2018.02.09 14:29 |Kategorija:  Cover news with delay

Buvęs SAM kancleris G. Aleksonis teisme siekia panaikinti jam skirtą griežtą papeikimą

Vilnius, vasario 9 d. (BNS). Buvęs Sveikatos apsaugos ministerijos kancleris Gedeminas Aleksonis prašo teismo panaikinti jam skirtą griežtą papeikimą už netinkamą valstybės turto valdymą ir kitus pažeidimus.

Vilniaus apygardos administracinis teismas penktadienį išnagrinėjo G. Aleksonio skundą ministerijai ir vasario 22 dieną skelbs sprendimą.

G. Aleksoniui pernai spalį griežtą papeikimą skyrė ministras Aurelijus Veryga. Vėliau kancleris atleistas iš pareigų.

„Paskiria griežtą papeikimą, tada pasamdo brangius advokatus, kad apgintų tą nuobaudą, advokatus samdo už biudžeto pinigus. Kodėl neateina teisininkai iš pavaldžių įstaigų atstovauti teisme?“ – BNS sakė G. Aleksonis.

Sveikatos apsaugos ministerijai teisme atstovauja advokato Irmanto Norkaus ir partnerių kontoros COBALT advokatai: Giedrius Abromavičius bei Dalia Foigt-Norvaišienė. G. Aleksonio advokatas sako, kad pagal dokumentus ministerijai teisinės paslaugos kainavo 1700 eurų.

Buvęs SAM kancleris ir jo advokatas Julius Jasaitis teigia, kad teismas turėtų panaikinti skirtą tarnybinę nuobaudą.

„Tikiuosi, teismas atskirs pelus nuo grūdų“, – sakė G. Aleksonis.

Tuo metu Sveikatos apsaugos ministerijai atstovaujantis advokatas G. Abromavičius tvirtino, kad teismas turėtų pasakyti, ar tie veiksmai, kuriuos atliko G. Aleksonis ir toks turto valdymas valstybei priimtinas, ar ne.

„Jis sako, kad viskas gerai, tačiau ministerija, Valstybės kontrolė ir ministerijos sudaryta komisija mano, kad toks turto valdymas neatitiko viešojo intereso. Neatitinka aiškinimų, kad kažkas norėjo susidoroti, jis bando pateisinti savo padarytus pažeidimus. Prašysime įvertinti tokio valdymo modelį ir pareiškėjo veiksmus“, – sakė G. Abromavičius.

Viename teismui pateiktame dokumente minima, kad dėl delspinigių nereikalavimo buvo padaryta 1338 eurų žala.

G. Aleksonis teismui pasakojo, kaip buvo verčiamas palikti pareigas.

Pasak jo, tuometinis ministro patarėjas Danas Bakša pakvietė pietų pasiteiravo, ar jis neieško naujo darbo. G. Aleksonis atsakė, kad tokius klausimus aptartų tik su ministru.

„Aš labai aiškiai pasakiau – esu valstybės tarnautojas, o ne politinio pasitikėjimo, ir tiesiog mano komanda yra ministerijos komanda, o ministro komanda yra politinio pasitikėjimo komanda, kodėl aš naujo darbo turėčiau ieškoti?“ – BNS apie pokalbį su patarėju pasakojo G. Aleksonis.

Jis taip pat teigė, kad vėliau Nacionalinės sveikatos priežiūros laboratorijos vadovas Vytautas Zimnickas jam pasakojo, kad jo vadovaujamoje įstaigoje ketinama įsteigti dar vieną pavaduotojo etatą.

„Pasakė, kad buvo atvykęs patarėjas D. Bakša, sakė, kad reikia dar vieno etato. Aišku, jų tikslas buvo, kaip patraukti „kanclerį“, –  tvirtino G. Aleksonis.

Pasak jo, kai kurie ministerijos darbuotojai vėliau jam skundėsi, kad jiems darytas spaudimas, jog padėtų „išpirdolinti“ kanclerį.

Tuo metu Sveikatos apsaugos ministerijai atsovaujantis advokatas G. Ambromavičius sakė, kad G. Aleksonis gavo tarnybinę nuobaudą, nes neužtikrino, jog ministerijos valdomų patalpų nuomos konkursai vyktų skaidriai. Patalpos išnuomotos ne rinkos kaina, pigiau. Be to, jis neužtikrino, kad laiku neatsiskaitantys nuomininkai mokėtų delspinigius, dėl to žalos patyrė valstybė.

„Jis niekada nereikalavo iš pavaldžių skyrių, kad jie reikalautų delspinigių, taip pat pažeidė reikalavimą išnuomoti ilgiau nei 10 metų. Vaistinei patalpos buvo išnuomotos, nevykdė pareigos kontroliuoti“, – sakė G. Abromavičius.

G. Aleksonis replikavo, kad ministerija turi 60 tūkst. turto vienetų, ir buvo neįmanoma su turimomis pajėgomis kontroliuoti nuomos klausimus ir kt.

„Delspinigių gali kiekvieną dieną reikalauti, bet ar juos mokės? Jeigu tik aukštą kainą užkeli, nuomininkai bėga“, – apie savo darbą teismui pasakojo G. Aleksonis.

Jo advokatas J. Jasaitis teigė, kad skiriant nuobaudą nesilaikyta procedūrų, teiginiai, kad su kancleriu bandyta susidoroti, ne iš piršto laužti.

Ministerijai atstovaujanti advokatė D. Foigt-Norvaišienė sakė, kad ministerija, gavusi audito ataskaitą, ėmėsi konkretaus tyrimo – kurio iš ministerijos pareigūnų veiksmuose yra kaltės, kad ministerijos valdomas valstybei priklausantis turtas nuomojamas nesilaikant įstatymų.

Sudaryta komisijos detaliai išnagrinėjo pažeidimus.

„Svarbiausia pasekmė – visos tarnybos autoritetą sumenkino, ministerijos funkcijas, kai aplaidžiai vykdė pareigas ar nevykdė pareigų. Visa grandinė pažeidimų buvo nustatyta. Jis sako, kad negalėjo padaryti dėl žmonių stokos – bet jis buvo atsakingas už žmogiškuosius resursus, jų funkcijų pertvarkymą. Ministras įvertino viską, pažeidimų pobūdį. Nuobauda skirta laikantis procedūrų“, – sakė advokatė.

Kaip skelbė BNS, pernai gruodį sulaukęs atsakymo iš teisėsaugos, ministras A. Veryga nutarė atleisti G. Aleksonį, „taip siekiant išvengti besikartojančių teisės aktų reikalavimų pažeidimų ir neteisėtų sprendimų bei dar didesnės žalos valstybei“.

Spalį STT gavo ministerijos kreipimąsi dėl aptiktų pažeidimų, bet pradėti ikiteisminį tyrimą atsisakė, nenustačiusi korupcinio pobūdžio nusikalstamos veikos požymių. Anot jos, įvertinus duomenis, nustatyta, kad aplinkybės galėtų būti vertinamos ne baudžiamosios, o drausminės atsakomybės požiūriu.

Sveikatos apsaugos ministerijos komisija, atlikusi tyrimą, teigia nustačiusi, kad G. Aleksonis, piktnaudžiaudamas tarnybine padėtimi, darė įtaką ministerijos darbuotojams, siekdamas teisės aktams prieštaraujančio ir tretiesiems asmenims palankaus sprendimo ne konkurso būdu išnuomoti valstybės turtą bendrovei „Dussmann service“. Ši bendrovė 2016 metų rugpjūtį laimėjo Santaros klinikų organizuojamą viešą maitinimo paslaugų pirkimą. „Dussmann service“ maitinimo paslaugas ligoninės darbuotojams ir kitiems lankytojams teikia nuo 2005 metų.

Komisija nurodė, kad buvo sudarytos sąlygos išvengti ligoninės patalpų nuomos viešo konkurso, taip užtikrinant maitinimo paslaugas teikiančiai įmonei itin mažą patalpų nuomos mokesčio dydį. Bendrovės „Dussmann service“ nustatyta nuomos kaina – 2,60 euro už vieną kvadratinį metrą, tuo metu tai pačiai veiklai vykdyti tos pačios ligoninės patalpose kita įmonė – bendrovė „Pontem“ – už vieną kvadratinį metrą moka 10 eurų. Per faktinį sutarties vykdymo laikotarpį valstybė esą negavo apie 25 tūkst. eurų pajamų, o per visą sutarties įvykdymo laikotarpį ministerija potencialiai būtų negavusi apie 86 tūkst. eurų pajamų.

SAM teigimu, nustatyta ir kitų pažeidimų: aptikta ir netvarkinga, nevienoda sutarčių dokumentacija, ministerijos komisijoms bei Valstybės kontrolei teikti skirtingi bei prieštaringi duomenys. Taip pat nustatyta, jog ministerijos kancleris, siekdamas, kad Valstybės kontrolės ataskaitoje būtų nurodyta kuo mažiau valstybės turto valdymo trūkumų, esą įpareigojo SAM darbuotojus parengti raštą, prieštaraujantį ministro pozicijai bei neigiantį Valstybės kontrolės ataskaitos projekte nurodytus turto valdymo pažeidimus.

G. Aleksonis ministerijos kanclerio pareigas ėjo nuo 2015 metų balandžio iki 2017 metų gruodžio.

Prieš tai jis dirbo Seimo vicekancleriu, kancleriu, yra dirbęs Seimo kontrolierių įstaigoje, Vilniaus universitete.

Autorė: Ingrida Steniulienė

politika@bns.lt, +370 5 205 8532 - Lietuvos naujienų skyrius

Rodyti: 
 

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.

Ketvirtadienis, vasario 21

2019.02.21 20:37
Užsienio naujienos 2019.02.21 20:37
2019.02.21 20:15
Kriminalai 2019.02.21 20:15
2019.02.21 20:05
Užsienio naujienos 2019.02.21 20:05
2019.02.21 19:43
Užsienio naujienos 2019.02.21 19:43
2019.02.21 18:44
Įvairenybės, kultūra 2019.02.21 18:44
2019.02.21 17:51
Lietuvos politika 2019.02.21 17:51
1 2 3 4 5