2017.07.04 18:33 |Kategorija:  Cover news
BNS nuotr.

Aplinkos ministerija dėl medžioklių VTEK apskundė keliasdešimt Seimo narių ir urėdų (papildytas)

papildyta S.Muravjovo komentaru, naujas paskutinis skirsnis

Vilnius, liepos 4 d. (BNS). Aplinkos ministerija antradienį kreipėsi į Vyriausiąją tarnybinę etikos komisiją (VTEK) dėl esamų ir buvusių Seimo narių, kitų pareigūnų dalyvavimo medžioklėse ir galimo interesų konflikto.

„Buvo nustatyti atvejai, kai komerciniuose medžioklės plotuose medžiojo Seimo nariai, pareigūnai, tačiau už tai mokėjo tretieji asmenys“, – BNS sakė aplinkos viceministras Martynas Norbutas.

VTEK atiduota medžiaga dėl keliasdešimt esamų ir buvusių Seimo narių, urėdų, urėdijų darbuotojų, regionų aplinkos apsaugos pareigūnų.

Ministerijos nuomone, tie asmenys galėjo pažeisti įstatymų reikalavimus vengti interesų konfliktų, nesinaudoti tarnybine padėtimi asmeninei naudai gauti.

„Mums kyla abejonių, ar medžioklės nebuvo naudojamos tam tikrai įtakai daryti. Juoba, kad apie šias medžiokles nebuvo skelbiama viešai, o už jas mokėjo tretieji asmenys. Tad kyla abejonių, ar nebuvo bandoma tai nuslėpti. Tik viešumas gali išskaidrinti sistemą ir išsklaidyti įtarimus“, – BNS sakė aplinkos viceministras.

Mokėjo bendrovės

BNS turimi dokumentai rodo, kad 2014 metų birželį už Seimo narių socialdemokrato Andriaus Palionio, „tvarkiečio“ Remigijaus Žemaitaičio medžioklę ir kitų drauge medžiojusių asmenų medžioklę Ukmergės miškų urėdijai beveik 4 tūkst. litų (apie 1150 eurų) sumokėjo bendrovė „Timbex“.

Tų pačių metų gruodį Raseinių rajone medžiojo tuometiniai parlamentarai socialdemokratai Algirdas Butkevičius, Juozas Olekas, Rimantas Sinkevičius, Bronius Bradauskas, Gintautas Mikolaitis, urėdas Antanas Kilčauskas, kiti. Už jų medžioklę daugiau 8 tūkst. litų (apie 2,4 tūkst. eurų) sumokėjo drauge medžiojęs Rimantas Benetis.

Anot dokumentų, 2014 metų lapkričio 29 – gruodžio 1 dienomis Kauno miškų urėdijoje medžiojo Seimo nariai socialdemokratai A.Butkevičius, Andrius Palionis, konservatorius Rimantas Jonas Dagys, kiti jau buvę parlamentarai. Tuomet už kelias medžiokles per 9 tūkst. litų (apie 2,6 tūkst. eurų) sumokėjo įmonė „Oksalis“.

Tuo metu parlamentarai pabrėžia visuomet patys mokėję už savo medžioklę.

„Aš visada mokėjau. Jeigu kalba apie „Oksalį“, aš pats sumokėjęs į jų kasą, pas mane visi čekiai. Tai buvo užsakomosios medžioklės, aš sumokėjau į jų kasą. Jie pasikviečia kaip svečius ir aš su jais atsiskaitau“, – BNS sakė R.J.Dagys.

Parlamentaras teigė jokio interesų konflikto tokiose medžioklėse neįžvelgiantis.

„Nėra jokių interesų konflikto šiuo atveju. Medžiotojai daug kur medžioja, ten daug visokių žmonių yra. Mes susirenkame žvėris medžioti, o ne interesų spręsti“, – teigė jis.

„Galų gale, kas yra „Oksalis“? Tai yra parduotuvė. Ginklų parduotuvė. Nei man ginklų reikia, nei man nieko. Čia ne miškininkai, ne perdirbėjai, ne kas nors. Tai parduotuvė, kuri paprasčiausiai prekiauja ginklais“, – sakė konservatorius.

Jis tvirtino nemanantis, kad tokius ryšius reikėtų deklaruoti viešai.

„Čia yra elementari parduotuvė. Kokie čia interesai su parduotuve? Ypač, kai nesi koks nors didesnis pirkėjas, išskyrus šovinių“, – kalbėjo politikas.

Labdaringos medžioklės

Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas A.Palionis BNS sakė dalyvavęs tik trijose komercinėse medžioklėse ir visos jos buvo skirtos labdarai.

„Tris kartus esu komercinėse medžioklėse per gyvenimą dalyvavęs. 2014, 2015 ir 2016 metų paskutinį lapkričio savaitgalį esu dalyvavęs. Visur aš pats mokėjau“, – tvirtino parlamentaras.

Anot jo, šias medžiokles rengė Kauno rajono meras Valerijus Makūnas.

„Nors jis pats ir ne medžiotojas, bet rengdavo Raudondvario dvaro atstatymui, grafo Tiškevičiaus kambario atkūrimui. Susimokėdavome už medžioklę, tai, ką sumedžiodavome, mėsa likdavo restoranui, o vakare papildomai sumesdavome kiek kas gali pinigų tam kambariui atstatyti“, – pasakojo A.Palionis.

Jis teigė jokių reikalų su mediena besiverčiančia bendrove „Timbex“ neturintis.

Patys mokėję už komercines medžiokles tikino ir A.Butkevičius, ir J.Olekas.

„Nežinau tokių atvejų. Aš per sezoną gal buvęs tik kokiose trijose medžioklėse. Iš „Oksalio“ nieko nepažįstu. Aš visą laiką turiu pinigų su savimi ir visuomet moku pats“, – BNS sakė ekspremjeras.

„Paprastai komercinėse medžioklėse kiekvienas susimokame, o dažnai būna, kad apiformina kieno nors vardu ir viskas. Galbūt čia tas atvejis ir yra“, – svarstė J.Olekas.

VTEK įrodymų nerado

„Tvarkietis“ Remigijus Žemaitaitis taip pat aiškino, kodėl dokumentai rodo, esą už jo medžioklę mokėjo bendrovė „Timbex“.

„Pamenu, buvo organizuojama medžioklė, jeigu neklystu buvo 50 eurų mokestis. Gal galėjo būti taip, kad buvo surinkti pinigai, nes tikrai žinau, kad buvo 50 eurų“, – BNS teigė jis.

„Kad sunešėme pinigus, galiu duoti galvą nukirsti“, – garantavo jis.

Seimo nario teigimu, fazanų medžioklėse jis dalyvauja išvis užsiregistravęs medžiotojo interneto svetainėje.

„Kadangi komerciniuose plotuose medžioklė gana brangi, 20-30 medžiotojų susimeta pinigus ir medžioja. Viena fazanų medžioklė kainuoja 100-120. Ten gali bet kas atvažiuoti – ir Seimo narys, ir seniūnas, ir gydytojas“, – sakė jis.

R.Žemaitaitis atkreipė dėmesį, kad nuo 2016 metų Generalinė urėdija profesionalių medžioklės plotų naudotojams yra nurodžiusi, kad jeigu yra galimybė medžioklės metu imti mokesti už medžioklę atskirai.

„Todėl tvarka yra pasikeitusi ir už medžioklę visada yra mokama atskirai, kad nebūtų tokių nesusipratimų kaip yra dabar“, – BNS sakė „tvarkietis“.

Jis atkreipė dėmesį, kad panašią situaciją su Rimantu ir Mindaugu Sinkevičiais nagrinėjusi Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) nutraukė tyrimus, nes nenustatė tiesioginių ir akivaizdžių duomenų, kad už Seimo nario bei ūkio ministro medžiokle būtų mokėję tretieji asmenys.

Tačiau VTEK pripažino, kad tėvas ir sūnus nesilaikė reikalavimo deklaruoti narystės medžiotojų būreliuose.

Viešai VTEK skelbiamose deklaracijose, narystę medžiotojų klube yra nurodę R.Žemaitaitis ir J.Olekas. R.J.Dagio, A.Butkevičiaus ir A.Palionio deklaracijose tokios informacijos nėra.

Sukuria interesų konflikto regimybę

Nevyriausybinės organizacijos „Transparency International“ Lietuvoje vadovas Sergejus Muravjovas teigia, kad minėtos medžioklės skamba dviprasmiškai ir sukuria interesų konflikto regimybę.

„Manau, bet kokiu atveju visa tai skamba dviprasmiškai ir sukuria interesų konflikto regimybę. Labai norėčiau, kad politikai dažniau vertintų, kaip tokios istorijos gali atrodyti iš šono ir nesudarytų progų suabejoti jų nuoširdumu. Būtų gerokai paprasčiau, jei politikai, dalyvaudami renginiuose, patys susimokėtų už save arba, jei tai buvo dovana, tinkamai ją deklaruotų. Šiuo atveju, jei paaiškėtų, kad verslo atstovai iš tiesų sumokėjo už medžiokles, mano galva, politikai tai turėjo deklaruoti“, – BNS sakė S.Muravjovas.

Anot jo, taip pat svarbu žinoti, kas be politikų dalyvavo tose medžioklėse, ar jose buvo aptarinėjami valstybės reikalai.

„Tačiau net jei tai buvo draugų susibūrimas po darbo, vis tiek norėčiau sužinoti, ar šie politikai kada nors nusišalino nuo sprendimų, kurie galėjo turėti įtakos medžioklėse dalyvavusiems verslo atstovams. Juk puikiai suprantame, kad būtent neteisėtas draugų ir giminių protegavimas ir nepotistiniai tarpusavio ryšiai yra viena didžiausių šalies problemų“, – teigė nevyriausybininkas.

Autorė: Jūratė Skėrytė

[email protected], +370 5 239 64 16 - Lietuvos naujienų skyrius

Rodyti: 
 
 

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.

 

Naujienų srautas

Neprisijungusiems naujienos rodomos su 1 val. pavėlavimu.
 

Pirmadienis, balandžio 22

2024.04.22 20:48
Užsienio naujienos 2024.04.22 20:48
2024.04.22 20:28
Užsienio naujienos 2024.04.22 20:28
2024.04.22 18:56
Lietuvos politika 2024.04.22 18:56
2024.04.22 18:27
Užsienio naujienos 2024.04.22 18:27
2024.04.22 18:18
Įvairenybės, kultūra 2024.04.22 18:18
2024.04.22 13:10
Užsienio naujienos 2024.04.22 13:10