžios asmeninės tragedijos neabejotinai užduos naują toną.

J. Bidenas, 78 metų buvęs viceprezidentas ir ilgametis senatorius, pirmą kartą kandidatu į prezidento postą siekęs tapti 1987-aisiais, valstybės vadovo priesaiką duos vidurdienį (19 val. Lietuvos laiku) vakarinėje Kapitolijaus pusėje, kur sausio 6 dieną D. Trumpo šalininkai susirėmė su policija prieš įsiverždami į kompleksą.

Nors valdžios perdavimas vyks beveik taip pat, kaip vykdavo daugiau nei du šimtmečius, ši inauguracija bus išskirtinė.

Už Baltųjų rūmų tvoros Vašingtono centras prieš inauguraciją įgijo distopišką vaizdą: jame budi 25 tūkst. Nacionalinės gvardijos karių, turinčių užtikrinti, kad nepasikartotų sausio 6-osios įvykiai.

Dėl siaučiančios koronaviruso pandemijos visuomenė negalės dalyvauti prisaikdinimo ceremonijoje, todėl  Nacionalinė alėja, kurioje per prezidentų inauguracijas paprastai susirenka didžiulės minios, šiuo metu visiškai tuščia.

Savo inauguracijos išvakarėse atvykęs į Vašingtoną J. Bidenas uždavė naują JAV vyriausybės toną įtaigiu 400 tūkst. nuo COVID-19 mirusių amerikiečių pagerbimu.

J. Bidenas, kuris yra išgyvenęs didelę asmeninę tragediją ir garsėja tuo, kad nebijo viešai parodyti emocijų, akcentuoja būtinybę suvienyti šalį po chaotiškų ketverių prezidento D. Trumpo valdymo metų.

„Kartais sunku prisiminti, bet taip sveikstame. Svarbu daryti tai kaip šaliai“, – sakė J. Bidenas prie Lincolno (Linkolno) memorialo.

D. Trumpas nedalyvaus

Prezidento inauguracijos išvakarėse sostinėje paprastai susirenka didžiulės minios, tačiau J. Bidenas ir išrinktoji viceprezidentė Kamala Harris (Kamala Haris) dėl kovos su pandemija priemonių ir po kruvinų riaušių JAV Kapitolijuje sustiprinto saugumo Nacionalinėje alėjoje buvo kone vieni.

Nacionalinės alėjos pievoje jau pastatyta maždaug 200 tūkst. vėliavų, simbolizuojančių trečiadienio inauguracijoje nedalyvausiančias minias.

D. Trumpas, kuris viešumoje nesirodė savaitę, kelias dienas trukusią tylą nutraukė iš anksto įrašyta atsisveikinimo žinia.

Vaizdo įraše jis pirmą kartą paprašė amerikiečių „melstis“ už būsimos administracijos sėkmę. Prieš tai jis kelis mėnesius įtikinėjo savo šalininkus respublikonus, kad demokratai apgaule laimėjo rinkimus.

D. Trumpas, kurio pastangos kovoti su COVID-19 pandemija ir paguosti jos aukas sulaukė daug kritikos, J. Bideno inauguracijoje nedalyvaus.

Jis dar nėra asmeniškai pasveikinęs J. Bideno su jo pergale ar pakvietęs tradicinio arbatos puodelio Ovaliajame kabinete.

Vienas paskutinių D. Trumpo darbų prieš tai, kai jis trečiadienį ryte išskris į Floridą, buvo malonės suteikimas dešimtims asmenų, nuteistų už nusikaltimus ar sulaukusių oficialių kaltinimų. Tarp jų esama ir svarbių D. Trumpo šalininkų.

Įtakingas buvęs D. Trumpo patarėjas Steve'as Bannonas (Stivas Banonas), apkaltintas tuo, kad pasisavino lėšas, paaukotas prezidento sumanytos sienos Meksikos pasienyje statyboms, yra tarp 73 malonės sulaukusių asmenų, kurių sąrašą po vidurnakčio, paskutinėmis D. Trumpo kadencijos valandomis, paskelbė Baltieji rūmai.

Paties D. Trumpo ar jo artimųjų tame sąraše nėra.

Be S. Bannono, malonė buvo suteikta Elliottui Broidy (Eliotui Broidžiui), respublikonų lėšų rinkėjui, rudenį pripažinusiam kaltę dėl schemos siekiant, kad Baltieji rūmai nutrauktų vieno Malaizijos fondo išplėšimo tyrimą.

Į sąrašą taip pat pateko reperis Lil Wayne'as (Lil Veinas), kuris praėjusį mėnesį pripažino kaltę dėl neteisėto šaunamojo ginklo laikymo ir kuriam grėsė įkalinimas 10 metų.

Tuo metu Kapitolijuje tvyro įtampa, Senatui ruošiantis galimam D. Trumpo apkaltos teismui. Demokratų kontroliuojami Atstovų Rūmai sausio 13 dieną nubalsavo už istorinę antrąją apkaltą prezidentui už „maišto kurstymą“ dėl jo šalininkų įsiveržimo į Kapitolijų.

Tai gali apsunkinti J. Bideno pastangas užsitikrinti kiek įmanoma greitesnį jo pasirinktų kandidatų į aukščiausius administracijos postus paskyrimą ir jo parengto 1,9 trln. dolerių ekonomikos gaivinimo po koronaviruso pandemijos paketo priėmimą.

„Iškart imsiuosi darbo“

„Negalime nė sekundės iššvaistyti veltui spręsdami krizes, su kuriomis susiduria mūsų šalis“, – antradienį vakare parašė J. Bidenas socialiniame tinkle „Twitter“.

„Dėl to po mano prisaikdinimo rytoj iškart imsiuosi darbo“, – pridūrė demokratas.

Jo inauguracijos kalba truks 20–30 minučių, sakė apie pasirengimą informuotas šaltinis. Pasak jo, J. Bidenas „kreipsis į visus amerikiečius ir paragins kiekvieną pilietį dalyvauti sutinkant neeilinius iššūkius, su kuriais susiduriame visi“.

Norėdamas pademonstruoti naująją dvasią J. Bidenas, kuris yra katalikas, pakvietė du įtakingiausius senatorius – demokratą Chucką Schumerą (Čaką Šumerą) ir respublikoną Mitchą McConnellą (Mičą Makonelą) – taip pat kitus Kongreso lyderius dalyvauti mišiose, kurios trečiadienį prieš inauguraciją bus aukojamos Šv. Apaštalo Mato katedroje Vašingtone.

Pirmoji J. Bideno darbo diena tikriausiai bus įtempta. Neseniai jo padėjėjai sakė, kad pirmąją savo darbo prezidento poste dieną jis pasirašys apie tuziną įsakų, susijusių su pandemija, jos paveikta JAV ekonomika, klimato kaita ir rasine neteisybe Amerikoje.

Redaktorė Rūta Androšiūnaitė

redakcija@bns.lt, Užsienio naujienų skyrius

Rodyti: